Beslenme ve DiyetMental Sağlık

İyi Bir Uyku İçin Uyumadan Önce Yiyebileceğiniz 5 Yiyecek!

instagram takipçi hilesi

Geleneksel bilgilerimizin bize söylediği bir şeyler var: uyumadan önce yemek yenmez, rahatsız eder. Fakat bu tüm yiyecekler için mi geçerli? İşin gerçeği, kimi yiyecekler uyumadan hemen önce yediğimizde bize daha kaliteli bir uyku sağlayabilir.

uyuma 7

Kimi diyetisyenler, uyur haldeyken de kan şekeri seviyemizi standart şekilde tutacak, yağ yakacak ve gece boyunca kasların kendini yenilemesine yarımcı olacak yiyeceklerin uykudan önce tüketildiğinde faydalı olabileceğini belirtmekte. Bu yönden bakıldığında kimi yiyecekler uykudan önce tüketildiğinde bize daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku sunabilir. Bununla birlikte açlık hissi nedeniyle uykuya dalamama durumu da oldukça fazla yaşanılan bir durumdur. Uykudan önce tüketilebilecek 5 sağlıklı yiyeceği sizin için listeledik…

1) Muz

uyuma 2

Muz yüksek seviyede potasyum ve magnezyum içerir. Bu içeriği ile de muz kasların rahatlaması için oldukça önemlidir. Bu etkiyi biz uyurken de gösterebilmektedir. Bununla birlikte  halk arasında mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin ve daha kaliteli bir uyku uyumanıza neden olan hormon melatoninin üretiminde de yardımcıdır. Ayrıca çok sayıda B6 vitamini barındırır.

Yeterli miktarda amino asit olan triptofan barındıran muz, tatlı ihtiyacını ortadan kaldırmak için de yeterli miktarda şeker içermektedir. Bu da muzu harika bir uyku çekmek için oldukça etkili bir yiyecek yapar.

2) Badem

uyuma 4

Badem, 6-8 saat arasında kaliteli bir uyku uyumak için muhteşem bir atıştırmalıktır, çünkü sindirimi bira fazla zaman alan sağlıklı yağlar açısından varsıldır.

Düzenli egzersiz yapıyorsanız, uyuduğunuz zaman kaslarınız yenilenmeye başlar ve bunu da etkili biçimde yapabilmek için deyim yerindeyse yakıta ihtiyaç duyarlar. Bademde de bu yakıt fazla miktarda mevcuttur. Badem de tıpkı muz gibi bedeninizin rahatlamasına ve daha kaliteli bir uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek triptofan ve magnezyum içerir.

3) Bal

uyuma 5

Hiç tatlı bir şeyler atıştırmadan uyku haline geçemediğiniz oldu mu? Veya bunu çok sık bir şekilde hissediyor musunuz? Yatmadan önce abartı olmayacak kadar şeker beyninizin uykudan önce daha verimli bir şekilde çalışıp erim almasında etkili olur.

Tüketilecek bir tatlı kaşığı bal bunun için en ideal seçenektir. Bal triptofanın beyne kolay bir şekilde ulaşmasına izin veren doğal sayılabilecek bir şekerdir. Triptofan, melatonin salımını uyararak beynin uyanmasına engel olan orexin üretimini de durdurmaktadır.

4) Yulaf

uyuma 1

Yulaf, sindirildiği zaman kanda yer alan insülin seviyelerini yükselten değerli bir karbonhidrattır. Böylece triptofanın beyne ulaşması ve serotonine dönüşmesine de yardımcı olur.

Yemekten bir süre önce küçük bir kase içinde yulaf ezmesi bu gerekli süreci destekleyecekir. Karbonhidratlar ile beraber aşırı derecede protein tüketirseniz, bu etkinin kaybolacağını da unutmamak gerekir. Eğer düşük karbonhidratlı yüksek proteinli bir diyet yapıyorsanız ve uyumakta zorluk çekiyorsanız bunun nedeni bu durum olabilir.

5) Kivi

uyuma 3

Kivi tatlı bir meyve olması nedeni ile iştahı yönetme konusunda oldukça etkilidir. C vitamini ile birlikte yeterli oranda potasyum ve folik asit de içerir.

Uyumadan önce yenecek birkaç dilim kivi, yüksek düzeyde lif ve karotenoid antioksidanlar ile kolesterolün azalmasına, iltihapların azaltılmasına ve sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu