Sanatçılar ve Kültür İkonlarıTarih
Trend

Frida Kahlo’nun Gizemli Hayatının Bilinmeyen Detayları

instagram takipçi hilesi

Yetenekli bir ressam ve aynı zamanda büyük bir aktivist olan Frida Kahlo‘yu herkes bilir. Dünyanın en popüler sanatçılarından biri ve dünyanın her yerinden büyük hayranlara sahip. Peki bu muhteşem kadının hayatına dair tüm detayları bildiğine emin misiniz?

2963 207308 kahlo

“Frida Kahlo Müzesi” nin bulunduğu “Mavi Ev (La Casa Azul)” de doğdu.

Tam adı “Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderon” olan Frida Kahlo, 1958’de Coyoacan – Mexico City’deki “Blue House” da doğdu ve öldü. 1958’de kocası Diego Rivera‘nın isteği ile bu ev, müzeye dönüştürülmüştür.
FridaKaloh Home
Frida Kahlo Müzesi, Kahlo’nun 1907’de doğumu, çocukluk ve eski yılları, Diego Rivera ile evliliği sırasında yaşadığı hatıraları ve maalesef 1954’te öldüğü evi  Meksika’nın şu an en popüler müzesi durumunda.

“Kendimi resmediyorum çünkü çoğunlukla yalnızım ve en iyi bildiğim tema kendimim.”

Kahlo, 1925’te geçirdiği trajik otobüs kazasından sonra iyileşme sürecinde kendi başına resim yapmaya başladı. İlk resmi kendi portresiydi ve başlangıç ve bitişi arasında tam 1 yıl vardı. Yaptığı resimlerin toplam sayısının üçte biri kendi portrelerinden oluşuyor. Onun şu sözleri bunun nedenini çok net açıklıyor: “Kendimi resmediyorum çünkü çoğunlukla yalnızım ve en iyi bildiğim tema kendimim.”

frida painting

İyileşme sürecinde resim yapmak; zamanı öldürmek, acıyı unutmak ve becerilerini geliştirmek için en iyisiydi ve  bu yüzden gerçekçi ve sürrealist bileşenleri kullanarak çalışmalarını ilerletmeyi başardı. Kaza Frida’yı hem fizyolojik hem de psikolojik olarak etkiledi ve bunu onun sanatında görmek kesinlikle mümkün. Bedeninin acı çeken bölümlerinin (omurga, köprücük kemiği, kaburga ve pelvis) tamamını boyadı resimlerinde.

Örneğin, “Henry Ford Hastanesi” adlı resiminde, kendini çıplak bir hastane yatağında yatarken resmetti ve vücudu bir fetus, bir çiçek, bir pelvis ve damarlarla bir salyangoz ile bağlantılıydı.

Doktorunun tüm uyarılarına karşı gelerek kendi sergisine ambulansla hastane yatağı ile birlikte gitmiştir.

Frida Kahlo, öldüğü yıldan önceki yılda Meksika’da yapılan ilk kişisel sergisine doktorunun tüm uyarılarına karşı gelerek kendi sergisine ambulansla hastane yatağı ile birlikte gitmiştir. Dinlenmesi gerekiyordu ama kaçırmaması gerektiğini düşünüyordu, bu yüzden doktorunun fikrini reddetti ve Galería Arte Contemporaneo’ya bir ambulansta geldi ve bir sedyeyle taşındı.

frida kahlo Galería Arte Contemporaneo

Sorun sadece sağlığı değildi, aynı zamanda evliliği de bir hayli sorunluydu…

Kahlo’nun yaşadığı acılar sadece kaza yüzünden değil, Rivera ile olan evliliği de onu çok etkiledi.1929’da evlendiler ve 1939’da boşandıktan sonra bir yıl sonra yeniden evlendiler. Resmettiği resimlerin çoğu yine ilişkileriyle ilgiliydi. Kaza sırasında Frida Kahlo’nun uterusu zarar gördüğü için çocuk sahibi olamıyordu ve bu onun kendini depresyonda hissetmesinin bir başka sebebiydi.

1081239 486752 34

Kaynak
post-line

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu