Yerli Erkek Ünlüler

Faruk Saraç Kimdir?

instagram takipçi hilesi

faruk saraç 1

Tam adı: Faruk Saraç
Doğum tarihi: ??. ??. 1955
Doğum yeri: Şanlıurfa / Türkiye
Boyu: 1.7 m
Ailesi: Müslüm Saraç (Baba), Cemile Saraç (Anne)
Eşi: Berna Hanım (1988-2007)
Çocuk (ları): Cemile Saraç (Kızı), Orhun Saraç (Oğlu)
Mesleği: İş Adamı, Tasarımcı
Aktif Yılları: 1984 yılında bu yana

Hakkında

Faruk Saraç Kimdir? Faruk Saraç, 1955 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelmiştir. Bankacı bir baba ve ev hanımı bir annenin üç çocuğundan biridir. 1972 senesinde İstanbul’a taşınmışlardır. Şanlıurfa’da yaşarken Urfaspor A Takımı’nda oynuyordu. İstanbul’a gelince Tophane Tayfun’da top koşturmuştur.

Üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi İngilizce Bölümünde alan Faruk Saraç, Önce Konya Ereğli’de daha sonra da Adanaspor’da oynadı. Beşiktaş A Takımı kaptanı olan Vedat Okyar ile Karagümrük’e geldi. Karagümrük’e transfer olduktan sonra 24 yaşında iken Menisküs oldu ve futbolu bırakmak zorunda kaldı.

Bir akrabasının kumaş deposunda çalışmaya başladı. Batmak üzere olan bir dükkana ortak oldu. Daha sonra İstanbul Kadıköy’de ufak bir butik dükkan açtı. 1981 senesinde “Butik Faruk” isminde bir mağaza açtı. 1987 senesinde butiğin adını “Faruk Saraç” olarak değiştirdi. 1991 senesinde Haute Couture dikişi uygulamaya başladı.

1990’lı yıllarda televizyon’da “Laf Lafı Açıyor” isimli bir talk şov programı sunan Cem Özer‘i program bitiminde reklamının yapılması karşılığında giydirdi. 1993 senesinde Fenerbahçe‘li futbolcuları ilk kez tek tip olacak şekilde giydirdi.

İlginizi çekebilir: Mehmet Akif Alakurt Kimdir?

Saraç, 1998 senesinde Atatürk‘ün ölümünün 60. senesinde devlet tarafından verilen özel bir izin ile Atatürk’ün kullandığı kıyafetlerin kalıbını çıkardı. Defile için Atatürk’ün 500 resmini inceler. O kadar konsatredir ki hazılık sırasında 6 kilo vermiştir. Defilenin mankeni olan Kenan İmirzaloğlu‘na 4 ay süresince zeybey dersi aldırmıştır. Uzun süren hazırlığın ardından Sarı Zeybek Defilesi‘ni Dolmabahçe Sarayı’nda sergiledi.

1999 senesinde Topkapı Sarayı‘nda organize edilen Tesavir-i Al-i Osman isimli osmanlı padişahlarının posterlerini sergilediği bir sergi hazırladı. Ardından 700 parçadan oluşan, 36 padişah, 1 şehzade, 6 valide sultan ve 1 çengiye ait “Padişahın Esvabı” adında koleksiyon hazırladı ve sergiledi.

Faruk Saraç, Türk Polis Teşkilatı’nın 161 senelik tarihi boyunca polis üniformalarının yüzlerce senelik öykünü anlatan bir sergi açtı. Ay zamanda da Mimar Sinan Belgeseli‘nin kıyafet tasarımlarını yaptı.

Saraç, 4 Ekim 2010 tarihinde Bursa‘da kendi adını taşıyan Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu‘nu kurdu. Faruk Saraç, 1988 senesinde Berna Hanım ile dünya evine girdi. Bu evliliğinde 1989 doğumlu Cemile ve 1991 doğumlu Orhun adında iki evladı dünyaya geldi. Evliliği ise 18 Mart 2007 tarihinde sonlandı.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu