Selçuk Ural

instagram takipçi hilesi

selçuk ural 2
Tam adı: Abdulkadir Selçuk Ural
Doğum tarihi: 1945
Doğum yeri: Malatya
Boyu: 
Ailesi: Fethiye Ural – Beşir Ural
Eşi: Ceyhan Cem – Canan Yaka – Ani Ural
Çocuk (ları): Hakan Ural – Aslı Ural
Mesleği: Müzisyen
Aktif Yılları: 1967’den Günümüze
imdb-logo

youtube-chaneldeezer logo mblisten-on-apple-music-logospotify-connect-compatibility-logo-
Başlıklar

Hakkında

Selçuk Ural kimdir? Selçuk Ural, 1945 yılında Bartın’da doğmuştur. Fakat aslen Malatya’lıdır. Babasının işi dolayısı ile Bartın’a gelmişlerdir ve burada doğmuştur.

Yine babasının işi dolayısı ile ilkokulu Samsun’da, ortaokulu ve liseyi ise Ankara’da okumuştur. Fakat lise eğitimini başladığı okulda tamamlamıştır. Lise 2’deyken Cumhuriyet Lisesi’nden ayrılarak Ankara Devlet Konservatuvarı’nda 2 sene boyunca Trambon bölümünde okumuştur.

Ankara’da adlarının Jüpiter olduğu bir grup ile birlikte sahne almışlardır. Grubun diğer üyeleri ise; Yurdaer Doğulu ve Alper Feyman’dır.

Yaz tatilinde İstanbul’a giden Selçuk, burada Şerif Yüzbaşıoğlu orkestrasından teklif almıştır.  Üniversiteyi ise İstanbul Belediye Konservatuvarı Şan bölümünde okumuştur.

1964 yılında Şerif Yüzbaşıoğlu ile birlikte geceleri çalışmıştır. Daha sonra bu orkestradan ayrılarak tek başına sahne almaya başlamıştır. İstanbul’un birçok popüler gece kulübünde sahneye çıkmıştır.

1967 yılında ilk 45’lik plağını çıkarmıştır. “Centi Coemia” isimli şarkının sözlerini Sezen Cumhur Önal yazmıştır. Yazılan şarkı, uzun süre listelerden düşmemiştir. Aynı sene çıkardığı “Rüyamda seni gördüm dün gece” isimli Türkçe şarkı liste başı olmuştur.

1974 yılında İzmir Bornova’da askerlik görevini yapmıştır. Askerlikten sonra ise Lunapark Gazinosu ve Gala Clup’te çalışmıştır. Müzikli kabare şovunda Perran Kutman ve Müjdat Gezen ile birlikte konserlerde sahne almıştır. Kabare şovunun ismi ise “Bu işte bir iş var”dır.

Selçuk Ural, müzik dünyasında olduğu kadar film konusunda da başarılıdır. Türkan Şoray ve Filiz Akın gibi ünlü isimlerle çeşitli filmlerde rol almıştır.

1975 yılının Mart ayında içkili araba kullanırken bir binbaşıyı ezerek ölümüne sebebiyet vermiştir. Bu nedenle uzun süre müzik yapmama kararı almıştır.

1998 yılının Ağustos ayında eski şarkılarını bir albümde topladı. Fakat beklediği ilgiyi elde edememiştir. 2001 yılında UNİVERSAL Plakçılık ile anlaşmıştır. 4 sene boyunca bu şirkette prodüktör olarak çalışmıştır.

Fakat şirket 2005 yılında kapanmıştır. Bunun üzerine Selçuk Ural kendi şirketini kurmuştur. Birçok yurtdışı konserleri vererek ödüllere sahip olmuştur. Bu ödüllerden bir tanesi de Altın Kelebek’tir.

Albümleri

 1. 1975 – Selçuk Ural
 2. 1977 – Dertlerimi Zincir Yaptım
 3. 1982 – Sevdalıyım
 4. 1985 – Yıllar Sonra
 5. 1993 – Hayretler İçindeyim
 6. 1996 – Best Of Selçuk Ural
 7. 2006 – Sakın Değişme
 8. 2008 – Kadınsız

Filmleri

 1. 1997 – Anlaşma Noktası
 2. 1974 – Şiribim Şiribom
 3. 1972 – Alçaklar Cehenneme Gider
 4. 1971 – Gelin Çiçeği
 5. 1969 – Kardeş Kanı
 6. 1969 – Tatlı Günler
 7. 1968 – Gül ve Şeker

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu