Beslenme ve Diyet

Gazlı İçeceklerin Zararları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Gazlı İçeceklerin Zararları Nelerdir? Özel günlerde bazı insanlar alkollü içecek içerken bazı insanlar da gazlı içecek içerler. Alkollü içeceklerin zararlı olduğunu bilmeyen kalmamıştır. Fakat gazlı içecekler de fazla tüketildiği zaman çeşitli sağlık problemlerine yol açarlar.

Eğer illaki bir gazlı içecek içmek istiyorsanız, size tavsiye edebileceğimiz en iyi şey şeker içermeyen doğal maden suları olur. Bu maden suları içeriklerin faydalı mineraller barındırırlar. Bu yüzden tüketilmesinde herhangi bir zarar yoktur. Tabi fazlaya kaçmamak şartı ile.

Bu yazımızda sizlere gazlı içeceklerin zararları hakkında bir konudan bahsedeceğiz. Soda ve maden suyu gazlı içecekler temellerinde çok zararsız olmayabilir. Fakat içlerine şeker girdiği zaman işler değişmektedir. İşte şekerli ve gazlı içeceklerin zararları..! 

Gazlı İçeceklerin Zararları

Gazlı İçeceklerin Zararları Nelerdir?

Diş Çürümesine Neden Olabilir

Normal ya da diyet gazlı alkolsüz içecekler dişlerinize zarar verebilir. Ağzınız şekerle beslenen ve dişlerinizin sert diş minesini parçalayabilen kimyasallar üreten bakteriler içerir. Diş minesinin aşınması dişinizin yumuşak iç çekirdeğini ortaya çıkardığında bir boşluk oluşur.

Tatlandırılmış, gazlı içecekler içtiğinizde, şeker ağzınızda kalarak diş çürümesine yol açan süreçleri teşvik eder. Bu gazlı içeceklerdeki asit, çürük oluşma olasılığını daha da artırır. Çünkü bu kimyasallar diş minesini de yavaş yavaş aşındırır.

Mide Problemleri Yaşamanıza Sebep Olabilir

Gazlı içecekler, midenizde vücut sıcaklığına ulaştığında bir gaz haline gelen çözünmüş karbondioksit içerir. Gazlı alkolsüz içecekler tüketmek, mideniz karbondioksit gazı birikmesinden dolayı gerildikçe tekrar tekrar geğirmeye neden olabilir. Yiyecek ve mide asidi, geğirirken yemek borunuzdan geri çıkabilir. Mide ekşimesine ve ağzınızda ekşi bir tada neden olabilir.

Gazlı İçeceklerin Zararları

Çok Fazla Tüketildiğinde Obeziteye Yol Açabilir

Şekerle tatlandırılmış gazlı içecekler tüketmek vücudunuza ekstra olarak kalori ekler. Bu da aşırı kilo ve obezite riskinizi artırabilir. Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma sonucunda 2007 yılının Nisan ayında yayınlanan makaleye göre, şekerle tatlandırılmış gazlı içeceklerin tüketimiyle ilişkili aşırı kilo ve obezite riskinin kadınlar için erkeklerden daha fazla olduğunu bildirmektedir.

Aynı zamanda da çok küçük yaşta çocukların tüketmesi ileride sağlık problemlerine yol açabileceği de belirtilmiştir.  Aşırı kilo ve obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve osteoartrit gelişimi için önemli risk faktörleridir.

Yetersiz Beslenmeye Sebep Olur

Gazlı şekerli içecek tüketimi, genel besin alımınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu içecekleri içmek, riboflavin olarak da bilinen protein, nişasta, diyet lifi ve B-2 vitamini tüketiminizi azaltabilir. Gazlı içecek içen kişiler, gazlı içecek içmeyenlere göre daha az meyve yeme ve daha az meyve suyu içme eğilimindedir.

Yemek yerken gazlı bir içecek içtiğinizde midenizin şiştiğini ve daha erken doyduğunuzu fark edersiniz. Bu durum ayran için aynı değildir. Bu yüzden pek çok insan da yemek yerken ayran tercih eder.

Kemik Gücünü Zayıflatır

Özellikle kadınsanız kola türü, gazlı içeceklerin fazla tüketimi kemik gücünüzü azaltabilir. Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma sonucunda 2006 yılının Ekim ayında yayınlanan makaleye göre, normal ve diyet kola tüketen kadınların, bunları içmeyenlere kıyasla daha zayıf kalçalara sahip olduklarını belirtilmiştir. Aynı zamanda uzmanlar kemik zayıflığı derecesinin tüketilen gazlı içecek miktarı ile ilişkili olduğunu da bildirmektedir.

Gazlı İçeceklerin Zararları

Gazlı İçeceklerin Zararları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=xPuZH3R-Bys

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu