Gezi Rehberi

Fiji Hakkında 12 İlginç Bilgi

instagram takipçi hilesi

Fiji’de iki yerli kurbağa olduğunu biliyor muydunuz? Bunlar Fiji ağaç kurbağası ve Fiji buruşuk yer kurbağasıdır. Fiji, yüzlerce yıldır yerli Fiji halkı ve daha sonra dünyayı keşfetmek için yaptıkları keşif gezilerinde Avrupa uluslarının yerleşimcileri tarafından iskan edilmiştir.

Bugün Fiji, eski ve yeni kültürlerin bir karışımıdır ve popüler bir turizm merkezidir. İşte Fiji hakkında 12 eğlenceli bilgi;

Fiji Hakkında 12 İlginç Bilgi

Fiji 332 adadan oluşuyor

Fiji Hakkında 12 İlginç Bilgi

Çoğu insan Fiji’nin sadece bir ada olduğunu düşünse de, aslında Fiji, Hawaii ile Yeni Zelanda arasında yer alan 332 adadan oluşan bir gruptu. Nüfusun çoğunun yaşadığı dört ana ada vardır: Viti LevuVana LevuOno-i-Lau ve Kadavu Adası.

Viti Levu, 10388,44 kilometrekare alana sahip en büyük adadır ve başkent Suva‘ya ev sahipliği yapar. İkinci en büyüğü, 5.587,1 kilometrekare olan Vana Levu‘dur. Viti Levu‘nun 64 km kuzeyinde yer almaktadır. Ono-i-Lau, resifin çevrelediği adalar topluluğunun adıdır.

Bu adalar topluluğu Lau Adaları olarak bilinir ve Fiji’nin üçüncü büyük ada bölgesi olarak kabul edilir. Toplam alanı 450 kilometrekaredir. Dördüncü en büyük Fiji adası ise toplam alanı 411 kilometrekare olan Kadavu Adası‘dır.

Fiji’nin üç resmi dili vardır

fiji hakkinda 3

Fiji; İngilizce, Hintçe ve iTaukei olmak üzere üç resmi dile sahip olan dünyadaki tek ülkelerden biridir. ITaukei ana dildir ve nüfusun %54’ünü oluşturan çoğu yerli halk tarafından birinci veya ikinci dil olarak konuşulur.

Nüfusun yaklaşık %37’si Hint kökenlidir ve çoğunlukla Hintçe konuşurlar. İngiliz dili, İngiliz sömürge yönetimi sırasında getirildi ve 1997 yılına kadar resmi dildi. İngilizce, hükümet, eğitim ve iş dünyasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Fiji’nin bayrağı Union Jack’i içerir

fiji hakkinda 4

Fiji Bayrağı, sol üst köşede İngiliz Union Jack‘i ve bayrağın sağında ulusal armanın kalkanı ile açık mavi bir arka plandan oluşur. Bayrak, 1874 yılında Britanya İmparatorluğu‘nun bir parçası olduğu için İngiliz birliği işaretine sahiptir.

Mavi arka plan, deniz ile çevrili bir ada olan Fiji’yi temsil eder. Ulusal arma kalkanı, elinde bir kakao kabuğu, palmiye ağaçları, muzlar, şeker kamışı ve bir güvercin tutan altın bir aslanı gösterir. Bunlar ülkeyi ve ihracatını ve Britanya İmparatorluğu ile tarihini temsil ediyor.

Kava, Fiji’nin geleneksel içeceğidir

fiji hakkinda 5

Fiji’de hala birçok gelenek var ve en yaygın olanlardan biri de Kava içmek. Acı anlamına gelen kava, pasifik adalarında yetişen bir köktür. Sakinleştirici ve anestezik nitelikleri nedeni ile bitkisel bir ilaç olarak kabul edilir.

Kava kökü genellikle kurutulur ve daha sonra tüketim için su ile karıştırılan bir toz haline getirilir. Bu içecek karışımı “grog” olarak bilinir ve birçok iyileştirici özelliği içerdiği söylenir.

Fiji çok volkanik

fiji hakkinda 6

Fiji’nin, bazıları hala termal aktiviteye sahip olan bir volkanlar ağından oluştuğunu biliyor muydunuz? En son patlayan yanardağ, 500 yıl önce Taveuni Dağı‘nın zirvesindeydi.

Nabukelevu, patlamalardan zamanla oluşan bir lav kubbesi ağıdır. Bu sitenin son patlaması 1660 yılındaydı. Volkanik toprak, Fiji adalarını kaplayan sonsuz bitki örtüsünün ve ormanın sebebidir.

Fiji, maymun suratlı yarasanın evidir

fiji hakkinda 7

Maymun suratlı yarasa dünyanın bu bölgesine özgüdür. William ve Ruth Beckon, garip bir şekilde adlandırılan bu yarasayı 1976 yılında Fiji adası Taveuni‘de keşfettiler. Yarasa yaklaşık 222-362 gram ağırlığındadır ve belirgin turuncu gözleri vardır.

Fiji’de kaydedilen yalnızca altı gözlem oldu. Bunun nedeni, yalnızca korunan bir alan olan ve insanların ulaşması zor olan dağların yükseklerindeki bulut ormanlarında bulunabilmeleridir.

Yamyamlık bir zamanlar Fiji’de uygulandı

fiji hakkinda 8

Yerliler yamyam olduğu için Fiji bir zamanlar Yamyam Adaları olarak biliniyordu. Yamyamlık, 19. yüzyıla kadar Fiji’nin daha uzak bazı adalarında hâlâ uygulanıyordu.

Fiji şefi Ratu Udre Udre, yenen çoğu insan için dünya rekorunu elinde tutuyor. Kayıt, yaşamı boyunca 872-999 arasında herhangi bir yerde insan tükettiğini belirtiyor.

Fiji’nin iki yerli kurbağası var

fiji hakkinda 9

Fiji’de iki yerli kurbağa vardır, Fiji ağaç kurbağası ve Fiji buruşuk yer kurbağası; ikisi de yakından ilişkilidir. Yalnızca Fiji adalarında, en yaygın olarak akarsuların yakınındaki nemli ormanlık alanlarda bulunabilirler.

Fiji ağacı ve yer kurbağalarının rengi kremsi sarı tonlardan parlak turunculara kadar değişir. Adalarda başka kurbağalar bulunabilse de, bunlar yerli değildir ve adaya çeşitli yerleşimciler tarafından getirilmiş olmalıdır.

Fiji’de sörf yapan timsahlar var

fiji hakkinda 10

Tuzlu su timsahının Güney Pasifik Okyanusu‘nda adalara sıçradığı bulundu. 2006 yılında biyolog Hamish Campbell, Güney Pasifik Adaları arasındaki hareketlerini izlemek için 27 timsahı etiketledi.

Sonuçlar, dünyanın yaşayan en büyük sürüngeninin, uzak mesafelere ulaşmak için dalgaları sürmek için yüzey akıntılarını ve gelgitleri kullanacağını gösterdi.

Daha küçük, daha uzak adalarda, kat edilen büyük mesafeleri açıklayan kaplumbağalar gibi yiyecek kaynakları bulmak daha kolaydır.

Ateşte yürümek Fiji’de icat edildi

fiji hakkinda 11

Birinin sıcak kömürlerin veya ateşin üzerinde yürüdüğü filmlerde görmüş olabilirsiniz ve bunun acı verici göründüğünü düşünebilirsiniz. Fiji’de bu yaygın bir uygulamadır ve ateş üzerinde yürümenin doğum yeridir.

Efsaneye göre yaklaşık 500 yıl önce Nakarovu köyünde Tunaiviqalita adlı genç bir adamdan büyüğü için yılan balığı araması istenmiş. Avında, yardım isteyen küçük bir adam şeklinde bir ruh tanrısı ile karşılaştı. Hizmetinin karşılığında ona ateşi kontrol etme yeteneği vereceğine, yani ateşin üzerinde yürüyebileceğine söz verdi.

Ateş üzerinde yürüme pratiği doğdu. Fijililer, bu gücün onun kanından geçtiğine ve geleneksel bir tören olarak uygulandığına inanıyor.

Diş hediye etmek sevginin bir işaretidir

fiji hakkinda 12

Fiji geleneğinde, birine evlenme teklif etmek isterseniz, yüzlerce yıldır tek bir hareket uygulanmaktadır. Sevgilinize ve ailesine ispermeçet balinasının dişini hediye etmelisiniz. Fiji’de Tabua olarak bilinen balina dişi verme eylemi, birine sevginizi göstermek için en saygı duyulan eylemdir.

Tıpkı sevdiğinize bir yüzük hediye ederken olduğu gibi, ne kadar çok pırlanta olursa yüzük o kadar etkileyici olur. Ancak Fiji’de ne kadar çok diş sunulursa, hediye o kadar onurlu olur.

Nezaket uygulamak Fiji kültüründe önemlidir; bu nedenle, veren hediye konusunda daima alçak gönüllü olacak ve alan daima hediye hakkında konuşacaktır.

Meke, Fiji’nin geleneksel dansıdır

fiji hakkinda 13

Çoğu kültürün geleneksel dansları vardır ve Fiji dansının adı Meke‘dir. Meke, dans ve şarkı formları aracılığı ile bir hikaye anlatımı performansıdır. Meke’ye hem erkekler hem de kadınlar katılır.

Bu işbirliğinde kadınların zarif hareketler yapması, erkeklerin ise güçlü ve sert hareketler yapması bekleniyor. Lali, Meke’nin ritmini korumak için kullanılan geleneksel bir davuldur.

fiji hakkinda 1

Fiji, Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alan, zengin bir yerli halk ve yerleşimci geçmişine sahip, doğa açısından zengin bir adalar topluluğudur. Zamanla gelişmesine rağmen gelenekleri günümüzde de devam etmekte, tarihine ve geçmişine değer vermektedir.

Fiji Hakkında 12 İlginç Bilgi ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu