Yerli Kadın Ünlüler

Sertab Erener Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Sertab Erener
Tam adı: Sertab Erener
Doğum tarihi: 4 Aralık 1964
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Boyu: 1,58 m
Ailesi: Yücel Erener – Nizamettin Erener
Eşi: Levent Yüksel – Emre Kula
Çocuk (ları): 
Mesleği: Şarkıcı -Söz Yazarı
Aktif Yılları: 1987’den Günümüze
imdb-logo
youtube-chaneldeezer logo mblisten-on-apple-music-logospotify-connect-compatibility-logo-
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Sertab Erener kimdir? Sertab Erener, 4 Aralık 1964 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

İstanbul Devlet Konservaturarı’nda eğitim alan Erener, üniversite mezuniyetinin ardından vokalistlik yapmaya başlamıştır.

İlk olarak Sezen Aksu’nun vokalistliğini yapan Erener’in sesi koloratur sporano türündedir. 1992 yılında ilk albümünü yayınladı. Albümünün ismi “Sakin Ol”dur. 1994 yılında “Lal”, 1996’da ise “Sertab Gibi” albümlerinde başarı yakalamayı başarmıştır.

Sertab Erener’in sesi dünyaca tanınan ünlü isimlerin de dikkatini çekmiştir. Bu ünlü isimler arasında; Jose Carreras ve Ricky Martin de vardır. 2000 yılında “Zor Kadın” isimli şarkısını Akapella tarzında söylemiştir. Yine aynı sene Ricky Martin ile birlikte “Private Emotion” isimli düet yapmıştır.

2001 yılının Haziran ayında “Kumsalda” isimli parçayı ve “Turuncu” isimli albümü çıkarmıştır. “Kumsalda” şarkısının bestesini Fikret Kızılok yapmıştır. Sertab Erener’in en büyük başarısı kuşkusuz 2003 yılında gelmiştir. Eurovision Şarkı Yarışması’nda “Everyway That I Can” isimli şarkısı ile Türkiye’ye birincilik kazandırmıştır.

2007 yılının Mart ayında “The Best Of Sertab Erener” adında bir derleme albümü yayınlamıştır. Albüm 17 şarkıdan oluşmaktadır. Bu albümünde Madonna’nın “Music” isimli şarkısını da seslendirmiştir. 2007 yılında ilk remix albümünü yayımladı. Bu albümün ismi “Sertab Goes To the Club”tır.

Yine 2007 senesinde DRUM adındaki bir proje isim “I Remember Now” isimli single yapmıştır. DRUM projesi farklı kültürler arasındaki hoşgörüyü arttırmak amacı taşırdı. 2007 yılının Eylül ayında müzik kariyerinin 15. senesini kutlamak için Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda bir konser vermiştir. Bu konserinde hayatını şarkılar ile anlatmıştır.

“Ölüm ve yaşam, yeniden doğuş, aşk” başlıkları altında şarkılarını anlattığı konserlerde kendisine Sezen Aksu, Levent Yüksel, Nil Karaibrahimgil, Fahir Atakoğlu, Özge Fışkın ve Demir Demirkan eşlik etmiştir.

2008 yılında Sezen Aksu’nun yazdığı ve bestelediği “Hayat Beklemez isimli single çalışmasını yayınlamıştır. Bu şarkı bir şampuan reklamında da kullanılmıştır. 2008 yılının Aralık ayına gelindiğinde Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda verdiği konseri DVD olarak satışa sunmuştur. Bu DVD’de Uzay Heparı anısına da video vardır.

2007 yılında Demir Demirkan ile birlikte bir müzik grubu kurmuştur. Grup, 2009 yılının Haziran ayında ABD ile Türkiye’de yayına girmiştir. Albümde 14 tane şarkı vardır. Bu albümde; Anadolu ve Avrupa müziğinin ögeleri birlikte kullanılmıştır. 2009 yılının Haziran ayında, Soner Sarıkabadayı ile birlikte bir çalışma hazırlamışlardır. Albüm için “Bu böyle” isimli bir single çalışması vardır.

“Bu böyle” şarkısı Türkiye listelerinde zirveye kadar çıkmayı başarmıştır. Avrupa listelerinde ise 87 numaraya kadar ilerlemiştir. 2009 yılında yine Soner Sarıkabadayı ile birlikte “Açık Adres” isimli single çalışmasını yayımlamıştır. Bu şarkı, Kral TV Video Müzik Ödülleriénde “En iyi beste” dalında ödül almıştır.

2010 yılının Haziran ayında “Rengarenk” isimli albüm yayınlamıştır. Albümün çıkış şarkısı “Koparılan Çiçekler”dir. “Rengarenk” şarkısı yılın en çok dinlenen sekizinci şarkısı olmuştur. Aynı zamanda albüm, yılın en çok satan albümü olma özelliği de taşır.

Rengarenk albümünün ödüllerinde bir tanesi de Sertab Erener’e kazandırdığı “En İyi Pop Kadın Sanatçı” ödülüdür.

2012 yılının Nisan ayında, babası için bir albüm hazırlamıştır. Bu albüm Türk Sanat Müziği albümü olma özelliğini taşır ve albümün ismi “Ey Şuh-i Sertab”dır. Bu albüm “En İyi Türk Sana Müziği Kadın Solisti” kategorisinde ödül kazanmasını sağlamıştır. 2012 yılının Haziran ayında Ozan Çolakoğlu’nun ilk projesinde yer alan “Dım Dım” isimli şarkıyı seslendirmiştir.

Sertab Erener Ödülleri

 1. 1.Kral Tv Video Müzik Ödülleri – En İyi Pop Kadın Sanatçı
 2. 6.Kral Tv Video Müzik Ödülleri – En İyi Pop Kadın Sanatçı, En İyi Söz (Vur Yüreğim)
 3. 28.Altın Kelebek Ödülleri – En İyi Türk Pop Müziği Kadın Solist
 4. 8.Kral Tv Video Müzik Ödülleri – En İyi Pop Kadın Sanatçı
 5. 10.Kral Tv Video Müzik Ödülleri – Yılın Şarkısı (Everyway That I Can), Onur Ödülü
 6. 14.İstanbul Fm Altın Ödülleri (İFA) – En iyi Pop Kadın Sanatçı
 7. 2.Anket Şöleni Ödülleri – En Sevilen Kadın Sanatçı
 8. 17.Kral Tv Müzik Ödülleri – En İyi Kadın Sanatçı
 9. 39.Altın Kelebek Ödülleri – En İyi Türk Sanat Müziği Kadın Solist
 10. 1.Gossip Time. Yıl Sonu Ödülleri – En İyi Mesaj İçeren Klip & Şarkı (Kız Leyla)
 11. 14. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri – En İyi Albüm(Kırık Kalpler Albümü)

Albümleri

 1. Sakin Ol
 2. La’l
 3. Sertab Gibi
 4. Sertab Erener
 5. Turuncu
 6. No Boundaries
 7. Aşk Ölmez
 8. Painted On Water
 9. Rengarenk
 10. Ey Şuh-i Sertab
 11. Sade
 12. Kırık Kalpler Albümü

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu