Sağlıklı Yaşam

Filtre Kahvenin 10 Şaşırtıcı Faydası!

instagram takipçi hilesi

Filtre kahve yumuşak ve otantik içimiyle pek çoğumuzun tercih ettiği hem de severek tükettiği bir içecek! Kahvenin doz aşımına uğramadan içilmesi her açıdan sağlığımız için pek çok fayda barındırıyor. Aynı zamanda psikolojik olarak da kahve kokusunun insanda mutluluk hormonlarını harekete geçirdiğine dair bazı bilimsel çalışmalar mevcut!

Aslında bir fincan kahve, güne zinde başladığımızı ve iyi hissettiğimizi düşündürmekte!

Öte yandan koyu muhabbetlerin, arkadaş toplantılarının, iş seyahatlerinin, yolculukların ve hatta tatillerin bile her an her yerde aranan içeceği! Çünkü kahvenin bir derdi var, kırk yıl hatırı var, yaşanmışlığı var belki de..! Peki sağlığımıza olan faydaları neler, hiç düşündük mü?

Çoğu zaman zevkine içtiğimiz kahvenin vücudumuza etkilerini okuyunca çok şaşıracaksınız. Öyleyse buyrun yazımıza geçelim, ilgili videolara ise yine yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

Filtre Kahve

Filtre Kahvenin Faydaları Nelerdir?

  • Enerji Seviyesini Yükseltir

İçerdiği kafein sayesinde merkezi sinir sistemini uyararak yorgunluğu azaltma etkisi vardır. Ayrıca beyinde enerji seviyesini düzenlemekle görevli dopamin düzeylerini yükselterek, daha hareketli ve zinde olmamıza yardımcı olur.

Uzmanlar tarafından yapılan bir takım araştırmalar 1 kupa filtre kahve içmenin diyabete yakalanma riskini %6 oranında azalttığı yönünde sonuçlar vermiştir! Bunun nedeni ise şöyle açıklanmıştır; kahve, kan şekerini düzenleyen insülini üretmekle görevli pankreastaki hücrelerin işlevselliğini muhafaza etmektedir. Aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırmaktadır.

  • Beyin Sağlığına Karşı Etkin Koruma Sağlar

Yine yapılan bazı araştırmalar filtre kahvenin kişilerin zihnini sürekli aktif tuttuğunu ve alzheimer ya da parkinson gibi nörolojik hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürdüğünü göstermektedir.

filtrekah

  • Kilonuzu Kahve Tüketimi İle Kontrol Altında Tutmaya Yardımcı Olabilirsiniz!

Filtre kahve egzersiz esnasında ihtiyacınız olan enerjiyi size sağlayarak daha uzun süre zinde bir şekilde spor yapmanızı destekler. Diğer yandan metabolizmanın hızlı çalışmasına yardım ederek yağ yakımını kolaylaştırır. İçeriğinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde vücudunuzda ödem oluşumunu engeller ve bağırsak sağlığınızı korur.

  • Psikolojik Sağlığınıza İyi Gelir!

200.000’den fazla kişinin üzerinde bu konuya ilişkin araştırma ve deney yapılmıştır. Günde birkaç bardak kahve tüketen kişilerin; depresyon, anksiyete, kaygı hali, intihar eğilimi gibi psikolojik sorunlara yakalanma riskinin, kahve içmeyenlere göre çok daha az olduğu belirlenmiştir. Mutlu olmak için, kahve için de diyebiliriz!

  • Karaciğer Hastalıklarına Karşı Kalkan Görevi Görür

Kronik karaciğer rahatsızlıkları veya karaciğer yağlanması gibi sağlık sorunlarında da yine koruyucu güç; filtre kahve! Düzenli olarak kahve tüketimi sağlıyorsanız vücudunuzu toksik maddelerden arındırıyor ve karaciğer sağlığınıza da bu oranda katkıda bulunuyorsunuz demektir!

  • Kalp Sağlığına Karşı Olumlu Etki!

Özellikle filtre edilerek kolesterol yapıcı maddelerden arındırılmış olan kahvenin kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalini %15 oranında düşürdüğünü söylemek mümkün! Ayrıca 21.000’in üzerinde kişide yapılan çalışmalarda filtre kahvenin kalp yetmezliğine karşı da önemli derecede savaş açtığı kanıtlanmıştır. Ancak belirtmeliyiz ki; tansiyonu kontrol altında olmayan ve tansiyon problemi yaşayan kişilerin, kahve tüketimini sınırlandırmaları önerilmektedir.

filtre

  • Ömrü Uzatıyor!

Alkalidler, fenolik bileşikler ve kafein… Tüm bunların genel vücut sağlığı üzerinde olumlu etkiler yaratarak, başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa karşı koruma sağladığını biliyor muydunuz? Yapılan çok çeşitli araştırmalar; son yıllarda düzenli ve programlı bir şekilde kahve tüketen kişilerin, daha uzun ve sağlıklı yaşadığını kanıtlar nitelikte!

  • Sindirimi Kolay Hale Getirir!

Yemeklerden 45 dakika sonra tüketmek şartıyla demleyeceğiniz bir fincan filtre kahve, midenin boşalma süresini daha uzun tutar. Bağırsak sağlığını destekler ve gaz ya da şişkinlik gibi sindirim problemlerini en aza indirger.

  • Konsantrasyonu Güçlendirerek, Dikkat Dağınıklığını Önler

İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde; odaklanma gücünüzü arttırarak, çakralarınızı açar ve dolayısıyla da başarı oranınızı yükseltir. Özellikle sınav dönemindeki öğrencilerin sıklıkla filtre kahve tercih ettiği bilinmektedir.

Filtre Kahvenin Faydaları İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu