Yaşam

Balon Balığı Nedir? İnsan Sağlığı Üzerine 5 Etkisi

instagram takipçi hilesi

Son yıllarda balon balığı hakkında uyarılar oldukça arttı. Daha önce Türkiye sularında görülmeyen bu tür sık sık oltalarımıza takılır oldu. Dolayısı ile merak uyandıran ve aslında tedirgin eden bir gündem. Bende bu yazımda bu balık hakkında ve ne kadar zehirli, tehlikeli olduğundan hakkında bahsetmek istiyorum.

Balon Balığı Nedir? İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri Nelerdir?

Balon Balığı Nedir?

Öncelikle tip olarak pek tanımıyoruz. Dünyada 120 civarında tipi olduğunu biliyoruz bu balıkları. Bu nedenle farklı türler ile özellikle kaya balığıyla karıştırıldığı için ilk anda anlaşılmıyor.

Zaten tüketerek zehirlenen kişilerin hikayelerine baktığımız zaman hep de aynı.

Balon balığını bilerek tüketen kişi yok denecek kadar az. Aslında başka ülkelerde var. Yani genel olarak ülkemizde yok diyebiliriz.

Özellikle Japonya’daki restaurantlarda tüketildiğini duymuşsunuzdur. Özel işçilik gerektiriyor. Japonya’da bunu pişiren bazı restaurantların olduğunu biliyoruz. Bunu hazırlayan ustalar o kadar profesyonel ki balon balığının zehirli kısımlarını güzelce temizliyorlar.

balon baliği zehir

Balon balığının özellikle fazla miktarda zehir taşıyan kısımları derisi, yumurtalığı, üreme organları ve karaciğeridir.

Zehir demişken içinde bulunan Tetrodotoksin denilen kimyasal madde son derece zehirli bir maddedir. Öyle ki bazı kaynaklara göre siyanüre göre insan sağlığı için 1200 kat daha fazla zehir olabildiği söyleniyor. Hatta bir balon balığının içinde bulunan zehrin aynı anda 30 kişiyi zehirleyebilecek kadar fazla olduğu da söyleniyor.

Bir balon balığının içinde bulunan toplam zehir miktarı iki toplu iğne başı kadar. Ancak bir insanı öldürmeye yetiyor. Üstelik zehirlenen kişilerde hemen kısa zamanda belirtilerini de gösterebiliyor.

balon baliği nedir

İnsan Sağlığı Üzerine 5 Etkisi Nedir?

Özellikle tüketildikten sonra ilk bir saat içinde belirti veriyor.

Belirtileri ise ağızda bir yanma hissi, metalik tat ve terleme oluyor. Daha sonra bulantı ve kusma görülüyor. Bu belirtiler görülmeye başlandığında kişinin balon balığı zehirlenmesi yaşadığını söyleyebiliriz.

Bu özel bir zehir insan vücuduna karıştığında kasları felç edebiliyor. Dolayısıyla ani ve hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekiyor ki solunum kaslarını felç ederek solunum durmasına sebep olabilir. Kasları felç eden bir zehrin akciğerdeki solunum kaslarını felç etmesi solunum yetmezliğinden ölüme kadar yol açabiliyor.

Hızlı müdahale önceden de söylediğim gibi son derece önemli.

Tedavisi ise bazı zehirlenmelerde panzehir olur ancak balon balığı zehirlenmelerinde şimdiye kadar bulunmuş bir panzehir yok. Tarım ilaçlarında da insanlar zehirlenebiliyor ve bu solunum yetmezliğine sebep olduğu için uzun dönem yaşam desteği almak zorunda kalıyorlar. Hastalar yoğun bakımlarda suni solunum desteğine maruz kalmak zorunda kalmaları gerekiyor.

balon baliği

Tabi o durumlarda iş biraz daha farklı bir durumda oluyor tarım zehirlenmesi ile birlikte ortaya çıkan solunum güçlüğü ve solunum felci aslında doğru tedavi edilirse belirli bir gün sonrasında reseptörler yenilenince normale dönüyor. Ancak balon balığında durum biraz daha farklı olabilir.

Bu yüzden acil servis ve hastahanelerde yaşam destekleyici tedbirler alınarak hastanın vücudundan zehrin bir şekilde atılması gerekir.

Sonuç olarak kendi tuttuğunuz balıklar tehlikeli ve bilmediğiniz şekilde duruyorsa risk alarak tüketmemenizde fayda var. Çünkü daha sonra büyük sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ayrıca bu balığın görselini de incelemenizde yarar var. Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Balon Balığı Nedir? İnsan Sağlığı Üzerine 5 Etkisi Nedir? İle İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu