Hastalıklar

Gizemli Hepatit Virüsü Nedir?

instagram takipçi hilesi

Gizemli Hepatit Virüsündeki, şu ana kadar vakaların patojenlerinde adenovirüs veya Covid-19’un rol oynayabileceği varsayılırken, bu vakalarda diğer bulaşıcı veya bulaşıcı olmayan faktörlerin etkili olabileceği ihtimaline yapılan incelemeyle işaret edildi. Açıklamada, bazı hepatit vakalarında Covid-19, bazı vakalarda adenovirüs tespit edildiği ancak hepatit vakaları ile iki virüs arasındaki bağlantıyı netleştirmek için bu vakaların genetik olarak tanımlanması gerektiği vurgulandı.

Gizemli Hepatit

Birleşik Krallık hepatit vaka tanımını karşılayan enfeksiyonları belirleyin ve bildirin ve bunları kuruluşlara bildirin. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) 19 Nisan’da yaptığı açıklamada, virüsün Avrupa ülkelerine ve Amerika Birleşik Devletleri’ne de yayıldığını söyledi.

Bunlarla birlikte ABD’nin Alabama eyaletinde, İngiltere’de bir hepatit vakasında bulunan ve üst solunum yollarını etkileyen adenovirüs, 1-6 yaşları arasındaki dokuz çocuğa bulaştı. Bu ülkelerdeki hepatit vakalarının nedeninin bilinmediğini bilen ECDC, başta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) olmak üzere yerel ortaklarıyla bu vakalardaki hepatit virüsünün kaynağını araştırmaya devam edecektir.

gizemli hepatit virusu nedir4

Gizemli Hepatit Virüsü Nedir?

Hastalığın “gizemli” veya “belirsiz” olarak tanımlanması, Covid-19 virüsünün yanı sıra yeni bir küresel salgın olasılığını akla getiriyor. DSÖ, bazı hepatit vakalarında Covid-19’un da tespit edildiğini duyurdu ancak hepatit vakaları ile Covid-19 arasındaki bağlantıyı aydınlatmak için bu vakaların genetik olarak tanımlanması gerekiyor.

Adı konulmadan önce, Covid-19 “gizemli bir akciğer hastalığı” olarak tanımlanıyordu. COVID vakaları ile ortaya çıkan Gizemli Hepatit Virüsü, kişilerin günlük yaşamında büyük belirtilere sebep oluyor. Bununla birlikte COVID ile ortaya çıkması da, COVID salgınını geçiren kişilerin ciğerlerinde kalan hasarlardan kaynaklı olabileceği de konuşuluyor.

Gizemli Hepatit Virüsü Görülme Sıklığı Nedir?

Vakalardan birinin, bir veya birkaç hepatit hastası ile temastan kaynaklandığına, diğer vakaların virüsü bilinmeyen kaynaklardan kaptığına dikkat çekildi. Raporlara göre, şu anda ülke genelinde çoğu 5 yaşın altında olmak üzere 10 yaşın altındaki 108 çocuğa “gizemli hepatit” teşhisi konuldu.

gizemli hepatit virusu nedir1

UKSHA, uzmanların İngiltere’de 79, İskoçya’da 14 ve Galler ve Kuzey İrlanda’da 15 vaka kaydettiğini duyurdu. İngiltere Sağlık Güvenliği Otoritesi (UKHSA), gizemli hepatit teşhisi konan sekiz çocuğa karaciğer nakli yapıldığını duyurdu.

DSÖ, 16 Nisan’da yaptığı yazılı açıklamada, İngiltere’de 74 çocuğa menşei bilinmeyen hepatit virüsü testi yapıldığını duyurdu. 5 Nisan’da İskoçya’da 10 yaş altı 10 çocukta ağır hepatit görüldüğü, 8 Nisan’da İngiltere’de hepatitli çocuk sayısının 74’e yükseldiği bildirildi. Geçen ay virüslü çocukların sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı gibi semptomlar geliştirdiği ve bazılarının ciddi karaciğer iltihabı geçirdiği ve karaciğer nakli yapıldığı bildirildi.

Gizemli Hepatit Virüsü İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu