Alaska Hakkında 10 İlginç Bilgi

instagram takipçi hilesi

Rusya’nın Alaska’ya yakın olduğunu ve orada yüzebileceğinizi biliyor muydunuz? Alaska, 3 Ocak 1959 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’ne katılan 49. eyalet oldu. Eyalet gayri resmi olarak “The Last Frontier“, “The Land of the Midnight Sun” ve “Seward’s Icebox” olarak adlandırılır.

710.000 kişilik bir nüfusa sahiptir ve bu da onu en kalabalık 48. eyalet yapmaktadır. Alaska, herhangi bir ABD eyaleti ile sınır paylaşmaz, bunun yerine Kanada‘nın Yukon eyaletleri ve Britanya Kolombiyası ile sınır komşusudur. Toplam 1.717.856 km² arazi ve su ile ABD’nin tamamındaki en büyük eyalettir.

Alaska Hakkında 10 İlginç Bilgi

Alaska, Aleut’ta “Büyük Toprak” anlamına gelir.

Alaska Hakkında 10 İlginç Bilgi

Aleut halkı, Aleut Adaları’nın yerli halklarıdır ve bugün kullandığımız Alaska için onların adıydı. Alaska nüfusunun %24’ünden fazlası Alaska yerlileridir. Alaska Yerlilerinin altı ana grubu vardır. InupiatYuitAthabascansTlingitHaida ve Aleut, hepsinin kendi dilleri ve lehçeleri vardır.

Bering Boğazı boyunca aynı göç modellerinin parçası olmalarına rağmen, daha sonraki dalgalar halinde geldikleri gibi, güneyde Güney Amerika‘ya yerleşmeye devam eden göçmenler ile yakından ilişkili değiller.

Alaska bir zamanlar Rus İmparatorluğu’nun bir parçasıydı.

alaska hakkinda 3

Bazı araştırmacılara göre Alaska’nın Rus İmparatorluğu tarafından sömürgeleştirilmesi 17. yüzyılda başlamıştır. Güya Rus Kaşif Semyon Dezhnyov‘un birkaç teknesi Alaska’da karaya çıktı ve orada bir yerleşim yeri kurdu.

Bu doğru olsun ya da olmasın, Rusya gerçekten de daha sonraki tarihlerde Alaska’yı kolonileştirmeye geldi ve ilk kalıcı yerleşim yeri 1784 yılında kuruldu. Rus İmparatorluğu’nun Alaska’yı kolonileştirmesi İmparatorluk için o kadar başarılı olmasa da, ABD’nin kendi fikirleri vardı. ABD, Alaska’yı 18 Ekim 1867 tarihinde Rus İmparatorluğu’ndan 7.2 milyon dolara satın aldı.

Alaska sakinlerine orada yaşamaları için para ödeniyor.

Alaska o kadar çok doğal kaynağa sahiptir ki, 1976 yılında petrol endüstrisinden elde edilen devlet petrol gelirlerinin fazlasını yöneten Alaska Daimi Fonu kurulmuştur. Bu devlet fonu, diğer alanlara yatırım yaparak büyümek üzere kurulmuştur ve uygun Alaska sakinlerine her yıl bir temettü ödenmektedir.

Hak kazanmak için eyalette 12 aydan fazla yaşamış ve sürekli ikamet etmiş olmanız veya belirli cezai hükümlere sahip olmanız gerekir. Temettü yıllık olarak değişir, ancak 2019 yılında 1.606 dolardı.

Rusya, Alaska’ya o kadar yakın ki ona yüzebilirsiniz.

alaska hakkinda 5

Bering Boğazı’nın Rusya ile Alaska’yı ayıran bölümü sandığınızdan çok daha dar. En dar noktasında, sadece 82 km genişliğindedir. Bering Boğazı’nda ise Rusya ve Alaska’ya ait iki ada bulunuyor.

Rus adasına Büyük Diomede, Alaska adasına Küçük Diomede denir. Bu adalar birbirinden sadece 2,5 mil uzakta o kadar yakın ki diğer tarafta birini görebilirsiniz. Aslında, 1987 yılında Lynne Cox adlı bir uzun mesafe yüzücü, kanalı yüzerek geçti ve SSCB kıyılarına ulaştı.

Köpek kızağı, Alaska’nın resmi sporudur.

alaska hakkinda 6

Çağlar boyunca Alaska’da kullanılan en ünlü ulaşım yöntemlerinden biri köpek kızağının kullanılmasıdır. Köpek kızağı veya ezme, ezici kızağın arkasında dururken, bir veya daha fazla köpekten oluşan bir ekip ile karda bir kızak çekme yöntemidir.

Ancak günümüzde bu, kızak köpeği yarışı yolu ile ulaşımdan çok bir spor olarak yapılıyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından kızak köpeği yarışçıları, 1.850 km mesafeyi kapsayan Iditarod Kızak Köpeği Yarışında yarışmak için Anchorage‘a giderler.

Alaska, ABD’deki en büyük ulusal ormana ev sahipliği yapmaktadır.

alaska hakkinda 6

Alaska’nın Güneydoğu kıyılarında gizlenmiş Tongass Ulusal Ormanı yatıyor. Bu orman ABD’deki en büyüğüdür ve bu hiç de küçük bir mucize değildir.

16,7 milyon dönümlük (68.000 km²) akıllara durgunluk veren bir büyüklüktedir. Bu neredeyse Florida‘nın yarısı büyüklüğündedir. Tongass Ulusal Ormanı ılıman bir yağmur ormanıdır ve nesli tükenmekte olan birçok bitkiye ve vahşi yaşama da ev sahipliği yapar.

Meyve ve sebzeler Alaska’da başka yerlerden daha fazla büyür.

alaska hakkinda 7

Alaska, dünyadaki kuzey konumu sayesinde günde 20 saatin üzerinde çok daha fazla güneş ışığına sahiptir. Bu da bitkiler için büyük ölçüde faydalıdır, daha büyük ve daha tatlı büyümelerine izin verir. Bunun nedeni, daha fazla saat güneş ışığının, fotosentez süreci nedeni ile normalden daha fazla enerji üretmelerine izin vermesidir.

Bu koşullarda büyümek için tohumların dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekir, ancak dikkatli bir şekilde seçilirse sebzelerin çok büyük boyutlara ulaştığı bilinmektedir. Hatta her Ağustos ayında giderseniz Alaska Eyalet Fuarı‘nda bu yekpare sebzelere bir göz atabilirsiniz.

Alaska’da her yıl ortalama 2.250 kişinin kayıp olduğu bildiriliyor.

alaska hakkinda 8

Bazılarınız Into the Wild‘ın gerçek hikayesinde Alaska’nın vahşi doğasında kaybolan Christopher McCandless‘ın hikayesini biliyor olabilir. Bilmeyeceğiniz şey, Alaska’nın kuzeydeki büyük vahşi doğasında kaybolmaların fazlası ile yaygın olduğu, ancak bunların hepsi McCandless’la aynı şekilde olmayabilir.

Yetkililer 1988 yılında kayıp şahısların kayıtlarını tutmaya başladı ve 2018 itibariyle şimdiye kadar bildirilen 60.700 vaka vardı. Aslında Alaska’da ABD genelindeki ortalamanın iki katı kadar kayıp kişi bildirimi var.

Alaska’nın kendi “Bermuda Şeytan Üçgeni” vardır.

alaska hakkinda 10

Anchorage‘dan Barrow‘a ve Junea‘ya kadar Alaska’nın geniş bir alanı var ve görünüşe göre kaybolmalar ve garip olaylarda adil payından daha fazlası var.

Alaska’da zaten çok yüksek bir kayıp kişi vakası oranı var, ancak bunların normalden daha fazla bir kısmının Alaska’nın “Bermuda Şeytan Üçgeni” içinde meydana geldiği görülüyor.

Alaska’da bir kasabanın bir zamanlar belediye başkanı olarak bir kedisi vardı.

alaska hakkinda 1

Belki resmi belediye başkanı değil ama kedi Stubbs tam 20 yıl boyunca Talkeetna kasabasının onursal belediye başkanıydı. Kızıl kedi Stubbs 12 Nisan 1997 tarihinde doğdu ve 1998 yılından 21 Temmuz 2017 tarihindeki ölümüne kadar belediye başkanı olarak görev yaptı.

Stubbs’ın sahipleri onu ve diğer birkaç yavru kediyi bir kutuda buldular ve daha sonra kasabanın sakinleri tarafından yapılan yazılı bir kampanya ile seçildi, o kadar küçük bir kasaba ki, belediye başkanı yoktu.

Herkes Alaska’nın evcilleştirilmemiş büyük bir vahşi doğa olduğunu bilir ve bunda pek çok gerçek vardır. Ham ve el değmemiş güzelliği, geniş ormanları ve yükselen zirveleri sayesinde bu kadar yüksek turizm oranlarına sahiptir.

Umarım, bu durum daha uzun yıllar boyunca devam eder, ancak belki de en iyisi, bu harika eyalete hala çok bozulmamış ve görkemliyken hızlı bir yolculuk yapmaktır.

Alaska Hakkında 10 İlginç Bilgi ile İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu