Gezi RehberiKültürel Etkinlikler

Dünyanın En İlginç Otelleri

instagram takipçi hilesi

Tatil yapmak için kimileri beş yıldızlı otelleri kimileri tatil köylerini kimileri çadır ve doğa hayatını tercih eder. Peki dünyanın en ilginç, dışardan bakınca otel demeye bin şahit isteyen bu yerlerde konaklar mıydınız? İnsan bu otellere bakınca ‘daha nerelere otel yapabilirsiniz acaba?’ diye çok düşünüyor. Ancak sanırım aklımıza gelebilecek hatta gelemeyecek her yere hotel yapabiliyorlar!

İşte dünyanın en ilginç otelleri

1- Knight’s Glamping – Birleşik Krallık

1 1 685x513

Bir geceliğine şövalye olup, onlar gibi yaşamak ister misiniz? İşte bu otel size bunu vaat ediyor… Orta Çağ’a yolculuk yapabileceğiniz bu otel Birleşik Krallık’tadır. Ateş çukurlarında yapacağınız ziyafetler ve çadır hayatı modernlikle nostaljik askeri yaşamı tam anlamıyla birleştiriyor. Burası Leeds Kalesi’nin hemen dibinde bulunmaktadır. Bu otelde kaldığınız süre boyunca kaleye girişler ücretsizdir. Tam anlamıyla bir şövalye deneyimi yaşamak isterseniz burası oldukça eğlenceli bir seçim olacaktır.

2- Hotel de Glace – Quebec, Kanada

2 2 685x468

Tamamen karla ve buzla kaplı bir odada kalır mıydınız? Hem de içerisindeki bütün eşyalar da buzdan, yatak bile! Yapabilirim derseniz sizi Kanada’ya alalım. Quebec’te bulunan buz otel dünya çapında çok ünlüdür. 2000 yılından beri durmadan devamlı bir şekilde yenilenen ve yapılan bir oteldir. Çünkü buzdan ve eriyor !

2 1 685x513

Otel sadece 4 Ocak ile 29 Mart arasında kullanılabiliyor. Yapımında 500 ton buz ve 15.000 ton kar kullanılıyor. Oteldeki gösterişli heykeller, el sanatları, ışıklandırmaları resmen sizi bambaşka bir dünyaya davet ediyor. Yatağınız buzdan olsa bile neyse ki sağ olsunlar yastık ve battaniye veriyorlar.

3- The Faralda Crane Hotel – Amsterdam, Hollanda

3 3 685x441

Hollanda da sadece NDSM sanayi rıhtımı diye bakmamak lazım. Bu rıhtımın tam 50 metre üzerinde bir vinç otelidir The Faralda Crane Hotel. Başka bir sanayi olsa yanından kimse geçmez, fakat 2014’te eski bir vinci lüks bir otele çevirerek kullanıma açmışlar.

3 1 685x434

Bu otel, sanatçı ve işadamlarının favori otellerinden biridir. Manzarası tüm Amsterdam’ın en güzel panoramik manzarasına sahiptir. Vinçte kalma çılgınlığı kesmeyen müşterileri için otelin tepesinden bungee jumping yapabilecekleri bir sistemi de es geçmemişler.

4- Jumbo Stay Hostel – Stockholm, İsveç

4 1 685x513

Uçak korkusu olanların korkularıyla yüzleşebilmeleri için yapılmış bir otel! Tabii yapılış amacı bu değil, ama faydalı olabilir. Terk edilmiş ve metal çöplüğünde bir çöp olacak olan Boeing 747’ten 25 kişilik bir hostel yapılmıştır.

hotel

Odalar 6 metre kareliktir. Tuvalet ve duşlar ortak kullanılmaktadır. Bir uçağın içinde uyumak daha önce uçak kullananlar için normal olsa da bir uçak içinde kendi odanın ve yaşam alanının olması benzersiz bir deneyim olacaktır.

5- Capsule Hotel – Amsterdam, Hollanda

Japonların kapsül otelleri dünya çapında oldukça bilindik bir şey olsa da bu kapsüller hiç onlara benzememektedir. Çünkü kapsül olarak adlandırdıkları aslında birer kurtarma botu!

hotel

Capsule Hotel, Amsterdam’da şehir merkezinde bulunmaktadır. Bu kurtarma botları eskiden bir petrol platformunda kullanılmaktaymış. 1972’de üretilmiştir. Çapı 4.25 metredir. Elbet meraklısı çıkıyordur fakat bence fazla klostrofobik…

6- Das Park Hotel – Ottensheim, Avusturya

hotel

Boru içinde yaşamak ister misiniz? Gerçekten insan başka bir fikir bulamamışlar mı diye sorgulamadan yapamıyor. Das Park Hotel, beton borulardan oluşturulan dünyanın en küçük otelidir.

hotel

Kanalizasyonlarda kullanılan borulardan yapılmıştır. İçerisinde yatak ve minibar bulunur. İnanmayacaksınız fakat oda servisi bile vardır. Almanya’da da bir tane bulunmaktadır. 2004 yılında açılan otelin en ilginç yanı ise oda ücretleridir. Fiyatlandırma sistemi ‘gönlünüzden ne koparsa‘ şeklindeymiş! Yani otelde kaldığınız süre boyunca nasıl bir hizmet aldığınızı düşünüyorsanız keyfinizce fiyatlandırıp ödeme yapıyormuşsunuz…

7- Sala Silvergruva Hotel – Sala, İsveç

hotel

İsveç’te bulunan tarihi Sala Gümüş Madenine yapılmış olan bir oteldir. Yerin 155 metre altındaki bu otelin 15 odası vardır. Dünyanın en derininde bulunan otel olma özelliği taşır.

hotel

Telefon çekmediğinde dünyadan kopuk bir yaşam isteyenlerin tercihi olabilir. Tabi gece kalkıp resepsiyon veya tuvalete giderken dikkat edilmesi gerektiği söyleniyor. Aksi takdirde bir anda kendinizi mağaranın derinlerinde, göllerin içinde bulabilirmişsiniz. Zamanında 400 ton gümüşün çıkarıldığı bu maden şu anda derin, gizemli bir otel olarak işletilmektedir.

8- Seaventures Dive Rig Resort – Sabah, Malezya

8

Deniz üzerinde kurulan otellere artık şaşırmıyoruz. Fakat deniz ortasında artık kullanılmayan bir petrol platformunda kalmak ister miydiniz? Malezya’da ticari ömrü biten bir petrol platformu otele dönüştürülmüştür. Sabah eyaletinde bulunan bu Resort tam bir dalgıç merkezi haline gelmiştir.

8 2 685x513

27 odaya sahip bu işletmenin asıl güzelliği konumu dolayında altında yatan Mercan Üçgeni ve akıl almaz deniz altı yaşamıdır. Celebes Denizi’nin ortasında öylece duran bir platformda yaşamak ilginç bir deneyim olacaktır.

9- Spitbank Fort – Portsmouth, Birleşik Krallık

9 1 685x456

Spitbank Fort, 1859 yılında Kraliyet Komisyonu’nun inşa ettiği bir deniz kalesidir. Dışardan basit bir hisar gibi görünsede içerisi insanı oldukça lüks tatil deneyimine davet etmektedir.

9 2 685x455

Birleşik Krallık’taki ve hatta dünyadaki en eşsiz ve özel otellerden biridir. İngiltere’nin güney kıyısındaki en güzel manzaraya sahip yerdir. Eğer bir gün burda kalmak isterseniz önce özel bir tekneyle Portsmouth açıklarında bu hisarı bulmak için keşke çıkmanız gerekmektedir.

10- Hotel Kakslauttanen – Lapland, Finlandiya

10

Tartışmasız Finlandiya’nın ve dünyanın en güzel lokasyonlarından birisidir Lapland. İkonik igloo evlerini daha önceden bir yerlerde görmüş olabilirsiniz. Bu cam küre içerisinde yaşama fırsatı yakalayabileceğiniz büyüleyici otel, Kakslauttanen’dir.

10

Kuzey kutuplarında, kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz en güzel yerdir. Ren geyiği safarisi yapabileceğiniz, Noel Baba’yla oturabileceğiniz bir ortamdır. -25/-30 derecelerde sıcacık cam igloo’ların içerisinde Kuzey ışıklarını izlemek insanın hayatında mutlaka yapması ve yaşaması gereken bir deneyimdir.

Ve daha birçok sıra dışı Hotel …

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu