Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Haşhaşın Faydaları Nelerdir? Haşhaş, Papaver somniferum olarak da bilinen haşhaş bitkisinden elde edilir. Haşhaş bitkisi afyon uyuşturucusu maddesi olarak bilinen bir bitkidir. Bu nedenle ekimi birçok ülkede yasaklanmıştır. Bununla birlikte, haşhaş bitkisinden elde edilen tohumlar sağlık açısından pek çok fayda sunmaktadır.

Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

Haşhaş tohumları küçük, yuvarlak tohumlardır. En yaygın olarak siyah oldukları düşünülse de haşhaş tohumları beyaz, mavi veya mavi-gri de olabilir. Kızartma tariflerinin yanı sıra çok sevilen haşhaşlı kurabiye ya da kek gibi unlu mamullerde de bulabileceğiniz temel bir pişirme malzemesidir.

Haşhaş tohumu yağı, zeytin ya da mısır yağlarına alternatif bir yemeklik yağ olarak da kullanılır. Tıbbi kullanım için haşhaş tohumu alırken, onları bütün olarak, pişmiş olarak yiyebilir ya da haşhaş tohumu yağını topikal olarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

Besin Desteği Olarak Kullanabilirsiniz

hashasin faydalari nelerdir 4

Haşhaş tohumu besin açısından zengindir. Bu minik tohumlar sağlıklı yağlar içerir ve aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko gibi minerallerin ve C vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, B6 vitamini, folat ve E vitamini gibi vitaminlerin kaynağıdır. Bu yüzden bir dahaki sefere hamur işi ya da simitle yediğinizde üzerine biraz haşhaş tohumu eklediğinizden emin olun.

Kuru Ciltlerle İçin Nemlendirici Olarak Uygulanabilir

Kuru ciltten rahatsızsanız haşhaş size yardımcı olabilir. Nemlendirici özellikleri nedeniyle antik ayurveda biliminde değer verilen haşhaş tohumlarına yönelin. Bu tohumlar cildinizde koruyucu bir bariyer oluşturabilen ve nem kaybını önleyebilen yağ asitleri bakımından zengindir. Bu yüzden haşhaş tohumu içeren nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Tahriş Olmuş Olan Boğaza İyi Gelir

Boğaz tahrişi ta da kuru öksürük ile mi mücadele ediyorsanız yine haşhaş tercih edebilirsiniz. Ayurveda’nın sizin için bir çaresi var; bir çorba kaşığı haşhaş tohumu sütü ile bir çorba kaşığı Hindistan cevizi sütü ve balı karıştırın. Gece yatmadan önce bunu içebilirsiniz.

Bu geleneksel ilaç bilimsel olarak test edilmemiş olsa da, haşhaş tohumlarında çok az miktarda noskapin ve kodein gibi alkaloidlerin bulunması bu etkiden sorumlu olabilir. Bu alkaloidler öksürük kesici olarak çalışır ve öksürük ilaçlarında bile kullanılır. Hindistan cevizi sütü ve balın da güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olması bu karışımı daha da etkili kılmaktadır.

Karın Ağrısını Hafifletir

hashasin faydalari nelerdir 3

Haşhaş tohumu Güneydoğu Asya’da mide ağrısına çare olarak kullanılmaktadır. Geleneksel olarak haşhaş tohumu tozu, ağrıyı hafifletmek için kullanılır. Haşhaş tohumunun etkinliği, karındaki düz kasları gevşetebilen bir bileşik olan papaverinin varlığına bağlı olabilir. Bilimsel olarak bir kanıtı olmadığı için kullanırken dikkatli olmakta fayda vardır.

Sakinleştirme ve Uyku Kalitesini Arttırma Potansiyeline Sahiptir.

Ayurveda’ya göre bir avuç haşhaş tohumu çayı daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Modern bilimsel araştırmalar da bu geleneksel tedaviyi desteklemektedir. Bir araştırmaya göre, haşhaş tohumu içmek uykusuzluk çeken kişilerde uykunun iyileşmesine ve anksiyetenin azalmasına neden olmuştur. Ayrıca haşhaş tohumu içen kişilerde, stres yaşadığınızda salgılanan bir hormon olan kortizol seviyelerinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Yukarıda bahsetmiş olduğumuz faydalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle tedavi amacı taşımamaktadır.

Haşhaşın Faydaları İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu