hosting

Parmaklarımız Suda Neden Buruşur?

Suda Çok Kalınca Ellerimiz Neden Buruşur?

Ellerimiz, parmaklarımızın uçları duşta uzun süre kalınca buruşuyor. Ya da bulaşık yıkarken veya uzun süre suyla temas edince hemen buruşuyor . Peki ellerimiz, parmak uçları neden buruşuyor? İşte bütün cevaplar bu bilgi içeriğimizde olacak.

Parmaklarımız Suda Neden Buruşur?

Vücudumuzun neredeyse tümünde kıl ve tüy kaplıdır. Bunların bazıları görünür, bazıları ise dikkatlice bakınca yani detaylıca bakınca anca görülebilir. Vücudumuzda bulunan bu tüy veya kılların dibinde ise Sebum adı verilen yağ bezleri bulunur. Sebumlar, dışarıya yağ çıkarırlar. Çıkan bu yağların sonucunda ise keratin bir tabaka oluşur (su geçirmez tabaka). Bu olayın sonucunda ise suyun deriden içeri girmesi önlenir ve deri yumuşak kalır.

Vücudumuzun neredeyse tümünde demiştim. Neredeyse dememin sebebi ise vücudumuzun tamamında kıl ve tüy yoktur. Bunlar en sık kullanılan ayak parmak ve el parmak uçlarıdır. Ancak çok kalın bir deri tabakası tarafından korunmakta.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Bıttım Sabunu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Parmaklarımız Suda Neden Buruşur?

Yukarıdaki sebepten dolayı , yağ tabakası yani keratin yok. Sadece kalın deri tabakası vardır.  Böylelikle su ile fazla temas halinde, iyice ıslanması durumunda osmos adı verilen sulu bir maddenin daha koyu olanı deri içine girişi söz konusudur. Derinin altına giren bu su , bu kısımda kendine bir yer edinmeye çalışır. Fakat bu kısımda yer alan kalın derinin genleşerek ,bu suya ya da sıvıya vereceği yer / alan yoktur. Fazla su içeri girmez.

Bu yüzden de yer vermediğinden dolayı, tıpkı yazın çok sıcak olduğunda asfalttaki durum gibi eğilir , bükülür.  Buradaki olayın tam adı ise büzüşür yani buruşur. Neyse ki su ile temas kesildikten sonra, kurur ve buharlaşır. Bu sayede deri de eski haline geri gelir. Ellerimizin , parmak uçlarındaki buruşmalar tamamen kaybolur.

Sağlık açısından bu durumla ilgili uyarılar yoktur. Ancak her şeyin aşırısı zararlıdır diyelim ve parmaklarımızın buruşmasına neden olan fazla suda kalma gibi eylemleri azaltalım . Vücudumuza zarar veren yine bizleriz. Bu yüzden ona iyi bakmalıyız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Soğuk Havalarda Cilt Sağlığını Korumanın 7 Yolu Nedir?

Parmaklarımız Suda Neden Buruşur?

Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıdan bize yorum yaparak yazabileceğinizi unutmayın.Sağlıkla kalın.

Parmak uçlarındaki buruşmalar ile  ilgili videolar:

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu