Yabancı Erkek Ünlüler

Gerard Depardieu Kimdir?

instagram takipçi hilesi

ob 3
Tam adı: Gérard Xavier Marcel Depardieu / Gerard Depardieu
Doğum tarihi: 27 Aralık 1948
Doğum yeri: Fransa Chateauroux
Boyu: 180 cm
Ailesi: Babası Rene Maxime Depardieu, annesi Jeanne Josephe Eliette’dir
Eşi: Élisabeth Depardieu
Çocukları: Guillaume Depardieu, Julie Depardieu, Roxanne Depardieu, Jean Depardieu
Mesleği: Aktör, oyuncu, yönetmen
Aktif Yılları: 1973 yılından bu yana
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Gerard Depardieu kimdir? Gerard Depardieu, Asteriks ve Oburiks filmlerinde gösterdiği unutulmaz oyunculuk ile birçoklarınca Oburiks karakteri ile bilinir.

Gerard Depardieu, 27 Aralık 1948 yılında Fransa’nın Chateauroux kentinde dünyaya gelmiştir. O dünyaya geldiğinde sonradan altı olacak ailenin üçüncü üyesiydi. Tam ismi Gerard Depardieu Xavier Marcel’dir. Babası Rene Maxime Depardieu, annesi Jeanne Josephe Eliette’dir.

Sinema tarihinde birçok role ve karaktere hayat vermesine rağmen sinemaseverler onu Asteriks Ve Oburiks’teki efsane oyunculuğu ile anımsamakta.  Çocukken konuşma bozukluğu yaşadığı için çevresince uyumsuz ve dengesiz olarak nitelendirilirdi. 12 yaşlarındayken evden kaçıp Irene ve Michelle adındaki iki fahişeyle birlikte yaşamaya karar verdi. Bunun üzerine eklenen birkaç ufak suçlar da üst üste eklenince bir süre hapis hayatı yaşayan Depardieu, 16 yaşına geldiğinde hapisten çıkmış ve 1964 yılında Paris’in yolunu tutmuştu. Bu rüya şehirde izlediği Moliere oyununun ardından oyuncu olmaya karar verdi.

Dönemin önde gelen tiyatrosu olan Theatre National Populaire’nin verdiği tiyatro derslerine katıldı. Bu dönemde Israel Horowitz, Marguerite Duras, Moliere ve Peter Hanke gibi büyük yazarların ortaya çıkardığı karakterleri sahneleyen sanatçı, on beşe yakın oyunda oynadı; ancak gerçek oyunculuğunu 1973 yılında oynadığı Bertrand Blier’nin “Les Valseuses” filmi ile gösterme şansını yakaladı. Bu film Fransız sinema tarihinde yeni bir kahraman ortaya çıkarttı ve oyuncunun ünü inanılmaz derecede arttı.

Bu dönemlerde birçok yetenekli ve ünlü yönetmenle çalışan Deparieu, 1974 tarihinde Claude Goretta’nın “Pas si mechant que ça”sında ve Claude Saute”nin “Sen, Ben ve Diğerleri” oyununda rol almıştır.1976 yılında ise Barbet Schroeder’in “Metres”, Marco Ferreri’nin “Son Kadın” ve Bernardo Bertolucci’nin “1900” ve aynı yönetmenin sanatından çıkan 1977 yapımı “Maymun Düşü” filminde oynamıştır. Usta sanatçı o dönemde “Ona Sevdiğimi Söyleyin” ve “Şebeke” gibi birçok filmde imzası vardır.

80’li yıllara gelindiğinde Fransa’nın önde gelen sanatçılarından biriydi. Gerard’ın yaptığı işler içinde en önemlisi olarak nitelendirilecek iş ise Pierre Richard  ile rollerini paylaştığı 1981 apımı La Chevre, 1986 yapımı Les Fugitifs ve 1983yapımı Les Comperes serisinden oluşan komedi filmleridir.

Cezayir, İtalya, Fransa ve Fas’ta üzüm bağları vardır. Burada üretilen üzümler şarap yapılıp satılmaktadır. Romanya’da bir tekstil firması Fransa’da ise iki restoranı bulunmaktadır.

1990 yılında alkollü bir şekilde araç kullandığı için 2 ay hapis cezası almış ve ehliyetine 6 y süre ile el konmuştur.

Depardieu, Nisan 1970 yılında kendisi gibi oyuncu Elisabeth Guignot ile hayatını birleştirdi. 26 yıl süren evliliklerinden Julie ve Guillaume isminde 2 çocukları olmuştur.Bir süre sonra Karine Silla’dan Roxane isimli bir kız çocuğu olan Gerard, Haziran 2001 yılında Marie Lemieux ile evlendi. 2005 yılından bu yana Clementine lgou ile birlikte yaşamaktadır.

1999 yılında “Asteriks Ve Oburiks Sezar’a Karşı” filminde Oburiks karakterini canlandırmıştır.

Motosiklet kullanmaktan büyük keyif alan Gerard, 2000 yılında bir by-pass ameliyatı geçirmiştir. Fransa’nın 2012 yılındaki seçimlerinde sağ politikanın adayı Nicolas Sarkozy’nin destekçilerindendir.

Depardieu, 2012 yılında Belçika ile Fransa arasındaki Belçika sınırları içinde yer alan Nechin’e taşındı. Fransa hükümeti tarafından çıkarılan zenginler yasasına tepki olarak 2013 yılında müraacat ettiği Rus vatandaşlığına Vladimir Putin tarafından kabul edildi.

Gerard Depardieu Filmleri Ve Dizileri:

Yönetmen:
2006 – Paris, Seni Seviyorum

Ödülleri:

1981 – Le Dernier Metro – Başrolde En İyi Erkek Oyuncu Cesar Ödülü
1985 – Police – Venedik Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü
1990 – Cyrano de Bergerac – 43. Cannes Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu
1991 – Yeşil Kart – 48. Altın Küre Ödülleri, En İyi Erkek Oyuncu

Videoları

 

 

Thank Heaven For Little Girls (My Father the Hero)

Astérix & Obélix contre César – Le Cirque

https://www.youtube.com/watch?v=dsVPuhqlJ40

Fotoğrafları

Kaynak
ımdbfacebooktwittergoogle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu