Mental Sağlık

Geceleri Sık Sık Uyanmanın Nedenleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Geceleri Sık Sık Uyanmanın Nedenleri Nelerdir? Gecenin ortasında 3-4 kez uyanmak kötü bir durum değildir. Normal bir insanın uyku döngüsü yaklaşık olarak her 90-120 dakikada birdir. Uyku uzmanlarına göre, çoğu insan her gece üç ila dört döngü yaşar. Her döngünün sonuna doğru uyku hafifler ve uyanma olasılığınız artar.

Geceleri Sık Sık Uyanmanın Nedenleri Nelerdir?

Bazen uyandığının farkına varmazsın çünkü genellikle tekrar uykuya dalarsın. Muhtemelen birçok insanın nadiren sekiz saat kesintisiz uyku almasının ana nedeni budur. Her gece aynı saatte uyanıyorsanız paniğe kapılmayın. Bu aslında sağlıklı ve güvenilir bir uyku döngüsünün en belirgin işaretlerinden bir tanesi olabilir. Çoğu insan uykuya daldıktan 4 ila 6 saat sonra uyanma eğiliminde olur. Geceleri sık sık uyanmanın pek çok nedeni olsa da genel itibari ile 6 nedeni vardır. İşte geceleri sık sık uyanmanın nedenleri…

Geceleri Sık Sık Uyanmanın Nedenleri Nelerdir?

1) Günün Çok Geç Saatlerinde Su İçiyorsunuz

geceleri sik sik uyanmanin nedenleri 3

Bazı yerlerde daha az su içmenizin söylenmesi kulağa tezat bir ifade gibi geliyor olabilir. Ancak bu durumda öyle değildir. Uzmanlar, toplamda ne kadar içtiğinizi en aza indirmek istemeseniz de, yatmadan hemen önce çok fazla su içmemeniz gerektiğini söylüyor. Aksi takdirde kendinizi gece boyunca sık sık tuvalete giderken bulabilirsiniz.

2) Prostat Sorununuz Olabilir

Dünyaca ünlü uyku uzmanı Michael Breus, doğuştan erkek olarak doğan kişiler her gece tuvalete gitmek için uyanmanın potansiyel prostat sorunlarının bir işareti olabileceğini söylemektedir. Araştırmalara göre, prostat büyümesi zamanla mesaneyi zayıflatarak uykudayken bile tuvalete gitmeyi zorlaştırabilir. Prostat sebebi ile sık sık tuvaletiniz geldiği için de gece uyanmanıza sebep olur.

3) Kafein ya da Nikotin Alışkanlığı Etkileyebilir

geceleri sik sik uyanmanin nedenleri 2

Yatmadan önce çay ya da kahve içmemeniz gerektiğini muhtemelen biliyorsunuzdur. Ancak uzmanlara göre, yatmadan en az 10 saat önce her türlü kafeinden kaçınmanız gerekiyor. Kafein sadece uykuya dalmayı zorlaştırmakla kalmaz. Aynı zamanda uykunuzu tutarsız hale getirebilir.

Kafein, bir fincan kahveden yaklaşık bir saat sonra en güçlü halini alır. Bundan sonra, her dört ila altı saatte yaklaşık yüzde 50’si ortadan kalkar. Yani, yatmadan altı saat önce bir fincan kahve içerseniz, başınızı yastığa koyduğunuzda vücudunuzda hala kafeinin yaklaşık yarısı olacaktır. Sigara içmek uyumakta zorlanmanızın bir başka nedeni olabilir. Kafein gibi nikotin de bir uyarıcıdır ve uykuda kalmayı zorlaştırabilir.

4) Teknolojiyi Çok Fazla Kullanıyorsunuz

geceleri sik sik uyanmanin nedenleri

Yapılan araştırmalara göre, telefonunuz ve televizyon ekranlarınız, uyumamayı teşvik ettiği için gün boyunca faydalı olan ancak akşamları rahatsız edici olan bir ışık spektrumu olan mavi ışık yayar.

Geceleri mavi ışığa bakmak, vücudunuzun uyku hormonu üretimi olan melatonini baskılayarak uyku döngünüzü ve uykuda kalma yeteneğinizi etkileyebilir. Daha da basit olarak, gece geç saatlerde gelen kısa mesajlar ya da  telefon görüşmeleri yatma vaktinden sonra uyanmanızın nedeni olabilir.

5) Çok Geç Saatlerde Yemek Yiyorsunuz

Gece geç saatlerde yenen bir akşam yemeğinin arada bir sorun teşkil etmese de, yatmadan hemen önce yemek yemenin uykunuza iyi gelmeyeceği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Yatmadan önce yenen yemek sindirim sistemini yorar ve kaliteli bir şekilde dinlenmeyi zorlaştırır.

Gece yarısı uyanmak söz konusu olduğunda, yediğiniz belirli yiyecekler de önemlidir. Uzmanlara göre, gece boyunca mide ekşimesine neden olabileceğinden, yatmadan en az üç saat önce baharatlı yiyeceklerden kaçının. Baharatlı yiyecekler uyku apnesi belirtilerini de kötüleştirebilir.

Yüksek yağlı ve yüksek proteinli yiyecekleri vücudunuzun parçalaması da daha zordur. Bu nedenle büyük bir dürüm ve patates kızartması gece geç saatlerde uyanmanız için bir sebep olabilir. Eğer ki gece çok acıktıysanız ve uyuyamayacağınızı hissediyorsanız meyve yiyebilirsiniz.

6) Yatağınız Konforsuz Olabilir

Bir kişinin uykudan sık sık uymamasının bir diğer nedeni de yattığı yatağın konforsuz olması olabilir. Rahat olmayan bir yatakta uyursanız gece sık sık uyanmanız aslında şaşırılması gereken bir sonuç değildir. Rahatsız yataklar başta sırt ve bel olmak üzere boyun ve kalça gibi yerlerden ağrı oluşturur. Bu ağrılar da gece uyanmanıza sebebiyet verir.

Bu yüzden eğer ki yatağınızın konforsuz olması sebebi ile uyandığınızı düşünüyorsanız, yatağınızı değiştirebilirsiniz. Yataklarda yazlık ve kışlık olmak üzere iki yüz bulunur. Bu yüzleri de değiştirerek yatağın durumuna bakabilirsiniz. Hala rahatsız hissediyorsanız yatağı değiştirmek en iyi fikir olacaktır.

Geceleri Sık Sık Uyanmanın Nedenleri İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu