Beslenme ve Diyet

Fesleğenin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Fesleğenin Faydaları Nelerdir? Fesleğen, ballıbabagiller ailesine ait bir bitki türüdür. Yemeklerde de sık sık kullanılır. Özellikle kokusu pek çok insan tarafından sevilmektedir. Ufak saksılara dikilebilen bir bitkidir.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmada 100 gram fesleğen içerisinde 0,6 gr yağ, 4 mg sodyum, 295 mg potasyum, 2,7 gram karbonhidrat, 3,2 gram protein, 1,6 gr diyet lifi, 64 mg magnezyum, 18 mg C vitamini ve 177 mg ise kalsiyum olduğu görülmüştür.

Bu yazımızda sizlere fesleğenin faydaları hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Yazımızı okuduktan sonra fesleğene olan bakış açınızın değişeceğinin düşünüyoruz.

fesleğenin faydaları

Fesleğenin Faydaları Nelerdir?

1) Kalp Sağlığını İyileştirebilir

Yapılan bazı çalışmalar, fesleğendeki belirli bileşenlerin genel kalp sağlığına potansiyel olarak fayda sağlayabileceğini göstermiştir. Fesleğen içindeki öjenol, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek kalsiyum kanallarını bloke edebilir. Ayrıca kasların ve kan damarlarının gevşemesine izin vererek kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabilecek magnezyum içerir. Ek olarak, bitkideki uçucu yağlar kolesterol ve trigliseritlerinizi düşürmeye yardımcı olabilir.

2) Cilt Problemlerini Etkili Bir Şekilde Tedavi Edebilir

Pek çok eski ilaç, cilt problemlerini tedavi etmek için fesleğen yağı kullanır. Fesleğen yapraklarından elde edilen yağın, topikal olarak uygulandığında birçok cilt enfeksiyonunu tedavi edebilen antimikrobiyal ve mantar önleyici özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Bu alanda bilimsel kanıt olmamasına rağmen, fesleğen yağının kokusu gerçekten enerji verici ve faydalı olabilir.

3) Stres Seviyelerini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Fesleğen esansiyel yağının depresyon, kaygı, stres yönetimine yardımcı olabileceği ve düşünme becerilerinizi geliştirebileceği gözlemlenmiştir. Bitki, mutluluk ve enerjiyi indüklemekten sorumlu hormonları düzenleyen nörotransmiterleri uyarır. Ek olarak, aynı zamanda anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve yüksek stres seviyelerini yönetmeye yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir. Bu nedenle fesleğen, güçlü bir adaptojen veya stres önleyici ajan olarak kabul edilir.

fesleğenin faydaları

4) Karaciğer Sağlığını Destekler

Farelerde 2015 yılında yapılan bir araştırma, fesleğen yaprakları da dahil olmak üzere toz halindeki antioksidanların karaciğer sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu sonucuna varmıştır. Bilim adamları, zehiri kullandıktan sonra karaciğere zarar vermek için tozu uyguladılar.

5) Kanser İle Savaşır

2013 yılında yapılan bir araştırmada, fesleğen yapraklarının kanseri önleyip önleyemeyeceğine bakıldı. İncelemeyi yapan uzmanlar, fesleğendeki fitokimyasalların belirli cilt, ağız, akciğer ve karaciğer kanseri çeşitlerini önlemeye yardımcı olabileceğini keşfetmiştir. Vücuda giren fesleğen yaprakları antioksidan aktiviteyi artırabilir. Gen ifadesini değiştirebilir, hücre ölümünü tetikleyebilir ve hücre bölünmesini yavaşlatabilir.

6) Enfeksiyonla Mücadele Eder

Eski geleneksel doktorlar fesleğeni antimikrobiyal bir ilaç olarak da tercih edebilmektedir. Çeşitli bilimsel çalışmalar kullanımını desteklemektedir. Uzmanlar, çeşitli fesleğen yağı müstahzarlarının belirli enfeksiyon çeşitleri tedavisine ya da önlenmesine yardımcı olduğunu keşfetmiştir.

fesleğenin faydaları

Fesleğenin Faydaları İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu