Yabancı Kadın Ünlüler

Eva Kaili Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Eva Kaili
Tam adı: Eva Kaili
Doğum tarihi: 26 Ekim 1978
Doğum yeri: Selanik, Yunanistan
Boyu: 1,6 m
Burcu: Akrep
Ailesi: Maria Ignatiadou (Annesi), Alexandros Kailis (Babası), Mantalena Kaili (Kardeşi)
Mesleği: Avrupa Parlamentosu milletvekilliği
Aktif Yılları: 1990’lı yıllardan bu yana
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Eva Kaili Kimdir? Eva Kaili, Avrupa Parlamentosu Başkanının 14 yardımcısından biridir.

Eva Kaili Kaç yaşında? Ailesi ve Burcu, Boyu Kaç?

Eva Kaili, 26 Ekim 1978 günü Yunanistan’ın Selanik şehrinde dünyaya gözlerini açtı. Annesinin adı Maria Ignatiadou, babasının adı Alexandros Kailis’dir. Mantalena Kaili adından bir kardeşi vardır. Burcu Akreptir.

Eva Kaili Eğitimi

Kaili, 1998 ve 2004 yılları arasında Selanik Aristoteles Üniversitesi’nde mimarlık ve inşaat mühendisliği okudu ve burada lisans derecesi aldı. Mezun olduktan sonra gazetecilik eğitimi aldı. 2006-2008 yılları arasında Pire Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Avrupa İlişkileri alanında yüksek lisansını tamamladı. Eğitiminin yanı sıra 2004-2007 yılları arasında Yunan televizyon kanalı MEGA TV’de haber sunucusu olarak çalıştı.

Eva Kaili Kariyeri

20 yaşında bir öğrenciyken 1998 yılında Pasok’tan Selanik Belediye Meclisi’ne seçildi. İlk kez 2007 genel seçimlerinde Yunan Parlamentosu’na girdi ve 2009’da yeniden seçildi. Pasok içinde Eva Kaili, dik başlı ve uyumlu olmayan biri olarak görülürdü.

Kendisini defalarca parti çizgisinden uzaklaştırdı. Kasım 2011’in başlarında dönemin Başbakanı Georgios Papandreou’yu izlemeyi reddetti ve Papandreou’nun beklenmedik bir şekilde hükümetin kemer sıkma önlemlerine ilişkin bir referandum önermesinin ardından Papandreou’yu istifaya çağırdı. Reddi, Papandreu’nun düşüşüne yol açan parti içi bir isyanın başlangıcı oldu.

Kaili, görünüşü nedeniyle ülkesinde sık sık cinsiyetçi düşmanlığa maruz kaldı ve sonunda desteğini kaybetti. Kaili ile aynı seçim bölgesinden gelen dönemin PASOK lideri Evangelos Venizelos 2012’de kendisi de adaylığını koyunca Kaili, ulusal parlamentodan ayrıldı.

2013’e kadar halkla ilişkiler danışmanı olarak çalıştı ve AB’ye yöneldi. 2013-2014 yılları arasında Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na bağlı Cinsiyet Eşitliği Merkezi’nin başkanlığını yaptı. Daha sonra parti içinde tartışmalı bir tutum sergiledi.

Avrupa Parlamentosu Kariyeri

Eva Kaili, 2014 senesinde Avrupa seçimlerinde Avrupa Parlamentosu Üyesi olarak seçildi. Parlamentonun en genç üyelerinden biri oldu. NATO Parlamenter Asamblesi ile İlişkiler Delegasyonu Başkanı ve Delegasyon Başkanları Konferansı, Sanayi, Araştırma ve Enerji Komitesi ve Vergi Tercihleri ve Benzer Nitelikteki ya da Etkideki Diğer Tedbirler Özel Komitesi üyesi oldu. Ocak 2022’de AB Parlamentosu’nun on dört Başkan Yardımcısından biri olarak seçildi.

Kasım 2022’nin başlarında Kaili, daha büyük bir AB heyetinin ziyareti kısa bir süre önce ertelenmiş olmasına rağmen Katar’a gitti. 22 Kasım 2022’de AB Parlamentosu’nda yaptığı bir konuşmada Katar’daki insan hakları durumunun gelişimini övdü ve Katar’daki göçmen işçilerin insanlık dışı durumuna rağmen ülkeyi “işçi hakları konusunda lider” olarak nitelendirdi.

Kaili, Belçika polisinin düzenlemiş olduğu “suç örgütüne iştirak, kara para aklamak ve yolsuzluk“ operasyonu ile gözaltına alındı. Kaili, Katar lehine maddi menfaat karşılığı ile yasa dışı lobi yaratmak suçu ile suçlanıyor.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu