Hosting

Ezel Akay

Google News

Ezel Akay 7

Tam adı: Ezel Akay
Doğum tarihi: 20 Ocak 1961
Doğum yeri: İnegöl,Bursa / Türkiye
Ailesi: Ender Akay (kardeş)
Çocuğu: Hasan Akay
Mesleği: Yönetmen
Aktif Yılları: 1996 yılından bu yana

imdb-logo

Sosyal Medyada
instagram-hesabi twitter-hesabi
Başlıklar

İçindekiler:

Hakkında

Ezel Akay kimdir? Ezel Akay, 1961 İnegöl doğumlu Türk yönetmendir. Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunudur. Üniversiteden mezun olduktan sonra Amerika’da tiyatro eğitimi almıştır. Film sektöründe prodüksiyon işine girmeden önce metin yazarlığı, tiyatro yönetmenliği yapmıştır.

Ezel Akay, yapım asistanı ve yapım amiri olarak kariyerine başlamıştır. Ardından İstisnai Filmler ve Reklamlar (İFR) isimli yapım şirketini kuran ortaklardan biri olmuştur. 1996 yılında kurdukları İFR’de ilk olarak reklam yönetmenliği yapmıştır. İFR’nin kuruluşundan bu yana 500’den fazla önemli reklam filmine imza atmıştır.

Tabutta Rövaşata isimli 1996 yapımı bir Derviş Zaim filminin yapımcılığını üstlenmiştir. Film birçok ödül kazanmıştır. Daha sonra 1998’de Yeşim Ustaoğlu yönetmenliğinde yaptığı “Güneşe Yolculuk” isimli filmle Berlin Film Festivali başta olmak üzere birçok festivalden ödül kazanmıştır.

2001 yılında yönetmenliğini Semir Aslanyürek’in yaptığı “Şellale” filminin yapımcılığını yapmıştır. Filmde Hülya Koçyiğit, Tuncel Kurtiz ve Aykut Oray oynamaktadır.

İlgili İçerikler

Ezel Akay 2004 yılında yapılan “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” filminin genel yapım sorumluluğunu üstlenmiştir. Bu filmde yurtiçi ve yurtdışında birçok festivalde yer almış ve ödül kazanmıştır.

Aynı sene başrolde Haluk Bilginer, Özcan Deniz ve Demet Akbağ gibi daha bir sürü usta oyuncunun yer aldığı Neredesin Firuze filmiyle yönetmen koltuğuna oturarak ilk uzun metraj filmini çekmiştir.

2005 yılında ‘“Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?” isimli filmde yönetmenliği üstlenmiştir. Aynı zamanda Levent Kazak’la beraber senaryosunu yazmıştır. Kült filmler arasında bulunan Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? filminin başrollerini Haluk Bilginer ve Beyazıt Öztürk oynamıştır. Bu film sonrasında yapılan büyük bütçe hatalarından dolayı 1996 yılında kurdukları İFR iflas ederek kapanmıştır. Bu filmle Adana Altın Koza Film Şenliği’nden en iyi yönetmen ve senaryo ödüllerini kazanmıştır.

2009 yılında vizyona giren 7 Kocalı Hürmüz filminin yönetmenliğini yapmıştır. En son 2019 yılında Dokuz Kere Leyla isimli başrollerinde Uğur Yücel ve Demet Akbağ’ın olacağı film için hazırlık yapmaktadır.

Filmleri

 1. Tabutta Rövaşata (1996)
 2. Güneşe Yolculuk (1998)
 3. Şellale (2001)
 4. Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (2002)
 5. Neredesin Firuze (2003)
 6. Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2005)
 7. Adem’in Trenleri (2007)
 8. 7 Kocalı Hürmüz (2009)
 9. Gümüş Lale Burası Osmanlı 1711 (2011)
 10. F Tipi Film (2012)
 11. Küçük Kara Balıklar (2014)

Videoları

Fotoğrafları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir