Beslenme ve Diyet

Güz Zeytini (Güz Yemişi) Nedir? Faydaları Neler?

instagram takipçi hilesi

Eski çağlardan bu yana birçok faydası olduğundan önemli görülen mucize yemiş olarak da bilinen Güz Yemişi, ülkemizde yetişen bir meyvedir. Güz yemişi birçok farklı isimle de tanınır. İçerdiği değerler sebebiyle önemli hastalıklara karşı koruduğu bilinir. İşte bu Güz zeytini veya yemişi olarak adlandırılan meyve hakkında her şeyi sizin için derledik.

güz zeytini

Güz Zeytini (Güz Yemişi) Nedir?

Güz zeytini, çok eski dönemlerden beri var olan kutsal zeytin, güz yemişi, mucize yemiş, Japon iğdesi olarak da bilinen faydalı bir bitkinin meyveleridir. Bilimsel adı Elaeagnus umbellatadır. Likopen isimli bir madde içerdiğinden birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Genelde geniş çalı ya da bodur ağaçlar olarak kendini gösteren, sarı çiçeklere sahip gümüş noktaları olan yaprak ve kırmızı üzümsü meyveleri bulunan bir bitkidir.

40 derece soğuğa kadar dayanabilen bu meyve, sıcak iklimlerde de kolayca yetişebilmektedir. Fazla suya ihtiyaç duymaz. Bitkinin meyveleri genelde sonbaharda olgunlaşmaktadır. Meyveler tatlı ve sulu bir lezzete sahiptir. Güz yemişinin anavatanı Çin, Hindistan, Pakistan, Japonya ve Kore‘dir. Doğu Asya’dan Himalayalardan başlayıp Japonya’nın doğusuna kadar oldukça geniş alanlara yayılmış bir bitkidir. Ülkemizde Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere çoğu bölgede yetiştirilebilmesi için çalışmaları yapılmaktadır.

Güz yemişi, ana vatanı Asya’dan dünyaya yayılmıştır. Amerika ve İngiltere’ye 1800’lü yıllarda taşındığını, ülkemize ise 2000’li yılların başlarında getirildiği bilinmektedir. Birçok faydası olduğundan çoğu ülkenin yetiştiriciliğini yapmayı tercih ettiği bir meyve olmaktadır.

güz zeytini 1 685x512

Güz Zeytininin Faydaları Nelerdir?

Güz zeytininin başta kanser olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Güz yemişi likopen isimli bir madde içermektedir. Bu madde kanser hastalığını önleyici bir madde olarak bilinir. 100 gram güz zeytiniyle aynı miktar domates karşılaştırıldığında güz zeytini domatesten 7 – 17 kat daha fazla likopen içerdiği ortaya çıkarılmıştır.

Aynı zamanda güz zeytini, antibakteriyel bir meyve olarak bilinir. Prostat, pankreas kanseri gibi birçok hastalığa da yakalanma riskini azaltır. Kanser türünde bu hastalıkların yanı sıra kalp krizi ve kalp spazmı gibi problemlerinde önlenmesini sağlamaktadır.

güz zeytini 3 685x685

A,E ve C vitaminlerince zengin olan güz zeytininin, vücutta hücrelere de iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan güz zeytininin, cilde de iyi geldiği bilinenler arasındadır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren güz zeytininin, erkeklerde kısırlığa da iyi geldiği söylenmektedir.

Güz yemişi meyve formuyla taze meyve ve meyve suyu gibi kullanılabileceği gibi sos, reçel, jöle gibi kullanım alanları da olabilir.

Güz Yemişi Hakkında Videolar

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu