Bilim ve Keşif

Mikroplar Vücudun Dışında Ne Kadar Yaşar?

instagram takipçi hilesi

Günlük yaşantımızda bir gün boyunca birçok yerle temas etmekteyiz. Dokunarak temasta olduğumuz çoğu alan aslında mikrop yuvasıdır. Yapılan çalışma ve araştırmalar, çalışma masalarında yaklaşık 10 milyon mikroorganizma barındırabildiğini göstermektedir. Günlük hayatta çok sık kullanılan bütün kişisel eşyalarda mikropları taşımaktadır. Peki bu mikroplar vücudun dışında ne kadar yaşar? Gelin hep beraber yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkarılanları inceleyelim.

vücuttaki mikroplarin yasama

Mikropların Bulaşması ve Sonuçları

Gündelik  yaşantımızda birçok şeye dokunarak mikroplarla karşılaşmaktayız. Bu mikropların yaklaşık olarak yüzde 80’i üst solunum yolları hastalıklarına sebep olmaktadır. Enfeksiyon hastalıkları uzman doktorları insan elinin değdiği her alanda ele bulaşabilecek mikropların var olduğu söylenmektedir. Bu mikroplar soğuk algınlığı, grip vb. sorunlara dönüşerek ortalama olarak bir yılda kişiyi 5 defa rahatsız etmektedir. Ya da nadir olsa da geçmeyen öksürük şeklinde allerjik bir probleme dönüşebilmektedir.

Kalabalık şehirlerde yaşamanın getirdiği en büyük sorunlar etrafımızda çoğalmakta olan birçok mikrop ve zehirli maddelere maruz kalmamızı arttırmaktadır. Elimizle ve yüzümüze birçok yere dokunarak bu mikropları bulaştırmamız özellikle solunum ve sindirim yollarına ait hastalıklara yakalanmamıza sebep olmaktadır. Bu durumda bağışıklık sistemini yorarak uzun vadede daha fazla hastalığa hatta kansere yatkın hale gelinmesine yol açmaktadır.

Yaşlılar, çocuklar, şeker hastalığı vb kronik hastalığı olanlar, hamileler yanı kısacası bağışıklık sistemini zayıflatan ilaç kullananlar ise daha kolay mikrop kapabilmektedir.

vücuttaki mikroplarin yasama süresi

Mikroplar Nasıl Bulaşır?

Mikroplarla en büyük temas eller aracılığıyla gerçekleşmektedir. Araştırmalar sonucunda gün boyu saatte 16 kere veya her 3 dakikada bir farkında olmadan yüzümüze dokunuruz. Dakikalar içinde gün boyu kapı kolu, bilgisayar, telefon, para gibi 1 ve 10 adet nesneyle temas edilir. Ellerle teması gerçekleşen mikroplar ise yüz, göz gibi yerlerle temas ederek vücudumuza girmektedir.

vücuttaki mikroplarin yasama

Mikroplar Vücut Dışında Ne Kadar Yaşar?

Hastalık yapıcı mikropların vücut dışında yaşama süresi cinslerine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Bu mikroplarda canlı kalabilme süreleri  2 ila 24 saat kadar olabilmektedir. Mikrop bir kere bulaştıktan sonra, zamanla miktarında azalma olsa da bazı mikroplar 14 gün kadar yaşayarak varlığını sürdürebilmektedir.

Ellerdeki mikroplar çoğunlukla parmak uçları ve en çok tırnak altları ve çevresinde bulunmaktadır. Cildimiz midemiz ve birçok organdan 6 kat daha geçirgen olduğundan,  zararlı kozmetik ürünlere sık ve uzun süre temas ederek zehirli maddeleri vücudumuza karışmasına ve bağışıklığı tehdit etmesine yol açmaktadır.

Bu sebeplerden dolayı en önemli şey el hijyeni olmaktadır. Mikrobu özel olarak yok etmekte etkili sabunları tercih etmek, en az 20 saniye ve düzenli bir biçimde elleri yıkamak mutlaka yapılması gereken en önemli hijyen kuralıdır.

İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=Ap7BaOyTbKQ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu