Sağlıklı Yaşam

Geniz Akıntısı Neden Olur?

instagram takipçi hilesi

Geniz akıntısı aslında bir sağlık rahatsızlığı değildir. Fakat insanların günlük hayatlarını ciddi bir biçimde rahatsız eden bir haldir. Gün içerisinde insan bünyesi ortalama iki ila üç litre mukus üretmektedir. Mukus ise, geniz, boğaz, ağız ve mide gibi bölgelerin nemli olmasına yardımcı olmaktadır.

geniz akintisi neden olur 2

Normal bir şekilde dururken bile boğazdan midemize doğru yol alan mukusu insanlar hissedemez. Bünyenin düzenli ve doğru bir biçimde çalışmasına yardımcı olan mukus, fazla üretilmiş olduğu zaman rahatsızlık verici durumlara neden olabilmektedir.

Bu gibi durumlarda kişiler geniz akıntısına ne iyi gelir sorusuna yanıt aramaktadırlar. Geniz akıntısı adına ilk olarak mukusun fazla olmasına sebep olan neden ya da nedenler bilinmesi gerekmektedir.

geniz akintisi neden olur

Geniz Akıntısı Neden Olur?

Geniz akıntısı, tamamen insandaki mukus üretimi ile ilgilidir. Mukus üretimi her insanda mevcuttur. Üretilen bu mukuslar boğazda normal olarak akışkan bir biçimde bulunur. Burun ve boğazın nemli kalmasına yardımcı olur.

Sağlıklı mukus üretiminin olduğu bireylerde bu akıntı rahatsız etmez. Hatta insanlar mukus akıntısını fark edermez. Fakat mukus üretiminin artması ile kişilerde ciddi bir şekilde rahatsızlık hissi oluşur.

Günlük olarak iki litre üretilen mukus vücut için normal olarak kabul edilir. Mukuslar özellikle burunun temizleme görevini yaparlar. Geniz akıntısının fazlalığı ise kişiden kişiye farklılık gösterir.

geniz akintisi neden olur 3

Geniz Akıntısının Nedenleri

  • Soğuk algınlığından kaynaklı hastalıklar
  • Alerji
  • Sinüs
  • Gebelik
  • Burunda bulunan yabancı cisim
  • Havanın gün içerisinde ani değişimleri.
  • Makyaj ürünleri, çeşitli kimyasallar, temizlik ürünleri, parfüm ve duman vb.

Geniz akıntısı gelebik dönemin de oldukça olağan bir durumdur. Bu sebeple de hamileler tarafından son derece rahatsızlık veren bu hal hamilelik döneminin bir parçası olacaktır. Gebeler dışında da çocuklarda ve bebeklerde sık bir şekilde görülmesi normaldir.

Grip sırasında ilaç kullanımı da geniz akıntısının artmasına neden olabilir. İnsanların kullanmış olduğu ilaçlar da geniz akıntısını ortaya çıkarabilir. Özellikle kadınların kullanmış olduğu doğum kontrol hapları akıntının artmasına neden olabilir.

Sürekli olarak baharat içerikli gıdaların tüketilmesi mukus oranını arttıran diğer bir etmendir.

Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Evde geniz akıntısını tedavi etmek istiyorsanız bol bol su tüketmeye özen göstermeniz gerekmekte. Baharatlı ve yağlı yemekler tüketmemeniz gerekmektedir. Gargara yaparak sürekli olarak boğazınızı temizleyin ve tozlu ortamlarda fazla bulunmayın.

Kaynak
Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu