Yabancı Erkek Ünlüler

George Soros Kimdir?

instagram takipçi hilesi

George Soros
Tam adı
: George Soros
Doğum tarihi: 12 Ağustos 1930
Doğum yeri: Budapeşte, Macaristan
Boyu: 1,8 m
Burcu: Aslan
Ailesi: Elizabeth Soros (Annesi), Tivadar Soros (Babası)
Eşi: Tamiko Bolton (e. 2013), Susan Weber (e. 1983–2005), Annaliese Witschak (e. 1960–1983)
Çocukları: Alexander Soros, Andrea Soros, Gregory Soros, Robert Soros, Jonathan Soros
Mesleği: İş İnsanı, Yatırımcı
Aktif Yılları: 1958 yılından bu yana
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

George Soros Kimdir? George Soros, 1992 yılında meydana gelen Kara Çarşamba ekonomik krizinde, Macar-Amerikan kökenli döviz spekülatörü, iş adamı ve hisse senedi yatırımcısı olan George Soros, bir günde tam 1 milyar dolar kazanarak “İngiliz Bankalarını Soyan Adam” olarak anılmaya başlanan biridir.

Aynı zamanda Soros Fund Management şirketi ile Open Society İnstitute vakfının kurucusu olan Soros, 14 milyar dolarlık net mal varlığı ile dünyanın en zengin insanlarından biri olarak kabul ediliyor. Hem iş hayatında hem de hayırseverlik çalışmalarıyla tanınan Soros, dünya genelinde büyük bir etkiye sahip bir isimdir.

George Soros Kaç yaşında? Ailesi ve Burcu, Boyu Kaç?

George Soros, 12 Ağustos 1930 tarihinde Macaristan’ın Budapeşte şehrinde dünyaya gözlerini açtı. Babası Tivadar Soros, Esperanto dilini kullanan bir yazar ve ünlü bir ekonomistti. Tivadar Schwartz adıyla doğan baba Soros, I. Dünya Savaşı sırasında esir düşmüştü. Rusya’daki esir kampından kaçtıktan sonra soyadını Soros olarak değiştirerek yükselen anti-semitik hareketlerden kaçmayı başardı. George Soros’un ailesi, Yahudi kökenli olmaları sebebiyle sıkıntılı zamanlar geçirdi. Ancak bu zorluklara rağmen Soros, hayatındaki engelleri aşarak dünya genelinde tanınan bir iş insanı ve hayırsever oldu.

George Soros, Esperanto dilini babasından öğrenen ve aile ortamında bu yapay dili öğrenen ilk insanlardan biriydi. Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Soros, 13 yaşındayken Almanya’nın Macaristan’ı işgali sırasında yaşanan zor günlerdeydi. Yahudi Konseyi için çalışan Soros’un yaşamı tehlikede olmasına rağmen, babası Tivadar Soros, kültür bakanlığındaki görevlilerden birine rüşvet vererek oğlunu torunu olarak gösterdi ve onun hayatını kurtardı.

19 Aralık 1944 tarihinde gerçekleşen Budapeşte Savaşı’ndan sağ kurtulan Soros, savaşın ardından hiperenflasyon döneminde geçimini sağlamak için mücevher ve değerli taşların satışını gerçekleştirdi.

George Soros Eğitimi

1947 yılında İngiltere’ye göç eden George Soros, Londra Ekonomi Okulu’na kaydoldu ve 1952’de başarıyla tamamladı.

George Soros Kariyeri

1956 yılında New York’a taşınan Soros, F.M. Mayer ile birlikte arbitraj tüccarı olarak çalıştıktan sonra Wertheim Şirketi’ne geçti. Bu şirkette 1959 ve 1963 yılları arasında olmak üzere 4 yıl ekonomi analisti olarak çalıştı. Wertheim’deki çalışmaları sırasında Karl Popper’ın fikirlerine dayalı bir düşünce teorisi geliştirdi ve bu teorinin gerektirdiği pratik deneyimi kazanmak için bir süre yatırımcı olarak çalışarak ekonomideki iniş çıkışları öğrendi.

George Soros, 1963 ve 1973 seneleri arasında Arnhold and S. Bleichroeder isimli yatırım şirketinde başkan yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra 1973 yılında istifa ederek Wall Street’e adım attı. Kendisini tatmin edecek kadar yatırım yaptığını düşünen Soros, kısa bir süre içinde 500 Bin dolarlık bir kazanç elde edeceğini tahmin ediyordu. 1970 yılında Jim Rogers ile birlikte Quantum Fund’ı kurarak servetini katladı.

Soros’un gerçek yeteneği ve ünü ise döviz spekülasyonu alanındaydı. İngiltere’de 16 Eylül 1992 tarihinde gerçekleşen ve tarihte “Kara Çarşamba” olarak anılan ekonomik krizde, döviz kuru ile oynayarak sadece bir gün içinde toplam 1.1 milyar dolar kar elde etti. İngiltere bankalarının krizdeki toplam zararı 3.4 milyar dolar olurken, bu zararın 1/3’üne tek başına sebep olan Soros’a “İngiltere Merkez Bankası’nı Soyan Adam” lakabı verildi.

George Soros, Karl Popper’ın açık toplum felsefesinden etkilenerek 1993 yılında Açık Toplum Enstitüsü’nü kurdu. Kurum, dünyaya açık toplum modelini yaymaya çalışarak azgelişmiş ülkelere yaptığı yardım miktarıyla 2000’li yılların sonunda Birleşmiş Milletler’in yaptığı yardım miktarını bile aştı.

Soros, bazı insanlar tarafından alçak gönüllü ve yardımsever olarak görülürken, diğerleri tarafından ise her hareketinin kendi çıkarına olduğu bir anti-hümanist olarak görülüyor. Ancak, son otuz yılda finans çevrelerinde en etkili isim olma özelliğini hiç kaybetmedi. Dünya genelindeki en zengin 29. insan olan Soros, 7.2 milyar dolarlık servetiyle birlikte 1979 yılından bu yana çeşitli hayır kurumlarına ve devletlere yaklaşık 7 milyar dolara kadar bağışta bulundu.

George Soros, 1960 yılında Annaliese Witschak ile dünya evine girdi. Çiftin bu evliliğinden 1963 yılında Robert Daniel Soros, 1965 yılında Andrea Soros Colombel ve 1970 yılında Jonathan Tivadar Soros adlarında üç çocuğu dünyaya geldi.

Soros, 1983 yılında Susan Weber ile ikinci evliliğini yaptı. Bu evlilikten de 1985 yılında Alexander Soros ve 1988 senesinde Gregory James Soros adlarında iki çocuk sahibi oldu. Ancak çift, 2005 yılında boşandı. George Soros, 2008 yılından beri Tamiko Bolton ile birlikte. Çift, 21 Eylül 2013 tarihinde dünya evine girdi.

Politics For All Ireland’ın haberine göre turuncu darbelerin finansörü olarak bilinen Soros, kalp krizi sebebi ile 92 yaşında öldü. Fakat çok geçmeden bu iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı.

Videoları

Fotoğrafları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu