MaksatModa

Görsel Düzenleme Nedir?

Görsel Düzenleme: Mağaza Deneyimini Dönüştüren Sanatın Sırları ve Etkileyici Manken Seçenekleri!

instagram takipçi hilesi

Görsel Düzenleme (Visual Merchandising) görsel bir şölendir. İnsanları etkiler ve mağazaya bir şekilde girmelerini sağlar. Satın almasalar bile akıllarında yer ederek markayı veya ürünü özelleştirir ve bir sonraki alışverişlerinde uğranacak ilk durak o mağaza olur.

gorsel duzenleme nedir2

Görsel mağazacılık, perakende alanlarını müşteriler için daha çekici ve hoş hale getirme, yaya trafiğini ikna etme ve dürtü alımını teşvik etme eylemidir. Perakende işletmeler, müşteriler çevrimiçi satın almaya geçtiğinden son yıllarda bir düşüş yaşadı.

Bu, perakende satışları ve müşteri yürüyüşlerini iyileştirmek için görsel mağazacılık stratejilerini dahil etmeyi daha da önemli hale getirdi. Görsel mağazacılık tüketicileri mağazanızdan satın almaya teşvik eder. Bu satışları artıracak ve tekrar satışları teşvik edecektir. Görsel mağazacılık, mağazanızın ve markanızın görünümü, hissi ve kültürüyle ilgilidir. Mükemmel bir şekilde yapılırsa, müşteri marka sadakatini artırmaya yardımcı olacaktır.

Görsel mağazacılığın başarı faktörleri arasında mağazanın görünümü, tabela, aydınlatma, üniformalar, menüler, satış noktası malzemesi, renk, şekiller, dokular, paketleme, biletleme, sunum ve bu öğelerin her birinin bir perakende ortamında bir araya getirdiği “vay” faktörü bulunmaktadır.

Bu unsurlar bir markayı sergilemek için bir araya geldiğinde, müşteri deneyimini zenginleştirir, olumlu bir alışveriş deneyimi ve satışların artmasına yol açar. Müşteriler, ürününüzü çevreleyen görsel bileşenlerle markanızı deneyimleyebilmelidir. 

Görsel Düzenlemede Önemli Faktörler Nelerdir?

Temalar

Markalar, temaları ekranlarına uygulayarak görsel mağazacılık stratejilerini daha iyi uygulayabilirler. Temalar bir hikaye anlatır ve müşteri katılımı yaratır. Genellikle yeni bir ürün lansmanına eşlik ederler. En önemlisi, temalar bir markanın yeni bir ürün lansmanı sırasında yeni renkler, düzenler, yazı tipleri, tasarım, resimler ve fotoğraflar ile kendini yeniden keşfetmesini sağlar.

Tema fikirleri, renkleri koordine etmekten ürünleri gruplandırmaya, bireysel motiflere ve aradaki her şeye kadar her yerde olabilir. Tema söz konusu olduğunda herhangi bir kural yoktur, ancak mağazayı, sezonu, yeni ürünü, markanın genel görünümünü ve hissini ve temanın mağazadaki herhangi bir promosyona nasıl bağlanacağını düşünmek iyi bir fikirdir.

Renk

gorsel duzenleme nedir3

Canlı ve pastel grubuna giren renklerin Sıcak ve Soğuk renkler şeklinde iki ayrı tonu bulunmaktadır. Müşteri önce rengi sonra şekli daha sonra çizgiyi görür. Bu yüzden renk oldukça büyük önem taşır. Belirli renkler belirli duyguları veya ilişkilendirmeleri tetikler. Bu bir gerçek. Ve böylece, renklerin genel anlamlarını anlayarak, müşterilere olumlu bir şekilde bağlanan bir paleti dikkatli bir şekilde oluşturabiliriz.

Batı kültüründe en yaygın renk ilişkilendirmelerinden bazıları:

  • Kırmızı – heyecan, aşk, tutku ve öfke
  • Mavi – sakinlik, dostluk ve otorite
  • Sarı – neşe, canlılık ve sıcaklık
  • Yeşil – doğa, dinlenme, sağlık ve özgürlük
  • Turuncu – satın alınabilirlik ve rahatlık
  • Kahverengi – toprak, ahşap ve stabilite
  • Beyaz – saflık, arıtma ve soğukluk
  • Siyah – gizem, güç, zarafet ve lüks

Aydınlatma

gorsel duzenleme nedir4

Görsel mağazacılıkta aydınlatmanın önemi görsel mağazacılık, müşterileri ürünlerinizi incelemeye ve satın almaya teşvik etmek için son derece önemlidir. Etkili bir pencere ekranı yaratmanın veya güzel bir atölye yaratmanın anahtarlarından biri, stratejik ve çekici aydınlatmanın kullanılmasıdır

Manken

gorsel duzenleme nedir5

Mankenler kendi içlerinde 3 ayrı başlıkta incelenebilir. Görsel mağazacılıkta mankenlerin diğer bir yararı, bir seferde gösterebileceğiniz çok sayıda öğedir. Sadece belirli bir elbiseyi veya kıyafeti ileriye doğru tanıtmakla kalmaz, aynı zamanda onunla birlikte gelen tüm aksesuarları bilinçaltı olarak tanıtırsınız.

Eşarplar, takılar, ayakkabılar, taytlar, cüzdanlar ve şapkalar sadece listenin başlangıcıdır. Birisi ekran pencerenizde gördükleri görünümü isterse, ana öğenizle birlikte gelen aksesuarları satın alma olasılığı daha yüksektir.

Gerçekçi Mankenler

Bu tür mankenin bir insan yüzünü ve vücudunu en doğru şekilde tasvir ettiği gerçeği, çok spesifik bir nedenden dolayı gerçekçi, doğal veya yaşam olarak adlandırılır. Sadece belirli bir boyuta göre uyarlanır, üzerlerindeki makyaj genel olarak kalıcıdır ve peruklar mükemmel bir şekilde şekillendirilmiştir. Bu mankenler high-end perakende mağazalarda çoğunlukla kullanılır.

Soyut Mankenler

Bu tip mankenler, minimalist tasarımı nedeniyle oldukça takdir edilmektedir. Soyut mankenler, tüm dünyadaki perakende mağazalarında sergilenen çağdaş sanat eseridir. Genel olarak, kaslar, tırnaklar, bazı yüz karakteristikleri, dirsekler ve benzeri gibi özellikler şekillendirilmez, modern bir heykel gibi dururlar.

Başsız Mankenler

Tavan yüksekliği sınırlı olan mağazalar için mükemmeldir. Boyun genellikle uzun ve düz kesilir ve fiberglas yapıları uzun süre dayanıklılık sağlar. Herhangi bir giysiyi sergilemek için kullanılabilirler çünkü herhangi bir duyguyu ifade etmezler ve elbette her iki cinsiyeti temsil ederler. Bu durumda makyaj ve perukların dikkate alınması gerekmediği açıktır. 

Görsel Düzenleme İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu