Sağlıklı Yaşam

Erzincan’ın Endemik Meyvesi: Cimin Üzümü Nedir? Faydaları Neler?

Cimin Üzümü

instagram takipçi hilesi
cimi_uzumu
Erzincan Cimin Üzümü

2000 yılında coğrafi işaret için başvurulmuş, 2001 yılında TPE tarafından verilmiş coğrafi işaretle Türkiye’de coğrafi işaret almış ilk üzüm olan Erzincan Cimin üzümü, Erzincan’ın Üzümlü ilçesi ve belde köylerinde yetişmektedir. Yeni adı Üzümlü olan bu ilçenin eski adı Cimin; Ermenice bir isimdir ve zamanında orda yaşayan Ermeniler tarafından verilmiştir. İlçenin rakımı 1250 m olup bu üzüm sadece bu ilçe ve çevre beldelerinde yetiştirilebilmektedir.

Siyah renkli, şekli basık-oval, ortalama tanesi 3-4 gram ağırlığında, çekirdek sayısı ortalama 1-4 adet, orta kabuk kalınlığında, aroması tatlı-mayhoş, konik şeklinde, dolgun sıklıkta, 300-1500 gram salkım iriliğinde sofralık bir üzüm cinsidir.
Özellikleri yöreye özgü coğrafi durum, iklim özellikleri, nem, sıcaklık, ve rüzgar gibi faktörlerden gelmektedir.

Cimin Üzümü Özellikleri

• İçerisindeki şeker oranı sıfıra yakın olmasından dolayı şeker hastaları bile rahatlıkla kullanabilmektedir.
• Güzellik iksiri, gerçek beyin besini ve zayıflama rejimlerinin ana ürünüdür.
• Kabuklarında bulunan resveratrol maddesi kansere karşı savaşmakta, antioksidan görevi sayesinde yağlı bileşiklerin kılcal damarlarda birikmesini engellemekte, aspirin gibi kanı sulandırarak koroner kalp hastalıklarına karşı insanları korumaktadır.
• Bilim adamlarına göre, siyah üzüm suyu içmek, hafıza kaybını azaltıyor ve hatta bu kaybı tersine çevirebiliyor. Cincinnati Üniversitesi Psikiyatri bölümünde görevli bilim adamları, erken hafıza kaybı yaşayan 12 kişiyle bir çalışma yaptı. Sonuçta, 12 hafta boyunca içeceğin varyasyonlarını içenlerin farklı zihin testlerinde iyi bir performans gösterdikleri görüldü.

Araştırmacılar, iki ayrı grup oluşturdu. İlk gruba Massachusetts’ in Concord bölgesinde yetiştirilmiş saf Concord üzümü suyu verilirken ikinci grup ise hiçbir şey içmedi. Deney süresince her iki gruba da düzenli hafıza testi yapıldı. Araştırma sonucuna göre birinci gruptakilerin yarısında daha uzun süreli gelişme kaydedildi.

Uzmanlar, bu sonuçların arkasındaki neden olarak ciltteki antidoksanlar ve meyvenin suyunu görüyorlar. Gruplar arasında temelde, önemli derecede farklılıklar olmamasına rağmen, saf siyah üzüm suyu içenlerde ise öğrenmede önemli gelişmeler görüldü. Bu eğilimin kısa süreli zihinde tutmayı sağladığı ve mekana ait, sözsüz hafızayı geliştirdiği belirtiliyor.
Araştırma sonuçlarına göre, meyve ve sebze gibi antioksidanlar bakımından zengin yiyecekler ile bunların yüzde 100 meyve suları bilişsel fonksiyonu korumaya yardımcı oluyor.

DENETİM BİÇİMİ VE ESASLARI

Başkalarının aynı üretimlerini teknik ve coğrafi özelliklerine uygunluğunun kontrolleri Erzincan Üzümlü Belediyesi koordinasyonu ile gerçekleşmektedir.
Ürünün yetiştirilip pazara sunulduğu 8., 9., 10., ve 11. aylarda ayrıca tüketici şikayetleri üzerine her zaman Erzincan Üzümlü Belediyesi’nden 2 eleman, Tarım İlçe Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi, Kaymakamlıktan bir eleman, Ürün Yetiştiricisi bir eleman olmak üzere 2 ile 5 kişilik bir denetim kurulu oluşturularak denetim yapılır, sonucunda ilgili rapor hazırlanır.

ÜZÜMÜN TANINMASI

Üzüm taneleri üzerinde kendine has bir buğu vardır ve tanelerin üzerindeki kabuğu çok ince bir zar şeklindedir. Bu nedenle ağza alındığı anda üzüm dağılır. Tat olarak mayhoş ile tatlı arasında çok ince bir noktada buluşan eşsiz bir tada sahiptir. Bu özellikleri bulunduğu takdirde o üzüm Cimin Üzümü’dür.

Rengi siyah, tadı mayhoş olduğu ve şarap mayası tutmadığı için içki sektöründe kullanılmaz, sofralıktır.
Piyasaya sürüldüğü ilk zamanlarda ortalama 5,00 TL/Kg ile satılır. Ne var ki arz miktarına göre bu fiyat ilerleyen zamanlarda 3,00 TL/Kg’a kadar düşebilmektedir.

cimin_uzumu_konum

COĞRAFİ İŞARET BELGESİ

CİMİN ÜZÜMÜ HASADI İLE İLGİLİ VİDEO

Kaynak
Uzumlu Wikipedia

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu