Güvenç Dağüstün

Güvenç Dağüstün Kimdir?

instagram takipçi hilesi

guvenc dagustun 1
Tam adı: Güvenç Dağüstün
Doğum tarihi: ??. ??. 1978
Doğum yeri: Ankara, Türkiye
Boyu: 
Burcu: 
Ailesi: 
Eşi: 
Çocuk (ları): 
Mesleği: Opera Sanatçısı, Şarkıcı, Müzisyen
Aktif Yılları: 2000’li yıllardan bu yana
imdb-logo
youtube-chanelyoutube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Güvenç Dağüstün Kimdir? Güvenç Dağüstün, opera sanatçısıdır.

Güvenç Dağüstün, 1978 yılında Ankara’da dünyaya gözlerini açmıştır.

Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı‘na girdi ve Pekin Kırgız‘ın öğrencisi oldu. Ankara Devlet Operası’ndaki sınavı kazanarak kurumun en genç sanatçısı oldu. Bulgaristan’ın Varna kentinde düzenlenen “Uluslararası Varna Müzik Festivali” kapsamında mezzo-soprano Ksgr., Prof. Margarita Lilova kurslarına katıldı.

Bir yıl sonra Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde Prof. Lilova’nın öğrencisi oldu. Ankara Devlet Operası görevinden ayrıldı. Doktora Eğitimine Avusturya’nın Viyana kentinde başladı ve Prof. Dr. İhsan Doğramacı’dan burs kazandı. İzmir Devlet Operası‘nda konuk sanatçı olarak ilk kez Donizetti’nin “Aşk İksiri” operasında “Belcore”yi söyledi.

Avusturya’nın Innsbruck şehrinde George Schmöhe’un rehberliğinde bir ilke imza attı ve Carl Orff’un “Carmina Burana” şarkısında solo tenor ve bariton solo performans sergiledi ve büyük beğeni topladı.

Yunan besteci Perikles Liakakis’in Viyana’da söylediği “Çizmeli Kedi” operasında başrol oynadı ve bu eseri seslendiren dünyadaki ilk solistlerden biri oldu. Sertab Erener ile ortaklaşa yürütülen “Turco – Latino Connection” caz konseri büyük beğeni topladı.

Fazıl Say’ın “Naziler”ini Fazıl Say, Genco Erkal ve Sertab Erener ile birlikte önce Efes Antik Tiyatrosu’nda, ardından İstanbul Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda ve Atatürk Kültür Merkezi‘nde seslendirdi. Daha sonra “RumeliHisarı – Yıldızlı Geceler” konseri kapsamında Fazıl Say ile resital vererek Türkiye’de ilk kez Fazıl Say şarkılarını seslendirdi. Son olarak İbrahim Yazıcı yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde, Say’ın Zuhal Olcay ve Genco Erkal ile birlikte kaleme aldığı yazdığı Nazım adlı eserinin CD ve DVD kayıtlarını yaptı.

2006-2007 sezonunda Ayşenil Şamlıoğlu‘nun rehberliğinde Aysa Yapım Tiyatrosu bünyesinde “Bana Mastika’yı Çalsana” adlı müzik projesinde yer aldı. 2007-2008 sezonunda Kerem Kurtoğlu’nun yazıp yönettiği “İstanbul’da Bir Davba” adlı drama da rol aldı. İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında bu eserin prömiyeri Garajistanbul sahnesinde yapıldı.

İlk sinema çalışması Çağan Irmak’ın “Ulak” isimli filmi oldu. Dağüstün‘ün ilk solo albümü “Evde Yoklar”, yapımcılığını Cihan Sezer ile birlikte yaptı ve Ocak 2012′de piyasaya çıktı. Bu albümün adı 1993 yılında Sivas Katliamı’nda kaybettiğimiz şair Metin Altıok‘un şiirinden alınmış ve dokuz şarkıdan oluşmaktadır.

Güvenç Dağüstün, İstanbul, Kadıköy’de yer alan Özgürlük Parkı‘nda verdiği konser sonrasında saldırıya uğradı ve darp edildi. Dağüstün, hastaneye giderek darp raporu aldı ve şikayetçi oldu.

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu