Bilim ve Teknoloji

Google Ads / Adwords Nedir?

instagram takipçi hilesi

adw1

İnternet, geçtiğimiz yıllara göre artık daha çok tercih edilen bir mecra olmaya başladı. İnternet sitesi veya sosyal medya hesabı sahibi kişiler, siteleri aracılığıyla geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştıkları gibi eriştikleri kitlelerden de reklamlar aracılığıyla çeşitli gelirler elde ediyorlar. Dolayısıyla bir internet sitesi için ziyaretçi sayısı oldukça önemli. Her internet sitesi sahibi, ziyaretçi kitlesini arttırmak için çeşitli çalışmalara başvurur.

Bir atasözü ile bu durumu örnekleyecek olursak her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Kimi internet sitesi sahibi, ziyaretçi kitlesini sosyal medya platformları üzerinden toplarken kimi site sahibi de organik ziyaretçilere önem verdiği için daha çok arama motoru optimizasyonu üzerine yoğunlaşır. Eğer bir blog sahibiyseniz bu bahsedilen yöntemlerle kendi çapınızda küçük bir kitle oluşturabilirsiniz ancak siteniz E-Ticaret ve pazarlama üzerine yapılandırılmışsa satışlarınızı arttırmak için mutlaka çeşitli platformların reklam sistemlerine dahil olmanız gerekmektedir.

adw3

Google Ads (Eski Adıyla Adwords) Nedir?

Google Ads, adından da anlaşılacağı üzere Google tarafından geliştirilen bir reklam pazarlama sistemidir. Bildiğiniz gibi dünya üzerinde şu anda mevcut olan internet siteleri arasından en fazla ziyaretçiye sahip olan internet sitesi Google ve YouTube. Bu iki platform da Google’nin elinde bulunduğu için Google bir reklam projesi geliştirmiş ve mevcut ziyaretçilerini, ilgi alanlarına göre reklam verenlerin internet sitesine yönlendirme işine girmiş.

Emin olun ki Google’nin bu işten kazancı oldukça yüksek. İnternet sitesi sahipleri, sitelerinde daha fazla kitleye erişebilmek için Adwords’e kayıt oluyorlar ve sisteme reklam veriyorlar. Verilen reklamın bütçesine göre bir miktar ücreti Google alıyor, geriye kalan ücret de reklamın yayınlandığı internet sitesi sahibine reklam bedeli olarak Adsense hesabından iletiliyor. Dolayısıyla kabul ediyoruz ki bir internet sitesi sahibi Google’dan daha fazla gelir alıyor ancak milyonlarca internet sitesinin bulunduğunu göz önüne dahil edersek Adwords’ün ne kadar ciddi rakamlar ile döndüğünü tahmin edebiliriz.

150512 Ads AP01 01

Diğer Google Ads Hizmetleri Nelerdir?

Adwords’ün temel hizmet amacı, reklam verenin işlerini kolaylaştırmak üzerinedir. Dolayısıyla Adwords üzerinde bulunan sistemlerin tamamı da reklam verenin reklam geri dönüşlerini arttırmak üzere geliştirilen sistemlerdir. Bu hizmetlerden en çok tercih edileni ise anahtar kelime planlayıcı.

İngilizcede “Keyword Planner” olarak bilinen bu sistem, reklam verenlerin reklam vermeden önce analiz için kullandıkları başlıca sistemlerden bir tanesi. İstatistiklerde bizzat Google veritabanındaki verilerden yararlandığı için reklam verenlere göre daha güvenilir bir statüde olan Keyword Planner, kelimelerin aranma hacimlerini reklam verecek kişilere sunuyor.

 

overview costs bg

 

Adwords ile İlgili Bir Video;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu