Gezi Rehberi

Sırbistan’da Gezilecek Yerler

instagram takipçi hilesi

Avrupa’nın en eski başkentlerinden biri olan Belgrad, farklı etnik kökenlere sahip, Türk kültüründen ilham alabileceğiniz, özellikle yemek, Sırbistan’ın turistik mekanları vizyon ve bilginizi ikiye katlayacak. Ayrıca gelişmiş ulaşım ağı sayesinde herhangi bir sorun yaşamadan her yere gidebilirsiniz.

Sırbistan’da Gezilecek Yerler

Kalemegdan

sirbistanda gezilecek yerler1

Belgrad’da bulunan Kalemegdan (Kale Meydanı) oldukça geniş bir alanı kaplar ve şehrin en eski tarihi semti olarak kabul edilir. Manzara gerçekten görülmeye değer ve tüm yeşillikleri görmenizi sağlıyor. Tarihi oldukça şiddetli savaşlar görmüş olsa da, şimdi yürümek, dinlenmek ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir yer.

Belgrad Ulusal Tiyatrosu

sirbistanda gezilecek yerler2

Cumhuriyet Meydanı şehrin buluşma noktası olarak kabul edilir, “Kültürel Önemli Anıt” ilan edilir ve 19. yüzyılın ortalarında inşa edilen Ulusal Tiyatro’dan bir asır sonra koruma altına alınır. Halen açık olan tiyatrolarda harika oyunlar izleme fırsatı bulabilirsiniz.

Aziz Sava Katedrali

sirbistanda gezilecek yerler3

Aziz Sava Katedrali Balkanlar’daki en büyük Ortodoks katedralidir ve size Ayasofya’yı hatırlatacaktır. Katedral oldukça geniş bir alana inşa edilmiş ve II. Dünya Savaşı sırasında ağır hasar görmüştür. Ancak restorasyon çalışmaları devam ediyor ve halktan bağış toplanıyor.

Niş Kalesi 

sirbistanda gezilecek yerler4

Niş kalesi, Sırbistan’ın üçüncü büyük şehridir ve İstanbul’un kurucusu Büyük Konstantin burada doğmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nun şehrin bir meydanına inşa ettiği Niş Kalesi’nde tanıdık Türk kültürel dokularını bulacaksınız. Kaleye girdiğinizde İstanbul Kapısı ve Türk Hamamı bunlardan sadece ikisi

Nikola Tesla Müzesi

sirbistanda gezilecek yerler5

Nikola Tesla, dünya tarihinin en parlak bilim adamlarından biriydi, Sırp kökenli bir bilim adamıydı. Hayatı boyunca değeri bilinmemesine ve fikirleriyle alay edilmesine rağmen, bugün çalışmaları ve icatları hakkında birçok gerçek ortaya çıktı. Belgrad’ın merkezinde bu önemli adamın hayatı, icatları ve kişisel eşyalarının ilginç ayrıntılarını gösteren bir müze var. Müzede rehberli 45 dakikalık bilimsel bir tura çıkacaksınız.

Sırbistan Ulusal Müzesi

sirbistanda gezilecek yerler6

Sırbistan’ın en eski ve en büyük müzesi Cumhuriyet Meydanı’nda bulunuyor. Müze 400.000 eser sergiliyor, burada binlerce sanat eserinin yanı sıra Titian, Rubens, Anthony van Dyck, Cezanne, Renoir, Monet, Picasso, Gauguin, Van Gogh, Klimt, Durer gibi dünyaca ünlü ressamların eserlerini görebilirsiniz.

Manasija Manastırı

sirbistanda gezilecek yerler7

Morava okuluna ait olan manastır, ortaçağ Sırp kültürünün en önemli anıtlarından biridir. Etrafı devasa duvarlar ve kulelerle çevrilidir. Tam olarak 11 kule var. Kilise, Osmanlı döneminde kullanılmadığı ve Sırbistan Cumhuriyeti tarafından korunduğu için hasar görmüştür.

Avala Kulesi

sirbistanda gezilecek yerler8

Avala’daki gözetleme kulesi, Balkanlar’daki en yüksek kule olarak kabul ediliyor. Kule 1999’da bir NATO bombalamasında yıkıldı ve 2010’da resmi bir törenle yeniden açıldı. Tüm Belgrad’ı görebileceğiniz kulenin içinde ayrıca bir restoran ve hediyelik eşya alabileceğiniz bir yer de bulunuyor.

Sırbistan’da Gezilecek Yerler İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu