Tarih

İç Savaş Nedir ve Nasıl Başlar?

instagram takipçi hilesi

İç Savaş Nedir?

İç savaş veya sivil savaş, bir ülkenin halkları arasında siyaset ve din gibi faktörlerden kaynaklanan kutuplaşma nedeniyle silahlı çatışmalara verilen genel bir terimdir. İç savaşların çoğu zaman ortak yönleri olsa da her ülke kendi siyasi yapısı ve kültürel faktörleri nedeniyle farklı olur.

İç savaşlar bir ülke içindeki silahlı çatışmalar olarak tanımlansa da, bir ülke içindeki tüm silahlı çatışmalar iç savaş olarak tanımlanmaz. Örneğin ayrılıkçı bir grubun rejime karşı bir hareketi ve devletin yaratacağı bir çatışma iç savaş sayılmaz.

İç Savaş

Klasik savaşlarda halklar arasındaki dayanışma bütünleşmeyi desteklerken, iç savaşlarda durum daha karmaşık ve belirsizdi, ülkeye giren ve çıkan göçü artırdı. Bu göçler yeni sorunlar yarattı. Göç, iç dengeyi bozduğu gibi diğer ülkelerin dengesini de bozmaktadır.

Uluslararası güçler bu göçmenleri iç savaşlara müdahale etmek için bir bahane olarak kullanabilirler. İç savaşlar ekonomiye konvansiyonel savaşlar kadar zarar veriyor. Savaş yorucu ve uzun sürüyor ve ekonomik durum belirsizliklerle doludur.

ic savas nedir ve nasil baslar2

Bir iç savaş, topyekûn bir savaşın özelliklerini de taşıyabilir. İç savaşlar genellikle üç nedenden dolayı çıkar:

  • Ülkenin belirli bölgelerinde yaşayan insanlar kendilerini dışlanmış ve baskı altında hissederler.
  • Siyasi bölünmeler
  • Farklı dini inançlar

İç Savaş Nasıl Başlar?

Bazen küçük bir kıvılcım büyür ve ülke çapında bir iç savaşa dönüşür. Çatışma tüm ülkeye yayılır. Ülkedeki veya ülkenin kontrolden çıkmış belirli bölgelerindeki mevcut devlet veya siyasi grupların tasfiye edilmesi gerekiyor. İç Savaş Sayılabilmesi İçin;

  • Çatışmalarda öldürülen ortalama insan sayısı her yıl en az 100 iken, toplamın en az 1.000 olması gerekiyor. Her iki taraf da en az 100 kişiyi öldürmeli ve her periyot insan kayıplarına göre değerlendiriliyor. Çünkü ölü sayısı savaşın boyutuna dair bir gösterge sağlayabilecek en önemli ipuçlarından biridir. Bir iç savaş için nicel koşullara ek olarak, bir iç savaşın koşulları olarak aşağıdakiler eklenebilir:
  • Devletin metropolünde askeri harekât olması,
  • Ulusal hükümet ve ordunun aktif katılımı; Savaşa karşı etkin direniş.
  • 1990 ve 1999 arasındaki savaşların büyük çoğunluğu, ülkeler içindeki gruplar arasındaki çatışmalar veya iç savaşlar şeklini alır.

ic savas nedir ve nasil baslar4

İspanya İç Savaşı (1939)

İç savaş milliyetçiler ve cumhuriyetçiler arasındaydı. 17 Temmuz 1936’da General Francis Franco komutasındaki milliyetçi güçlerin demokratik olarak seçilmiş Cumhuriyetçi “Halk Cephesi” koalisyonuna karşı ayaklanmasıyla başladı. Üç yıllık iç savaş, milliyetçilerin zaferine yol açtı. İspanya, 1975’te Franco’nun ölümüne kadar süren bir diktatörlük başlattı.

Suriye İç Savaşı (2011)

Suriye iç savaşı 2011 yılında başladı ve bugün devam ediyor. Suriye en uzun sınır komşumuz, sınırımız güneyden çiziliyor ve bu iç savaş nedeniyle güneyimizde toprak kaybetti ve artık komşumuz değil. İç savaş nedeniyle birçok örgütün faaliyetleri nedeniyle huzursuzluklar yaşanmış ve bazı topraklar kaybetmiştir. Birçok ülke değişti ve on binlerce insan öldü. Milyonlarca insan mülteci olarak başka ülkelere seyahat etmek için evlerini terk etti.

İç Savaş İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu