Bilim ve Keşif

Evren Kaç Yaşında?

instagram takipçi hilesi

Evrenin tam yaşını bilmesek de, NASA evrenin 13 milyar yaşından büyük olduğunu tahmin ediyor. Hiç kamp yapmaya gittiyseniz ve geceleri yıldızlara baktıysanız, muhtemelen onun muazzam büyüklüğü karşısında derin bir huşu duygusu ile dolmuşsunuzdur.

Evren Kaç Yaşında?

Açık bir gecede, evrenin derinliklerini görebilirsiniz ve bu bazen bazı derin düşüncelere yol açar. Yıldızlı gece gökyüzüne baktığımızda aslında gerçekte neye bakıyoruz? Gökyüzünü noktalayan o uzaklara savrulan yıldızlar kaç yaşında? Evren kaç yaşında? Bunlar astronomi ve hatta astrofizik sorularıdır. Daha ileri gitmeden önce, bu dünya dışı arayışların kökenlerine bir göz atalım.

Evren Kaç Yaşında?

Başlangıçta hiçbir fikrimiz yoktu.

evren kac yasinda

İnsanlığın ve bilinçli düşüncenin şafağından beri, insanlar benzer deneyimleri paylaştılar. Çağlar geçtikçe evrene dair bilgimiz arttı. İlk başta evrenin merkezinde olduğumuzu düşündük. Her şeyin Dünya gezegeninin etrafında döndüğü anlaşıldı ve bu nedenle güneş ve ay ufkumuz boyunca dans etti.

Bu zamanda, dünyanın da düz olduğuna inanılıyordu. Bir süre sonra, 1514 yılında Nicolaus Copernicus adlı Polonyalı bir astronom, Küçük Yorum adlı bir el yazması dağıttı. Copernicus, evrenin merkezinin Dünya değil, Güneş olduğunu ve Güneş ile Ay’ın döngüsünün Dünya’nın dönüşünden kaynaklandığını öne sürdü.

Copernicus’un bulguları, matematik ve fiziği astronomi ile birleştiren ilk kişi olduğu için evreni inceleme şeklimizi nihayetinde değiştirdi. Bu, geleceğin bilim adamlarının, fizikçilerinin ve astronomlarının yolunu açarken, Kopernik’in teorilerinin genellikle gerçek olarak kabul edilmesi 17. yüzyıla kadar gerçekleşmedi.

Evren birkaç milyon yaşında mı?

evren kac yasinda 1

Bilimsel bilgi geliştikçe, düşüncelerimiz evren ile ilgili daha büyük sorulara yöneldi. Bilim adamları, evrenimizin kökenleri üzerinde düşünmeye ve evrenin her zaman var olup olmadığını sorgulamaya başladılar. 18. yüzyılda evren hakkında iki ana teori vardı.

İlki, milyonlarca yaşında olmasıydı. İlk olarak 13. yüzyılda Brabantlı Sigur‘un ‘The Eternity of the World’ adlı kitabında yayınlanan ikinci teori, evrenin ne başlangıcı ne de sonu olduğunu, yani evrenin ebedi olduğunu savunuyordu. 19. yüzyılın ortalarında, yüzyılın evreni hakkındaki fikirlerimiz kökten değişmeye başladı.

Fizikçiler, fiziğin sıcaklık ve ısı ile ilgilenen bir dalı olan termodinamiğin ilk teorilerini geliştirmeye başladılar. Entropi teorisi, evrenin bir başlangıcı veya sonu olmasaydı, içindeki tüm maddelerin aynı sıcaklıkta olacağını söyler.

evren kac yasinda 5 228x405 1

Bu, bilinen evrende büyük sıcaklık farklılıkları olduğu bu noktada iyi bilindiği için mevcut teoriler ile çelişiyordu. 20.yüzyılın başlarına kadar, Albert Einstein ve Alexander Friedman gibi önde gelen bilim adamlarının çalışmaları, evrenin statik bir durumda olamayacağı ve aslında ya genişliyor ya da büzülüyor olması gerektiği teorisini oluşturdu.

Bu elbette ki her şeyi değiştirdi ve bu nedenle evrenin yaşı ile ilgili yeni teorilerin oluşturulması gerekiyordu. Teleskop teknolojisindeki gelişmeler sayesinde evrene daha derin bir bakış elde edebildik. Tüm zamanların en önemli astronomlarından biri olan Edwin Hubble, güneş sistemimiz gibi diğer galaksiler olduğu tespit edilen uzak yıldız kümelerini gözlemledi.

Hem Hubble hem de Belçikalı bir astronom olan Georges Lemaitre, evrenin bir genişleme halinde olduğunu ortaya koyan bir teori öne sürdüler ve kanıtladılar. Bunun doğrudan bir sonucu olarak, evrenin yaşı hakkında bazı gerçek iç görüler kazanmaya başladık. Hubble, evrenin başlangıcının hemen hemen yaklaşık 2 milyar yaşında olduğunu teorileştirdi.

Evren aslında milyarlarca yaşında!

evren kac yasinda 2

Hubble, hesaplamalarında çok uzakta iken, evrenin yaşı hakkında daha sağlam bir fikir oluşturmanın yolunu açtı. Evrenin yaşını doğru bir şekilde anlamak için, evrenin genişleme oranını ölçen Hubble sabiti adı verilen bir fizik yasası oluşturuldu.

Hubble yasası, evrenin yaşını ölçmek için çeşitli galaktik cisimlerin belirlenen yaşları ile birlikte karmaşık bir denklemde kullanılabileceği için gerçek bir buluştu. Hubble, yakın galaksilerin yaşını belirleyen hesaplamalarında hatalıydı ve bu nedenle yaş fikri, şu anda belirlenmiş olandan çok daha düşüktü.

20.yüzyılın geri kalanında ve 21. yüzyılın başlarında birçok bilim adamının çalışmaları sayesinde, nihayet evrenin yaşının aslında on milyarlarca yıl olduğu tespit edildi.

Ayrıca uzay uçuşundaki ilerlemeler sayesinde, hem NASA hem de Avrupa Uzay Ajansı‘ndan (ESA) gelen sondalar, Büyük Patlama‘dan arta kalan arka plan radyasyonu hakkında veri toplayabildi. 2012 yılında NASA, evrenin yaşının 13.772 milyar yıl olduğunu tahmin etti ve ESA2013 yılında 13.82 milyar yıl olduğunu belirledi.

Evrenin tam yaşını hâlâ bilmesek de, onu çok daha iyi anladığımızdan emin olabiliriz. Rakip teoriler arasındaki on milyarlarca yıllık farklar yerine, artık sadece yüzde birkaç fark var. Peki evren kaç yaşında? Tam olarak emin değiliz ama aşağı yukarı 13 milyar yıl civarında bir yerde.

Evren Kaç Yaşında ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu