Sağlıklı Yaşam

Geniz Eti Nedir? Geniz Eti Neden Büyür?

instagram takipçi hilesi

Geniz eti, burun deliklerinin, boğazın ve östaki tüplerinin kesiştiği yerde, ağzın çatısının üstünde, burnun arkasında bulunan bademcik benzeri bezlerdir. Adenoid olarak da adlandırılır. Çocukluk döneminde vücudun enfeksiyona karşı savunma sisteminin bir parçasını oluştururlar.

Ana görevi, vücuda zararlı olabilecek zararlı maddeleri solunduklarında akciğerlere ulaşmadan yakalamaktır. Yakalandıktan sonra bu maddeleri işlerler ve bir bağışıklık tepkisini aktive eder. Geniz eti dünyaya gelmesinden itibaren çocuk 4 yaşına gelene kadar büyür ve yetişkinlikte neredeyse kaybolana kadar küçülür.

Geniz Eti

Geniz Eti Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Geniz etleri genellikle enfeksiyonlar ya da alerjiler nedeniyle büyüyebilir ve şişebilir. Bu oldukça yaygındır ve genellikle şişmiş bademcikler eşlik eder. Kendi kendine iyileşebilir ve çoğu durumda çocuğun günlük yaşamını etkileyecek kadar ciddi değildir.

Bununla birlikte, şişmiş ya da genişlemiş geniz etleri bazen aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı belirtilere sebep olabilir. Bunlar;

 • Burun tıkanması
 • Burun akıntısı
 • Nefes almada zorluk
 • Horlama
 • Uyku apnesi
 • Orta kulak enfeksiyonları
 • Tekrarlayan ya da kalıcı sinüzit

Sürekli tıkalı bir burun ve buna bağlı nefes alma zorluğu, çocuğun ağızdan nefes almasına yol açar. Bundan sonra da boğaz kuruluğuna ve buna bağlı olarak

 • Boğaz ağrısı
 • Yutma güçlüğü
 • Ağız kokusu
 • Ses değişiklikleri

gibi problemler ortaya çıkar.

Geniz Eti büyümesi

Geniz Eti Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

Büyümüş geniz etleri genellikle bakteriyel ya da viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Doku, hava yolundaki bir enfeksiyonla savaşırken geçici olarak şişebilir. Geniz etlerinin kendileri de enfekte olabilir. Soğuk algınlığı ya da grip gibi solunum yollarının tekrarlayan enfeksiyonları kalıcı şişmeye neden olabilir.

Bazı geniz eti sorunlarına diğerlerinin yanı sıra streptokok virüsü veya Epstein-Barr virüsü neden olabilir. Büyümüş geniz etleri olan hastalar ayrıca bademcik iltihabı riski altındadır. Daha sık baş ağrısı ve boğaz ağrısı yaşayabilirler.

Büyümüş Geniz Etleri Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuzun yapacağı ilk şey bademcikler, geniz eti ve sinüslerdeki enfeksiyonla savaşmak için antibiyotik reçete etmektir. Bu, tamamını olmasa da mukus üretimini azaltacak ve burun deliklerini temizleyecektir.

Solunum problemleri ve uyku zorluğu çocuğun hayatını etkiliyorsa, doktor muhtemelen adenoid bezlerinin cerrahi olarak çıkarılmasını önerir. Çocukta bademcik iltihabı da sık sık görülüyorsa, bademcikler büyük olasılıkla aynı zamanda alınacak ve bu da komplikasyon riskini azaltacaktır.

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir ve geniz etinin küret olarak bilinen bir aletle kazınması ya da özel bir diatermi aleti tarafından üretilen yüksek frekanslı elektrik akımının ısısı kullanılarak yakılmasından oluşur. Ameliyat hızlı bir işlemdir. Çocuk birkaç saat gözlem altında tutulacaktır.

çocuklarda geniz eti

Geniz Eti İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu