Bilim ve Teknoloji

4K’da Oyunların Görünümü

instagram takipçi hilesi

Hızla gelişen teknoloji, hem donanımsal hem de yazılımsal olarak bu gelişimden nasibini almakta.Haliyle bu gelişmelerin yanında oyun sektöründe de gelişmeler hızla devam etmekte…Donanımsal olarak ta Görüntüleme teknolojisi bir hayli yol katetti! Sonunda gelinen teknoloji 4K olan ve Ultra HD adı verilen bu teknolojiye,oyun sektöründe de oyun yapımcıların; iştahını kabarttı!

dishonored-4k

Neredeyse bundan bir yıl önceye kadar dilimizin yeni yeni döndüğü bu teknoloji (4K -Ultra HD) “Yeni” olarak denilmekteydi.Ancak Samsung,LG, Sony gibi firmaların, 4K TV dönemini başlatması ve yaygınlaştırmasının ardından, Xperia Z5 Premium ve Samsung Galaxy Note 5 son olarak ta iPhone 6s telefonlarında görmeye devam ediyoruz.

Haliyle TV,Telefon ve Kamera derken son olarak bu teknolojiye kulak veren Oyun firmaları oldu.PlayStation 4 veXbox One Full HD, çözünürlüğe odaklanırken, PC’de durum çok daha farklı boyutlara taşındı.4K ekran çözünürlüğü desteğinin PC oyunlarına gelmesiyle birlikte kenar yumuşatma özelliği 2. plana itildi. Çözünürlük çok yüksek olduğu için tırtıklı kenar kavramı oyunlardan kalktığı gibi oyun içi kaplamalar da dahayüksek çözünürlükle sunulduğu için daha kaliteli görünmeye başladı. Hatta çoğu oyunda 4K çözünürlük orta grafik ayarı, 1080P çözünürlük Ultra grafik ayarından daha iyi görünüyor. 4K oyunları oynatmak için “sağlam” bir ekran kartına sahip olmanız gerekiyor.

Shiftdelete’nin haberine göre ; Çoğu PC oyuncusunun merak ettiği oyunların 4K çözünürlükte nasıl göründüğü sorusunu,aşağıdaki galerimizde cevap arayabilirsiniz!

HD-ile-4K-arasindaki-Fark

Star Wars Battlefront,The Witcher 3,  Tomb Raider, FIFA 16 ve Call of Duty: Advanced Warfare gibi oyunlarda , 4K çözünürlükte ve Ultra ayarlarda nasıl görünüyor?

 

Birkaç 4K Oyun Tanıtım videosu

Tom Clancy’s The Division – 4K Video Game Trailer

Kaynak
Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu