Hastalıklar

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü Mesajları!

instagram takipçi hilesi

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü, tüm dünyada alzheimer hastalığına karşı bir bilinç oluşturmak ve farkındalık yaratmak için belirlenmiş özel bir gündür. Beynin bazı kısımlarının; ilerleyen yaş, genetik ve çevresel faktörler sonucu hasar görüp, işlev kaybına uğraması nedeniyle, günlük aktivitelerde ve davranışlarda bozukluğa yol açan, aynı zamanda da demansın bir kolu olan, temel belirtisi unutkanlık şeklinde kendini gösteren hastalığa, alzheimer adı verilmektedir.

alz

Bu hastalık kişiden kişiye göre tipik veya atipik semptomlar (belirtiler) göstermekle birlikte, özel bakım gerektiren ciddi bir sağlık problemidir. Hatta öyle ki; son yıllarda gerek ülkemizde gerekse dünyada, bu hastalara özel, bakım evleri kurulmuştur. Hastanın ilerleyen evrelerde öz bakım becerilerini yitirmesinin yanı sıra, çocuk egosuna ait bir takım davranışlarda bulunması kaçınılmaz olmaktadır. Özellikle son aşamada beynin kaslara hükmedemiyor olmasından kaynaklı idrar ve dışkı tutmada güçlüklerle ve beslenme sorunlarıyla da karşılaşılabilmektedir.

Alzheimer hastalığının ne olduğunun, hasta yakınlarının nasıl bir gelecekle karşılaşacaklarının önceden bilinmesi ve hem gerekli önlemlerin alınması hem de psikolojik olarak hazır olunması, süreç için büyük önem taşımaktadır. İşte tüm bu bilincin arttırılması ve sürecin hem hasta hem de hasta yakını için daha konforlu hale getirilmesi amacıyla, alzheimer farkındalık günü düzenlenmiştir. Bu günde özellikle; ülkemizde Türkiye Alzheimer Derneği, nöroloji ve psikiyatri bölümlerinin önderliğinde, çeşitli sunumlar gerçekleştirilmektedir. Biz de bu yazımızda sizler için, bu özel günde yayınlanan bazı mesaj örneklerini derledik.

alzhe

21 Eylül Dünya Alzheimer Gününe Özgü Mesaj Örnekleri

  • O unutsa da sen unutma! Unutmak karanlıktır, onu karanlıkta bırakma!
  • Erken teşhis Alzheimerın seyrini yavaşlatabilir, belirtileri göz ardı etmeden hekiminize başvurarak önlem almalısınız.
  • Türkiye’de 65 yaş üstü nüfus, toplam nüfusun yaklaşık yüzde 9’unu oluşturuyor ve bu oran yıldan yıla hızla artarken yaklaşık 600.000 Alzheimer hastası bulunuyor. Farkındalık mecburiyet!

alzheimer

  • Alzheimer, yavaş ilerleyen ancak zaman içerisinde günlük yaşamı olumsuz etkileyen bir hastalıktır. 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü vesilesiyle; hatıralarımızla, mutlu ve sağlıklı yaşlılık günleri dilerim.” – Prof. Dr. Mustafa Alişarlı
  • Aklına hiç gelir miydi, hiç aklına gelmeyeceğim?
  • Bugünü hatırla, alzheimerı unutma!
  • Anılarınıza sahip çıkın, dengeli beslenin, beyin jimnastiği yapın ve alzheimera savaş açın!
  • Büyüklerimiz, bizler küçükken hiçbir şeyi bilmediğimiz için defalarca hatırlatır, öğretirdi. Aynı şekilde bizler de sıkılmadan, yorulmadan onların hafızası olmalıyız.

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü İle İlgili Video

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu