Hastalıklar

Salmonella Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Salmonella Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Salmonella virüsü, dünyada bakterilerin neden olduğu en yaygın gıda zehirlenmesi türlerinden bir tanesidir. Sadece Amerika’da, her yıl yaklaşık 42 bin salmonella hastası belirlenmektedir. Bu rakam dünya bazında bakıldığında milyonlara tekabül etmektedir. Pek çok uzman, toplam vaka sayısının aslında 1,2 milyondan fazla olabileceğini belirtmektedir. Salmonella, yaz aylarında kışa göre daha fazla görülmektedir.

Salmonella virüsü, genellikle dört ila yedi gün süren mide krampları ve ishal ile seyreden kısa süreli bir hastalıktır. Bazı kişilerde ishal şiddetli olabilir ya da daha uzun sürebilir. Genel olarak, çocukların diğer yaş gruplarına göre salmonella olma olasılığı daha yüksektir.

salmonella virüsü

Salmonella Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Salmonella hastalığı, genel olarak çiğ ya da az pişmiş et, kümes hayvanları, ve yumurta ürünlerini tüketmekten dolayı kaynaklanır. Kuluçka süresi birkaç saat ile 2 gün arasında değişmektedir. Genel olarak Salmonella virüsünün belirtileri şu şekildedir;

  • Enfeksiyondan 12 ila 72 saat sonra gelişen ishal, ateş ve mide krampları
  • Baş ağrısı
  • Bulantı
  • Kusma
  • İştahsızlık
  • Titreme
  • Baş ağrısı
  • Dışkıda kan

Salmonella Nasıl Teşhis Edilir?

Salmonella virüsünün belirtileri genel itibari ile belirsizdir. Birçok hastalıktan kaynaklanabilir. İshalin, krampların ve ateşin Salmonella virüsünden kaynaklandığını kesin olarak bilmenin tek yolu, hasta kişinin dışkısında yapılacak olan laboratuvar testleridir.

salmonella virüsü

İnsanların hastalanmasına neden olan 2 Binden fazla farklı salmonella bakteri türü vardır. Bazı antibiyotikler bu türlerin bazılarına karşı etkili değildir. Hasta kişi doktora gittiği takdirde, doktorunuz salmonella tipini belirlemek için dışkı örneğindeki bakteriler üzerinde ek laboratuvar testleri isteyecektir. Test sonuçlarına göre gerekli antibiyotik tedavileri belirlenecektir.

Nasıl Önlenir?

Salmonella hastalığı, yukarıda da bahsettiğimiz gibi genellikle çiğ ya da az pişmiş kümes hayvanları ve ürünlerinden kaynaklanır. Salmonella’dan korunmak için kümes hayvan etlerini ve ürünlerini iyi yıkamanız gerekmektedir. Etleri doğradığınız bıçakta salmonella olması durumunda dahi bu virüs, diğer sebze ve meyvelere geçebilir. Bu yüzde etleri doğradığınız bıçak ve tahtayı da çok iyi yıkamanız gerekmektedir.

Salmonella Virüsünün Tedavisi Nedir?

Salmonella hastası olan çoğu insan 4 ila 7 gün içinde iyileşir ve genellikle tedaviye ihtiyaç duymaz. Hastalık sırasında kişi ishal sebebi ile kaybettiği sıvının yerine bol miktarda sıvı ile doldurmalıdır.

Şiddetli ishali olan ya da bir haftadan uzun süredir hasta olan bir kişinin hastaneye kaldırılması gerekebilir. Hastanede intravenöz sıvılar ile tedavi gerçekleştirilebilir. Antibiyotikler, bebekleri, 65 yaşın üzerindeki kişileri, bağışıklık sistemi zayıf kişileri, şiddetli ishali, yüksek ateşi olan ve kan dolaşımında bakteri bulunanları tedavi etmek için kullanılabilir.

salmonella virüsü

Salmonella Virüsü ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu