Gezi Rehberi

Yeni Zelanda’da Nereye Gidilir?

instagram takipçi hilesi

Son günlerde yaşanan saldırı nedeniyle gündemde olan Yeni Zelanda, vatandaşlar arasında merak edilmeye başlandı. Yaşanan bu acı sebebiyle büyük üzüntü duyduğumuzu belirterek sizler için Yeli Zelanda’da gidilebilecek bölgeleri araştırdık. Tüm dünyayı üzen bu saldırının yeniden yaşanmamasını dileyerek yazımıza geçiyoruz.

Güney Büyük Okyanus’ta bulunan bir ada ülkesi olaan Ynei Zelanda, Resmi adıyla Yeni Zelanda Milletler Topluluğu olarak bilinir. Güney Yarımkürede Okyanusya’daki Güney Pasifik Adaları arasında yer alan ülkenin Türkiye ile arasında yaklaşık 10 saatlik bir zaman farkı vardır.

Yeni Zelanda’ya gittiğinizde gidilebilecek 5 farklı şehri sizler için bir araya getirdik.

Auckland

yeni zelanda aucland

İlk olarak ülkenin en gelişmiş şehri olan Auckland ile başlıyoruz. Auckland, Yeni Zelanda’nın kuzey adasında yer alan bir şehirdir. Nüfusu yaklaşık bir buçuk milyon civarındadır.

Oldukça geniş bir limanı olan şehir, yüzlerce yat ve tekneye ev sahipliği yaptığı için yelken şehri olarak da anılır. Türkiye’den uçakla gittiğinizde yaklaşık 24-25saatlik bir uçuşla şehre ulaşabilirsiniz. Şehirde Gökyüzü Kulesi, Auckland Sanat Galerisi ve Auckland Limanı gibi gidilebilecek turistik yerler vardır.

Wellington

yeni zelanda wellington

Listemizin ikinci sırasında ülkenin başkenti olan Wellington yer alıyor. Bu şehir, ülkeye gelenlerin uğrak adreslerinden biridir. Aynı zamanda Okyanusya kıtasındaki en kalabalık şehir olma özelliğini taşımaktadır.

Şehre gittiğinizde Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa, Museum of Wellington City & Sea ve Zealandia Sanctuary gibi yerleri ziyaret etme şansına sahip olabilirsiniz.

Dunedin

yeni zelanda dunedin

Yeni Zelanda’da gidebileceğiniz üçüncü şehir ise Güney Adası’nın ikinci büyük şehri olan Dunedin’dir. Şehir, ülkenin ilk botanik bahçesi ve üniversitesine de ev sahipliği yapmaktadır.

Yaklaşık 150 bin kişinin yaşadığı küçük ve şirin şehir olan Dunedin’in yerli halkının geçmişi Maoriler’e dek uzanmaktadır. Şehirdeki sakin ve huzurlu atmosferiyle gidenleri kendine hayran bırakmaktadır. Ayrıca ülkenin tek viski damıtma fabrikası da Dunedin’de yer almaktadır.

Christchurch

yeni zelanda Christchurch

Christchurch, Güney Adası’nın en büyük şehri olma özelliğini taşır. Sahip olduğuy yemyeşil doğası, parkları ve bahçeleri sayesinde Garden City olarak da anılır.

Şehirde bulunan Avon Nehri’nin muhteşem manzarasının gidenleri büyüleyen bir görüntüsü vardır. Kayak merkezlerine sadece bir saat uzaklıkta olduğu için kış turizminin de önemli destinasyonlarından biri olmaktadır.

Queenstown

yeni zelanda Queenstown

Queenstown, Bungee jumping noktaları, skydiving ve rafting gibi adrenalin sporlarının merkezi olduğu için Yeni Zelanda’nın en popüler yerleşim yerleri arasındadır. Macera tutkunları için harika seçenekler sunan şehrin çevresindeki Güney Alpleri de, kayak tutkunları için vazgeçilmez bir noktadır.

 

Kaynak
turna.com

Nilgün Oktay

Maliye mezunu, müşteri ilişkileri uzmanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu