Bilim ve KeşifYaşam

Evde Yapılabilecek Temizlik Malzemeleri

instagram takipçi hilesi

Ev temizliği özellikle kadınlar için kimi zaman gündelik yaşam tarzına dönüşmüştür.Deterjanlar ise temizliklerin vazgeçilmezidir.Güzel kokulu birbirinden renkli bir çok temizlik deterjanı bulunmaktadır.Her ne kadar temizlik görevini gerçekleştirseler de içlerinde kimyasal maddeler barındırmaktadır. Hem temizlik esnasında cilt yapısına hem de kokularıyla iç organlarımıza karşı zararları vardır.Eğer siz de hem temiz olsun hem güzel koksun hem de zarar vermesin istiyorsanız evde kendiniz deterjan yapabilirsiniz.

1)Bulaşık Deterjanı yapımı: bulaşık deterjanı gündelik yaşamımızda en sık kullanılan deterjandır.O yüzden tarife buradan başlamamızda fayda var.

Kullanılacak malzemeler:
-Bir su bardağının çeyreği kadar deniz tuzu,
-1 bardak karbonat,
-1 yemek kaşığı limon tozu,
-Koku vermesi için biraz portakal yağı,

Yapılışı: Deniz tuzu ve koku esansı olan yağı birbirine iyice karıştırıyoruz.Geriye kalan diğer malzemeleri de ekleyerek karıştırıyoruz.Nem almayacak bir kap da muhafaza ederek kullanıyoruz.

bulşk

2)Cam Silme Spreyi: Cam diğer yüzeylere göre çizilmeye müsait olduğundan malzemelerde ona göre seçilmelidir.

Kullanılacak malzemeler:
-2 bardak su,
-Beyaz sirke
-Nane yağı,
Yapılışı: Tüm malzemeleri sprey kutusunda karıştırıyoruz.Karışın suyu direk yüzeye değil önce beze sıkıyoruz daha sonrada ovalayarak camı siliyoruz.Toz dışında çıkmayacak düzeyde lekeler varsa eğer karışıma çok az da alkol ekleyebiliriz.

sprey

3) Çamaşır Deterjanı: Toz deterjanlar hem ellerimize hem de çamaşırlarımıza zarar verebiliyor.Evde yapılacak deterjan için malzemeler :
-1 litre su,
-1 bardak sabun tozu,
-Çamaşır sodası,
-Yarım bardak borask ( Bir tür sodyum tozu.)
Yapılışı: Suyu kaynatıp tüm malzemeleri içine atarak karışımı elde ediyoruz.Oluşan karışımı her yıkamada yarım bardak makinemize koyarak çamaşırlamızı yıkayabiliriz.

çamaşır

4)Yüzey Temizleyici: Bitkisel kokulu bir yağ sirke ve diş macununun karışımından oluşan bir deterjan elde ederek yüzeyleri silmekte kullanabiliriz.Sirke temizliği sağlarken diş macunu ise yüzeylerinize parlaklık verecektir.

5)Lavabo ve banyo yüzeyleri: Genellikle su lekesi olan banyo yüzeyleri için yapılacak deterjanda malzemeler :
-2 bardak karbonat,
-Limon yağı,
-1 kaşık kastil sabunu (Zeytinyağından elde edilen sabun türü.)
-Biraz su.
Yapılışı: Karbonat ve yağı iyice karıştırarak yüzeye sürüyoruz sonrasında sabun ve biraz suyu damlarlar halinde serpiştirerek fırça yardımıyla ovalayarak temizliğimizi yapabiliriz.

Kaynak
sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu