Tarih

Estetiğin Bilinmeyen Tarihi

instagram takipçi hilesi

Yirminci yüzyılda savaşlar ve hastalıklar sebebiyle deformiteler yaşayan askerlere müdahale etmek için ilk kez kullanılmaya başlanan estetik plastik cerrahi, 21. yüzyılda kendini daha güzel görmek isteyenlerin kullandığı bir sektöre dönüştü. Aylarca hastanede geçirilen ameliyatlar yapıldı, korkuldu, risk alındı, cesaret edildi… Bugün, dünyada yapılan ilk estetiğin üzerinden bir asır geçti. Günümüz estetik cerrahları ise hastalarını çoğu zaman aynı gün içinde, gülerek ve bol bol selfie çektirerek uğurluyorlar. Ama yine de o bıçakların altına yatarken hissettiğimiz o haklı korku “ilk operasyonlar nasıldı acaba?” diye sordurtmuyor değil.

estetigin bilinmeyen tarihi1

İlk Estetik Ameliyatlar

Dünyada bilinen ilk estetik operasyon I. Dünya Savaşı sırasında 1916 senesinde İngiliz Denizci Walter Yeo’ya yapıldı. Savaş esnasında yüzünde ciddi ve tuhaf yaralar oluşmaya başlayan denizci, bu oluşum esnasında bir alt ve üst göz kapağını kaybetti. Olay sonrasında denizcinin, yara oluşan bölgelerinden doku örnekleri alındı ve ölen bir başka denizcinin göz kapakları kendisine nakledildi.

1920’lerin sonu ile 1960’lı yılların başlarına dek dünya sağlık alanında pek çok ilk yaşandı. Cinsiyet
değiştirme, antibiyotik, kan bankası, metal protez, göz ameliyatı ve daha pek çok estetik operasyon yapıldı. Bu ilklerden biri de 1962 yılının ilkbaharında yapılan göğüs protezi.

Göğüslerindeki dövmeleri sildirmek için hastaneye giden Timmie Jean Lindsey, doktorlarının göğüs protezi için gönüllü olmasını istemeleri üzerine ricalarını kabul etti. İddialı ve mesleklerinde öncü doktorlar Frank Gerow ve Thomas Cronin, hazırladıkları meme implantını Lindsey’e taktılar. Bu operasyonun üzerinden 55 yıl geçti ve denek Lindsey, göğüs operasyonunda bugün 2 milyon insanın önünü açmış durumda.

estetigin bilinmeyen tarihi2

Kayıtlara geçen ilk burun operasyonu da yine I. Dünya Savaşı sırasında (1917) gerçekleşti. İngiliz asker William M. Spreckley, Poperinge yakınlarındaki bir bölgeyi savunurken yakınında patlayan bir bomba sonucu burnunu kaybetti. Gillies plastik cerrahi birimine nakledilen William, daha önce hiç denenmemiş olan rinoplasti ameliyatı geçirdi. Kaburgasından alınan kıkırdak kesilip burun bölgesine yerleştirildi. William, tedaviye başladıktan 1,5 sene sonra taburcu edildi.

50 Estetik İle Birlikte Dünya Rekorunu Kıran Cindy Jackon

estetigin bilinmeyen tarihi3

Mükemmel kadın olma hırsıyla estetik plastik cerrahide 60 bin Sterlin harcayan Cindy Jackson, 1987’den bu yana yaptırdığı 50 estetik operasyonla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı. Burun estetiği, çene törpüleme, botoks, dudak dolgusu, yağ aldırma, yüz germe, kalıcı makyaj, göğüs operasyonu, kimyasal peeling, bişektomi gibi birçok cerrahi müdahaleye maruz kalan Jackson, şu an 61 yaşında ve operasyonlardan önceki halinden çok daha genç görünüyor. Geçirdiği onca operasyondan, tanıştığı doktorlardan ve edindiği bilgilerden sonra kendine web sitesi açan Jackson, şimdilerde insanlara en iyi estetik plastik hizmetini nereden alacaklarına dair tavsiyeler sunuyor ve danışmanlık hizmeti veriyor.

Tarihin İlk Hatalı Estetiği

Dünyanın en popüler estetik operasyonlarından biri, liposuction. Yöntemin kesin geçmişi açık olmamakla beraber kayıtlardaki ilk girişimin bir faciayla sonuçlandığı kesin. Fazla yağın alınmasına yardımcı olmak için yapılan emme işlemi 1920’lerde, Paris’te Dr. Charles Dujarier tarafından gerçekleştirildi.

Dönemin bir top modeli daha ince bacaklar için doktorun kapısını çalmıştı. Ancak zaten yasa dışı yapılan operasyon, üstüne bir de son derece başarısız sonuçlandı ve ünlü manken kangren oldu. Liposuction’ın ilk kullanılabilir hali ise 1974 yılında İtalyan jinekologlar Dr. Giorgio Fischer ve oğlu Dr. Giorgio Fischer tarafından bulundu.

Estetiğin Bilinmeyen Tarihi İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=WvQ3ET2mf-E

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu