Cilt Sağlığı

Adermatoglyphia (Adermatoglifiya) Nedir?

instagram takipçi hilesi

Geçtiğimiz günlerde ‘Kim Milyoner Olmak İster?’ programına konu olmuş  ‘ “Adermatoglifiya” genetik farklılığıyla dünyaya gelen kişilerin özelliği nedir?’sorusunun cevabı ve detaylarını hepimiz merak ediyoruz. Adermatoglyphia çok nadir görülen genetik bir hastalıktır ve dünya üzerinde bu hastalığı taşıyan sadece 4 aile bulunmaktadır.

Bu hastalığa sahip olan kişileri normal insanlardan ayıran yegane özellik ise parmak izlerinin olmamasıdır. Parmak ucunuza bakarsanız sizin kimliğiniz belirleyen çizgiler göreceksiniz fakat bu hastalığa sahip olan kişilerin parmak uçları pürüzsüzdür.  Bu genetik hastalık yarışmaya konu olduğunda bir çok kişi tarafından merak edildi, işte Adermatoglyphia genetik hastalığının detayları …

MilyonerAdermatoglyphia

John Dillinger , 1930lu yılların ünlü çete üyelerinden birisidir. Dillinger işlediği suçlarla kendisi arasındaki bağlantıyı kopartmak bir nevi bulunmamak için parmak uçlarına asit dökerek yakmış, bu olay sayesinde tanınmıştır. Düşünülünce oldukça acı dolu bir süreç yaşadığı ortada fakat bu süreç onun kanundan kaçması için bir yol olmuştu.

Adermatoglyphia Neyden Kaynaklanıyor?

Bu hastalığın dünya üzerinde sadece 4 ailede olduğunu belirtmiştik, bu hastalık bir tür gen mutasyonundan kaynaklanıyor. Şayet o aile ile bir kan bağınız yoksa bu hastalığın sizde görülme olasılığı oldukça düşük. Adermatoglyphia hem çok nadir görülen hem de genetik bir hastalık ve geçtiğimiz yıllarda bilim insanları neden bazı insanların parmak izleri olmadığını konusuna açıklık getirmişler.

Hatalık İlk Nerede Ortaya Çıktı?

Bu genetik hastalığın ortaya çıktığı ilk yer ABD sınırıdır. Şöyle ki İsviçreli bir kadın ABD sınırından geçmek ister ve o sırada parmak izi olmadığı farkedilir. ABD sınırında eğer ABD vatandaşı değilseniz sizden parmak izi talep edilir. İsviçre vatandaşı olan bu kadından parmak izi talep edildiğinde kadının parmak izi olmadığı ortaya çıkar. Bu olayın üzerine kadının ailesinde tam 9 kişide daha parmak izi olmadığı kanısına varılır. Yani günümüzce söylemek gerekirse Adermatoglyphia genetik hastalığına sahip olduğu ortaya çıkar.

adermatoglyphiaGenetikHastalığı

Peki Bu Hastalık Sadece Parmak İzlerinin Olmaması Mı ?

Bu hastalıkta vücudunuzda diğer insanlardan farklı olarak bulunmayan tek şey parmak izinizin olması yanı sıra diğer insanlara kıyasla ter bezi sayıları daha azdır. Adermatoglyphia genetik hastalığına sahip olan insanların suç işlemesi durumunda parmak izi bırakamayacakları yani bulunamayacak olmaları toplumu büyük ölçüde tehdit ediyor. Fakat hastalığın çok az kişide görülmesi bu tehdit oranını biraz da olsa azaltıyor.

Adermatoglyphia (Adermatoglifiya) ile ilgili Videolar

Kaynak
Türkiye Gazetesi

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu