Yerli Kadın Ünlüler

Güldal Akşit

Güldal Akşit Kimdir?

instagram takipçi hilesi

guldal aksit kimdir 2
Tam adı: Güldal Akşit
Doğum tarihi: ??. ??. 1960
Doğum yeri: Malatya, Türkiye
Ölüm tarihi: 3 Aralık 2021
Ölüm yeri: Ankara, Türkiye
Boyu: 1,6 m
Burcu: 
Ailesi: Galip Demirel (Babası), Sevim Demirel (Annesi)
Eşi: Haluk Akşit
Çocuk (ları):
Mesleği: Avukat, Milletvekili, Eski Bakan
Aktif Yılları: 1980’li ve 2021 yılları arası
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Güldal Akşit Kimdir? Güldal Akşit, avukat, milletvekili ve eski bakandır.

Güldal Akşit, 1960 senesinde Malatya’da dünyaya gözlerini açtı. Babası eski milletvekili ve İçişleri Bakan müsteşarı Galip Demirel, annesi de Sevim Demirel‘dir.

Üniversite eğitimini Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

14 Ağustos 2001 günü temelleri atılan Ak Parti’nin kurucuları arasında yer alıyor. Kurucuları arasında yer aldığı partinin 22 ve 23. dönem İstanbul Milletvekili, 58. Hükümet Turizm Bakanı, 59. Hükümette ise ilk olarak Turizm Bakanı, daha sonra da Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı olarak görev icra etti.

Aynı zamanda TBMM Anayasa Komisyonu‘nun da Başkan Vekilliğini yaptı. 9 Nisan 2009 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu‘nun Başkanı oldu. 12 Haziran 2011 gününe kadar Ak Parti’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu‘nun Başkanlığını yaptı.

Akşit, Türkiye’de yapılan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Hakları ile ilgili yapılan düzenlemelerde farkındalık yaratmak için büyük çaba verdi. Aynı zamanda Sivil Toplum Kuruluşları ile Devlet arasındaki ilişkilerin gelişmesi için destekler sağladı. 2006 yılında Ak Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkanının Yardımcılığını yaptı.

8 Temmuz 2011 ve 14 Ekim 2014 tarihleri arasında Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı görevini icra etti. İyi derecede İngilizce bilen Akşit, günümüz itibari ile Siyasi Erdem ve Etik Kurulu Üyeliği ve AK Parti Genel Başkan Danışmanlığı’nı yapıyor.

Ak Parti kurucu üyeleri arasında yer alan Güldal Hanım ve eşi Malatya Eğitim Vakfı Ankara Başkanı ve TBMM Başkanlığı Müşaviri Haluk Akşit, Kasım ayının ortasında koronavirüs nedeni ile hastaneye kaldırıldı. Güldal Akşit, 3 Aralık 2021 günü koronavirüs sebebi ile hayata veda etti.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu