Yemek Tarifleri

Türkiye’nin Efsaneleşmiş 10 Sokak Lezzeti

instagram takipçi hilesi

Farklı kültürlerle yaşanan etkileşim nedeniyle Türk mutfak kültürü çok gelişmiştir. Türk mutfağı, dünyanın en zengin mutfakları arasındadır. Kebapları, su ürünleri, sebze yemekleri ve tatlılarıyla Türk mutfağının en iyi lezzetleri saymakla bitmez. Bu yazımızda ise Türkiye’nin sokak lezzetleri derlemesi yaptık. İştahınız açılabilir. Bizden söylemesi!

Türkiye’nin Sokak Lezzetleri

1. Midye Dolma

midye dolma

Midye dolma, genellikle sahil kesimlerde bolca bulunur. Özellikle öğrencilerin en çok tercih ettiği sokak lezzetlerinden biridir. Midyenin pişirilip iç pilav ile doldurulmasıyla hazırlanır. Midye dolma fiyatı da uygundur. İstanbul ve İzmir’e yolunuz düşerse vapur manzarası eşliğinde tüketmenizi öneririz.

2. Balık Ekmek

Türkiye’nin sokak lezzetleri

Türk mutfağında yaygın sokak lezzetlerinden biri de balık ekmektir. Her çeşit balıkla yapılmakla birlikte uskumru ile yeşilliğin uyumu çok daha iyi olur. Balık ekmeği kaliteli bir mekânda yemenizi öneririz. İstanbul’daysanız Eminönü meydanında tekneden direkt olarak satıldığını da belirtelim.

3. Kokoreç

kokorec

Kokoreç, koyunun ince bağırsağından ve mumbardan yapılır. Bazı yerler kokoreçi domates ve biberle hazırlar, bazıları ise sadece tuz ve kimyon kullanır. En sevilen sokak lezzetlerinin başında gelir. Sevmeyenler de kokusuna hayrandır. Kokoreçi ayranla tüketmenizi öneririz.

4. Çiğ Köfte

Türkiye’nin sokak lezzetleri

Vazgeçilmez sokak lezzetlerinden biri olan çiğ köfte, Şanlıurfa ve Adıyaman yöresine ait bir yiyecek olmakla birlikte hemen her ilimizde yaygın olarak tüketilir. Etli ya da etsiz yapılabilir. Fiyatı oldukça uygundur. Çiğ köfteyi yeşillik ve nar ekşisi sosuyla birlikte tüketmenizi öneririz.

5. Kumpir

Türkiye’nin sokak lezzetleri

Kumpir; patates, havuç, turşu, mısır, zeytin, kaşar peyniri ve tereyağı ile hazırlanır. Elbette yalnızca bu kadar değildir. Rus salatasından kısıra domates soslu sosisten kıtır tavuğa farklı malzemeler de kullanılır. Görüntüsüyle bile iştah açan kumpir fiyatı için orta ucuzlukta diyebiliriz. Kumpiri İstanbul’da Ortaköy’de tüketmenizi öneririz. Tıka basa doyacağınıza emin olabilirsiniz.

6. İzmir Kumru

Türkiye’nin sokak lezzetleri

Kumru, İzmir’e özgü bir sokak lezzetidir ve coğrafi olarak tescillenmiştir. İzmir’in meşhur kumrusunu İzmir dışındaki şehirlerde de bulabilirsiniz. İzmir’de poğaçacıların tezgâhlarında kendine yer bulan bu efsane lezzet, peynir, domates ve biberle tüketilir. Farklı etler ve kaşar peyniri kullanarak yapılanları da vardır.

7. Halka Tatlısı

halka tatlisi

Bir tür tulumba çeşidi olan halka tatlısını tüm Türkiye’de tüketmeniz mümkündür. Çoğunlukla seyyar satıcılarda bulunur. Kızarmış hamurların şerbete batırılmasıyla yapılır. Kalabalık caddelerde, mahalle aralarında satılan bu tatlıdan üst üste birkaç tane bile tüketmek isteyebilirsiniz.

8. Simit

Türkiye’nin sokak lezzetleri

Türkiye’nin Sokak lezzetleri söz konusu olduğunda simidi atlamak düşünülemez. Öyle ki simit sokak lezzetlerinin atasıdır. Simidin çok farklı çeşitleri vardır fakat en sevilen kazan simididir. İnce küçük ve çıtır çıtır Ankara simidi içeriğinde yağ olmaması nedeniyle serttir.

Ankara simidi tescilli coğrafi işaretler arasında yer alır. Türkiye’nin her yerinde farklı simit türleriyle karşılaşabilirsiniz. Rize, Giresun ve Kastamonu’da satılan susamsız simitleri de denemenizi öneririz.

9. Döner

Türkiye’nin sokak lezzetleri

Döner belki de en çok tüketilen sokak lezzetidir. Etin odun ateşiyle ağır ağır pişmesi ile yapılır. Ekmek veya lavaş ile servis edilir. Döneri özellikle Bursa ve İstanbul’da tüketmenizi öneririz.

10. Nohutlu pilav

Türkiye’nin sokak lezzetleri

Kaldırımda seyyar olarak satılan yiyeceklerden biri de nohutlu pilavdır. Özellikle İstanbul ve Ankara’da sıklıkla rastlanır. Nohutlu pilavı ayran ile tüketmenizi öneririz.

Türkiye’nin Sokak Lezzetleri ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu