Yaşam

Farelerden Nasıl Kurtulursunuz?

instagram takipçi hilesi

Farelerden Nasıl Kurtulursunuz? Hiç kimse evinde ya da bahçesinde fare istemez. Fareler ısrarcıdır ve onlardan tamamen kurtulmak için bir şey yapmazsanız sürekli olarak geri gelmeye devam edeceklerdir. Fareler sadece kemirgenlikleri ile bilinir. Ancak yanlarında getirdikleri mikroplar ile sizleri hasta da edebilirler. Fakat bu yazımızda sizlere Farelerden Nasıl Kurtulursunuz? sorusunun cevabını vereceğiz. Farelerden nasıl kurtulacağınız hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için yazımızı dikkatlice okumaya devam edin.

Farelerden Nasıl Kurtulursunuz?

Fareler Neden Gelir?

Fareler sürekli olarak yiyecek ve suya kolay erişim sağlayan güvenli saklanma yerlerini tercih ederler. Sonbaharda sıcaklık düştüğünde, yeni sıcak ve rahat evinizde rahat bir şekilde dinlenmek isteyen tek kişi siz olmayabilirsiniz.

Eski gazeteler, yıpranmış battaniyeler ve mobilyalarla dolu bir çatı katı ya da varsa evinizin garajı, mükemmel bir fare yuvasıdır. Evinizin bozulmamış bir köşesinde duran o hareketli kutuları da öyle yapın. Sıcaklık düştüğünde bir kömürlükleri, pencereleri ya da diğer kapıları açık bırakmak da kolay bir fare erişim noktası olma riskini artırır.

Evdeki bir fare hızla istilaya dönüşebilir. 19 ila 21 günlük kısa gebelikler ve dişi farelerinin yılda 14 taneye kadar doğurabilmesi gerçeğiyle, bu sayılar hızla çoğalır.

Farelerden Nasıl Kurtulursunuz?

Adım 1: Evinizin Çevresine Bir Göz Atın.

Kablo telleri ya da boruların neden olduğu boşluklar gibi giriş noktalarını bulmaya çalışın. Delikleri betonla doldurun. Daha fazla farenin gelmesini önlemek için kapılarınıza lastik kapamalar ekleyin.

Adım 2: Mutfağınızı Temizleyin.

Mutfağı temizlerken, olası fare yiyecek kaynaklarını çıkardığınızdan emin olun. Tahılları ve buğdayları, cam ya da kalın, dayanıklı plastik gibi fare geçirmez kaplarda saklayın. Her gece yiyecek atıklarını dışarı çıkarın.

Adım 3: Tuzakları Ayarlayın.

Öldürmeyen tuzaklar ya da öldürücü tuzaklar arasından seçim yapabilirsiniz. Tuzakları, duvarlardaki delikler veya boşluklar gibi istenmeyen misafirlerinizin uğrak yerlerinin yakınına, ancak evcil hayvanlardan ve çocuklardan uzağa kurun. Peynir değil, fıstık ezmesi en iyi fare kapanı yemidir. Çünkü fareler yemi kolayca kaydıramaz ve tuzaktan kaçınamaz. Sık sık kapanlarınızı kontrol edin.

Adım 4: Profesyonel Yardım Almaktan Çekinmeyin

Tuzaklarınız çalışmıyorsa ya da evinizde hala birden fazla fare olduğuna dair işaretler duyuyorsanız, profesyonel yardım almanızda bir sakınca yoktur. Profesyonel kişiler, fare yuvalarınızı bulacak ve farelerden hızlı bir şekilde nasıl kurtulacağını bilecektir.

Farelerden Nasıl Kurtulursunuz?

Farelerden Kurtulmanın Doğal Yolları

Tuzaklarla uğraşmak istemiyorsanız ve fareleri öldürmek sizin için bir seçenek değilse, onları caydırmak için ev doğal yollara başvurmanız gerekmektedir. En iyi sonuçları elde etmek için birden fazla seçenek kullanın.

Kedi kumu, fareleri caydırmak için kullanabileceğiniz bir ev ilacıdır. Kedinizin kedi kumunu evinizin dışına serperek farelerin içeri girmesini engelleyebilirsiniz. Fareler, bir avcının kokusundan kaçınacak ve daha güvenli bir yer arayacaktır.

Nane yağı da farelerden kurtulmanın doğal bir yoludur. Kemirgenlerin geri dönmesini engellemek için sık sık kemirgenlerden şüphelendiğiniz bölgelerin çevresinde yağa batırılmış pamuk topları bırakın. Fareler bu doğal yağın yanı sıra okaliptüs ve nane kokusuna da dayanamaz. Kemirgenler sonunda yağların kokusunu önlemek için o bölgeden uzaklaşır. Son olarak, farelerin güzergahlarını, yani boru gibi boşlukları kapatın.

Farelerden Nasıl Kurtulursunuz?

Farelerden Nasıl Kurtulursunuz? İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu