Yaşam

Green Card Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır? Green Card Sonuçları

Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Green Card, bir kişinin ABD’de yasal daimi ikametgahı olarak onaylandıktan kısa bir süre sonra aldığı fotoğraflı kimlik kartının verilen bir addır.

Green Card’ın kendisi genellikle kişi ABD konsolosluğundan alınan bir göçmen vizesini kullanarak ABD’ye girdikten sonra veya kişi Amerika Birleşik Devletleri’nde daimi ikamet için başvuruda bulunduktan ve ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetlerinden (USCIS) bir onay bildirimi aldıktan sonra postayla gelir.

Green Card sahibi kelimesi, genellikle yasal kalıcı kişiler ve yasal şartlı kişileri ifade etmek için kullanılır. Ancak ikincisinin statüsü iki yıl içinde sona erer. Dünyada her yıl ortalama olarak 50-55 Bin kişi arasında başvuru kabul edilir. Bu sayı Türkiye‘de 1500-4000 kişi arasında değişmektedir.

green card nedir

Green Card ve Vize Arasındaki Fark Nedir?

Çoğu durumda, B-2 turist vizesi, H-1B geçici işçi vizesi ya da F-1 öğrenci vizesi gibi göçmen olmayan yani geçici vizeler yalnızca denizaşırı bir ABD konsolosluğundan alınabilir.

Ancak, halihazırda ABD’de yasal olarak bulunan biri, F-1’den H-1B’ye, yani statü değişikliği olarak adlandırılan durum için ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetlerine (USCIS) başvurabilir. En önemli nokta, ABD’de olmak için bu onayın alınması, kişinin gerçek bir vize aldığı anlamına gelmez.

Unutmamanız gereken bir diğer önemli nokta vize, yalnızca ABD dışında yer alan ABD konsolosluklar tarafından verilebilen bir giriş belgesidir. Dolayısıyla, statüsünde değişiklik olan H-1B çalışanı ABD’den ayrılırsa, Amerika Birleşik Devletleri’ne yeniden girmek ve gerçek bir vize almak için bir ABD konsolosluğuna başvuruda bulunması gerekecektir.

Göçmen vizeleri ayrıca dünyanın her yerindeki ABD konsolosluklarında da alınmaktadır. Ancak burada da, halihazırda ABD’de bulunan biri, ayrılmadan Green Card alabilir.

green card başvurusu

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Green Card’a başvurmak tamamen ücretsizdir. ABD hükümetinin açmış olduğu resmi siteden başvurunuzu yapabilirisiniz. Başvuru sitesi İngilizcedir ve birkaç sorudan oluşmaktadır. İstenilen tüm bilgileri doğru olarak girmelisiniz.

Green Card’a başvuru yapmak için; https://www.dvlottery.state.gov/ bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Başvuru yapabilmek için en az lise mezunu olmanız gerekmektedir. Eğer ki lise mezunu değilseniz, en az 2 yıl bir çalışma geçmişine sahip olmalısınız.

Bir diğer şart ise 18 yaşından büyük olmaktır. Başvuru sırasında dil ve maddiyat konusu gibi şartlar aranmamaktadır. İngilizce bilmeseniz de başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Başvuru sonuçları her yıl belli tarihlerde açıklanmaktadır.

Yapılan başvuru sonuçları https://dvprogram.state.gov/ adresinde açıklanmaktadır.

Green Card’la ilgili daha fazla bilgi almak için ABD hükümeti tarafından yayınlanan ve 23 sayfadan oluşan https://tr.usembassy.gov/wp-content/uploads/sites/91/2021-%C3%87e%C5%9Fitlilik-G%C3%B6%C3%A7men-Vize-Kuras%C4%B1-Y%C3%B6nergesi.pdf bağlantısındaki yönergeyi inceleyebilirsiniz.

green card sonuçları

Green Card ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu