Beslenme ve DiyetYaşamYemek Tarifleri

Maden Suyunu Neden Şişeden İçmeliyiz?

instagram takipçi hilesi

Maden Suyu, fiziksel ve jeolojik olarak koruma altında olan yeraltı kaynaklarından doldurularak elde edilmekte olan, yeraltından yeryüzüne çıkarken de karbondioksit gazının yanı sıra element ve çözünmüş mineral tuzları da beraberinde getiren doğal bir kaynaktan gelen sudur. İnsan bedeni için potasyum, magnezyum ve kalsiyum hayati önem taşımaktadır.

maden suyu 8

Bu bilincin ışığında maden suyu tüketiminin özellikle yaz dönemlerinde terleme ile yitirilen minerali yeniden kazanabilmek için önemli olduğunu belirten uzmanlar, Türkiye’nin yer aldığı coğrafi konumundan ötürü maden suyu açısından oldukça varsıl olduğunu ifade etmektedirler.

Sudan sonra en sağlıklı içecek olarak nitelendirilen maden suyu, buna karşın yeterince ilgi görmediği de bilinmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda Avrupa‘da maden suyu tüketiminin yıllık kişi başına 100 litreyi geçtiği belirlenirken ülkemizde ise bu rakam kişi başı 5 litrenin üzerine çıkamamaktadır.

maden suyu 7

Uzmanlar maden suyunun şişeden tüketilmesi gerektiğini belirtmektedir. Bedendeki sıvı dengesinin sağlanabilmesinde önemli bir rol üstlenen maden suyunun tüketimi esnasında kimi noktalara dikkat etmem önemlidir. Bünyesindeki tüm yararlardan faydalanabilmek adına maden suyunu bardakta değil, kendi özel cam şişesinde tüketmek önemlidir.

Çünkü maden suyunun bardağa dökülmesi içindeki gazın açığa çıkarak köpürmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı satın alacağınız maden suyunun, gıda standartlarına uygun olan cam şişelerde satıldığını ve sunulduğuna dikkat etmelisiniz.

maden suyu 1

Sindirimi kolaylaştırabilmek adına gün içinde iki şişe maden suyu tüketmenin önemine değinen uzmanlar, yüksek sıcaklıkların yaşandığı yaz dönemlerinde bedenden atılan suyun yerine konabilmesi için maden suyu tercih edilmesi gerektiğini ifade etmektedirler.

maden suyu 2

Yaz dönemlerinde bedenin mineral dengesini koruyabilmek için maden suyu iyi bir alternatif olabilecektir. Günlük su ihtiyacı konusunda farklı görüşler belirtilse de her gün ortalama olarak 2 litre su tüketmek önemlidir. Suya alternatif olan en sağlıklı sıvı besin ise maden suyudur. Yüksek tansiyon hastaları soda tüketirken mutlak suretle doktorlarına danışarak yeterince tüketmeliler.

Maden suyunu tüketmenin 5 nedeni

maden suyu 3

1) Maden suyu, özellikle yaz dönemlerinde ter yolu ile bedenden atılan minerallerin yerine koyulması ve elektrolit dengesinin sağlanabilmesi açısından çok önemlidir. Ayrıca bedenden yorgunluğu alarak bedeni dinlendirmektedir.

2) Maden suyu, yediği yemeği yutmakta zorlanan hem yaşlı hem genç hem de çocuklarda yutma yeteneğini arttırmaktadır.

3) Doygunluk hissini arttırarak daha uzun sürelerce tok kalınmasına destek olmaktadır. Bununla beraber maden suyunun karın ağrısı dahil olmak üzere, hazımsızlık rahatsızlıklarını ortadan kaldırabileceğine dair kanıtlar da vardır. Boşaltım ve sindirim için de faydası oldukça fazladır.

maden suyu 4

4) Büyüme dönemindeki çocuklarda, yaşlılık, menopoz ve gebelik dönemlerinde artmakta olan magnezyum ve kalsiyum ihtiyacını yerine koymaya yardımcı olmaktadır. Bu gibi dönemlerde 1-2 şişe maden suyu içilmesi tavsiye edilir. Kolalı içecekler gibi fosfor içeriği barındırmadığı için olumsuz bir etkisi yoktur.

5) Cilt için canlandırıcı etkisi mevcuttur.

Maden Suyu İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=kffLGF8xDzE

Kaynak
milliyet.com.tr

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu