Sağlıklı Yaşam

Gıda İntoleransı Nedir?

instagram takipçi hilesi

Gıda İntoleransı, bazı besinlerin sindiriminde zorluk yaşanması ve vücudun bu duruma fiziksel tepkiler vermesidir. Yemek yedikten kısa süre sonra, karın ağrıları ve şişkinlik gibi belirtileri görülür.

Gıda İntoleransının Belirtileri

Son yıllarda günümüzde çok fazla kişi gıda intoleransı olduğuna inanmıştır. Aslında çoğu belirtileri yanlış anlayarak yorumlamaktadır.

Gıda İntolaransı olan bireyler aşağıdaki belirtlileri yaşamaktadır.

  • Karın ağrısı, gaz, ishal, şişkinlik
  • Deri dökülmesi, kaşıntı

Belirtiler yemek yedikten sonra birkaç saat içinde görülmeye başlar. Bunlar çok tipik ve sık görülen belirtiler olduğu için gıda intoleransı olduğunu bilebilmek bir hayli zordur.

Gıda İntoleransı Testi Var Mıdır?

Son zamanlarda çok fazla söz konusu olmaya başlayan bir şikayet adı olduğu için Gıda İntoleransına baktıklarını bilimsel kanıtlara dayanmadığından önerilmez. Gıda intoleransını anlayabilme ve tespit etmenin en iyi şekli, belirtileri ve öğünlerde tüketilen gıdaları takip etmektir. Şüpheli besinler tüketildikten sonra olanlar izlenmeli ve kaydedilmelidir. Bir yemek günlüğü tutarak yediklerinizin hesabını yapabilirsiniz.

Deneme olarak eliminasyon diyeti: Şüphelendiğiniz besinlerden emin olabilmek için bunları bir seferde hayatınızdan diyetle çıkarabilirsiniz ve etkilerine bakabilirsiniz. 2 ile 6 hafta boyunca yemediğiniz şüpheli yiyeceklerden sonra durumunuzu gözlemleyebilirsiniz. Düzelince belirtilerin yeniden olacağını anlamak için o besinleri bir kez daha tüketip gerçekten Gıda intoleransınızın olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Belirtilerin Diğer Sebepleri

Şişkinlik, karın ağrıları gibi çok fazla yaygın belirtiler bu şikayetin temel sebebi olsa da kesin belirtileri değildir. Devamlı bu şikayetleri olanlar öncelikle hemen doktoruna danışmalıdır. Aynı belirtileri gösteren durumlar şunlardır:

  • Çölyak hastalığı
  • İrritabl bağırsak sendromu
  • Laktoz intoleransı
  • Gıda alerjisi

7 685x451

Gıda İntoleransı ile Gıda Alerjisi Arasındaki Fark

Bu iki durum aynı görülsede aslında birbirinden farkları bulunmaktadır. Gıda alerjisinde bağışıklık sistemi tepki vermektedir. Sadece küçük bir miktar besin bile hemen kızarıklık, kaşıntı, gibi alerjik belirtiler gösteririr. Genelde belirli gıdalara karşı görülür. Hayatı tehdit edici özellikte olabilir. Gıda intoleransında bağışıklık sistemiyle bir alakası bulunmaz, alerjik belirtiler göstermez. Yaşamı tehdit edici bir etkisi yoktur. Genelde besini aldıktan sonra birkaç saat aralıktan sonra semptomları gösterir.

5 685x342 1

Gıda İntoleransına Ne Sebep Olur?

Bazı insan vücudu besinlere karşı hassasiyet göstermektedir. Ancak bu durum çoğunlukla belirli belirsiz olur. Süt ve süt ürünlerini içeren besinler tüketildiğinde semptomlar düzenli olarak devam ederse bu durum Laktoz intoleransı olduğunu gösterebilir. Bu durum vücudun doğal şeker olan laktozu sindiremediğini ifade eder. Aynı şekilde buğday içeren ürünleri yedikten sonra oluşan belirtiler buğday intoleransını işaret edebilir. Vücudun sindiremediği besinleri belirlemek için planla bir yeme programıyla bu durumu yönetebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=lULcBHvy4Tg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu