Kişisel GelişimYaşam

Gününüzü Daha Uzun Sürdürmenin 5 Yolu

instagram takipçi hilesi

‘Gününüzü Daha Uzun Sürdürmenin 5 Yolu’ isimli yazımızda siz değerli okuyucularımızla değerli olan vaktimizi nasıl daha uzun sürdürebilirsiniz paylaşacağız. Beynimizi ne kadar çok kullanırsak eğer günün o kadar uzun olacağını biliyor muydunuz?

Gününüzü Daha Uzun Sürdürmenin 5 Yolu

Zaman, hem fiziksel hem de zihinsel süreçlerin gerçekleştiği bir biçimdir. Zaman kavramı hem fizikte hem de felsefede kullanılır. Herkesin bir günün 24 saat, bir saatin 60 dakika ve bir dakikanın 60 saniye vb. olduğunu bilmesine rağmen, zaman algımız bireyseldir ve gün içinde ve yaşamımızın bazı bölümlerinde de değişebilir.

Çoğu zaman yaşlılardan günlerin eskisinden çok daha kısa olduğunu iddia eden şikayetler duyuyoruz. Açıkçası, bu, yaşlı bir insanın yaşamının genellikle genç insanlardan daha monoton ve daha az olaylı olduğu gerçeği ile bağlantılı olan öznel duyumudur. Zaman algısı fikri pratikte uygulanabilir ve bundan da faydalanılabilir.

Beynimize yeni bilgiler yüklersek, onu işlemek için gereken fazladan zaman bize zamanın çok daha yavaş aktığını hissettirecek ve sonuç olarak gün önemli ölçüde daha uzun görünecek. Gününüzün daha uzun sürmesini bu beş yolla sağlayabilirsiniz:

Gününüzü Daha Uzun Sürdürmenin 5 Yolu

Öğrenmek

gun 1 780x275 1

Okumak, çeşitli kurslara katılmak, yeni bilgi ve becerilerde ustalaşmak, zamanın daha yavaş aktığını hissettirecek birçok yeni düşünce gıdası sağlayacaktır.

Yeni yerler ziyaret etmek ve kutudan çıkmak

gun 2 608x405 1

Ortamınızı değiştirdiğinizde yeni bilgilerin (yeni insanlar, kokular, sesler, renkler vb.) beyin tarafından işlenmesi gerekmektedir. Bu mutlaka bir gezi olmak zorunda değildir. İşinizi bir kafeye götürerek, akşam yemeği için yeni bir restoran seçerek ya da günlük yürüyüş için rota değiştirerek ortamı değiştirebilirsiniz.

Yeni insanlar tanımak

İnsanlar ile özellikle de yeni insanlar ile iletişim, önemli ölçüde manevi güç ve enerji gerektirir, çünkü onları anlamanız ve “işlemeniz” gerekir. Sosyalleşme aynı zamanda beyin için mükemmel bir eğitim yöntemidir. Ek olarak, yeni insanlar ile iletişim kurmak bize hem onlar hakkında hem de onlardan birçok yeni bilgi verir.

Yeni şeyler denemek

gun 3 571x405 1

Yeni canlı duyumlar ile ilişkili yeni aktiviteler de duyguları artırır ve beyni daha uyanık hale getirir. Beyin her küçük şeye dikkat ettiğinde ve zaman uzadığında ve daha uzun hissettiğinde, yeni bir spor veya yeni bir hobi olabilir.

Spontane olmak

Sürprizler, hisleri sallamamıza ve alevlendirmemize yardımcı olur. Spontane kararlar ve izlenimler ile beyninizi şaşırtmalı ve sersemlemelisiniz.Sonuçta, zaten bildiğimiz gibi, ne kadar az bilgi bilinirse ve beyin onu ne kadar az işleyecekse eğer zaman da o kadar uzar.

Neden gününüz daha uzun sürsün?

gun 4 607x405 1

  • Hayatınızdaki en değerli kaynağın ne olduğunu biliyor musunuz?
  • Vakit geldi.
  • Hayatınızın kalitesi ve seviyesi, zamanınızı nasıl harcadığınıza ve gününüzü nasıl planladığınıza bağlıdır.
  • Bu kaynağın miktarı tüm insanlar için aynıdır yani 24 saattir.
  • Bazı insanlar kendilerinin 12-14 saat uyumalarına izin verirken, bazıları ise uykudan mahrum kalır ve geceleri en fazla 4 saat dinlenir.
  • Ancak hepsi bu kadar değildir ve eylemler düzgün bir şekilde dağıtılmalıdır.
  • Bu olmadan, 15 çalışma saati ile bile gününüz etkili olmayacaktır.
  • Bir bireyin iki şeyden birini yapması doğaldır:

Gün için herhangi bir görev belirlememek. Herhangi bir planlama ve zamanlama ayarlanmamıştır. Gün düzensiz geçiyor. Genellikle bunlar, hayatta güçlü hırsları veya uzun vadeli hedefleri olmayan insanlardır.

Çok sayıda görev belirleme. Bunlar hedefleri ve hırsları olan insanlar. Genellikle hayallerine ve arzularına odaklanırlar.

İkinci kategoriye aitseniz eğer takviminizi, iPad’inizi veya telefonunuzu açın ve bugün veya yarın için planladığınız şeylerin sayısına bakın. 10’dan fazla görev içerebilir. Ve bu da bir problemdir.

Tehlikelidir çünkü gerçekçi olarak tamamlayamayacağınız çok fazla göreve sahip olmak sizi hayal kırıklığına uğratabilir ve yaptığınız tüm işler hakkında daha kötü hissetmenize neden olabilir. Kendinizi günde çok sayıda iş yapmaya bilinçli olarak zorlarsanız, size hepsini başaramayacağınız için %95 veriyorum.

Ve derinlerde bir yerde benimle aynı fikirdesiniz biliyorum. 5 tanesinin çözülmesi bütün gün sürse de 10 göreviniz olduğunu biliyorsunuz. Ve bu normaldir. Görevleri devretmeniz veya ertesi gün bunlar ile başa çıkmanız gerekir. Bu verimsizlik bizi mutsuz ediyor ve günümüzü kısaltıyor.

İlerlemenizden ve sonuçlarınızdan memnun değilseniz eğer yatağınıza gidin. Ve belki de dün başarılı olmadığınızı bilerek kızgın uyanın. Aslında, her şey yolunda! Sadece çok fazla görev belirlediniz. Bu nedenle, gününüzü daha uzun ve daha tatmin edici kılmak için ipuçlarınızı takip edin ve dengenizi bulun. İyi şanlar!

Gününüzü Daha Uzun Sürdürmenin 5 Yolu ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu