Sağlıklı Yaşam

Göz Seğirmesi Neden Olur?

instagram takipçi hilesi

Hepimiz en az birkaç defa göz seğirmesi yaşamışızdır. Gözün hızlı hızlı kapanıp açılması diyerek açıklayabileceğimiz bu durum, uzun süre devam ederse bizi oldukça fazla rahatsız ediyor. Çalışırken veya araba kullanırken dikkatimizi dağıtabilen göz seğirmesi neden olur?

Bu sorunun cevabını birçok kişi merak ediyor.

goz segirmesi nasil gecer

Halk arasında sağ göz seğirmesi hayra, sol göz seğirmesi ise şerre yorulur. Ancak tıp dünyasında durum hiç böyle değil. Kısa zamanlı seğirmeler herkesin başına gelebilen olağan bir durum olarak değerlendiriliyor. Eğer çok sık ve kısa zamanlı seğirmeler yaşıyorsanız bunun belli başlı sebepleri var. Bunlardan birkaçı şu şekilde;

Uyku düzeni: Kısa süreli ve düzensiz uykular beynimizin ve gözlerimizin yorulmasına sebep olur. Uyku ihtiyacını karşılayamayan ve dinlenemeyen gözlerde seğirmeye sıkça rastlanılır.

Stres: Stres, her hastalığın ve sorunun altında yatabilen bir durum olduğu gibi göz seğirmesi yaşadığınızda da buna neden olarak gösterilebilir. Aşırı sinir halinde beynin göstermiş olduğu bir reaksiyon çeşidi olabilmektedir.

Göz bozukluğu: Eğer gözünüzde gizli miyop, astigmat veya hipermetrop varsa göz seğirmesi yaşamanız çok normaldir. Zaten gözlük kullanıyorsanız da göz derecenizin arttığına işaret olabilir.

Elektronik cihazlar: Eğer olması gerekenden daha fazla tv, telefon ve bilgisayar ekranına bakıyorsanız göz seğirmesi yaşarsınız. Bu tarz elektronik cihazlara bakarken gözleriniz normalden çok daha kırpılır. Bu da göz seğirmesine sebep olabilir.

goz seyirmesi nedenleri nasil gecer

Bunun yanında eğer devamlı göz seğirmesi yaşıyorsanız, bunun sebebi nörolojik bir hastalık olabilir. Beyninizde yer alan bir tümör, kan veya kas damarlarınızdaki hastalıkların belirtileri arasında göz seğirmesi de yer almaktadır. Eğer göz seğirmesi yaşadığınız sürede kulaklarınızda veya alnınızda titreme olursa acilen bir doktora başvurmalısınız.

Bir takım uzmanlar göz seğirmesi rahatsız edecek düzeye geldiğinde, göze buz torbası koyulmasını tavsiye eder. Soğuğun kan akışını yavaşlattığını ve seğirmeyi de yavaşlatacağının iddia etmekle beraber, çözüm için bir hekime başvurmak kişi için en doğru seçenek olacaktır.

4 Yorum

    1. Yazımızda bahsettiğimiz gibi eğer seğirme sırasında kulaklarda ve alında titreme yaşıyorsanız acilen doktora gitmelisiniz.
      Bunun yanında uzmanlar iki hafta boyunca süregelen bir göz seğirmesi yaşıyorsanız, bir hekime başvurmanız gerektiğini belirtiyor.

    1. Yazımızda bahsettiğimiz gibi eğer seğirme sırasında kulaklarda ve alında titreme yaşıyorsanız acilen doktora gitmelisiniz.
      Bunun yanında uzmanlar iki hafta boyunca süregelen bir göz seğirmesi yaşıyorsanız, bir hekime başvurmanız gerektiğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu