Yaşam

Erkekler ve Kadınlar Arasındaki İstatiksel Farklar Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Stand up komedisi, komedyenler kadın ve erkek arasındaki farklar hakkında gözlemler yapmasaydı bugün komediye dair hiçbir şey olmazdı. Muhtemelen insanlar ilk var olduklarından beri erkekler ve kadınlar arasındaki farklar hakkında çeşitli sonuçlar çıkarmışlardır. Günümüzde sıradan gözlemlerden daha fazlasına güvenebilir ve gerçekte ne kadar farklı olduğumuzu görmek için bilime ve istatistiklere bakabiliriz.

Erkekler ve Kadınlar Arasındaki İstatiksel Farklar Nelerdir?

Erkekler Kadınlardan Daha Fazla ve Daha Erken Terler

erkekler ve kadinlar arasindaki farklar 1

 Diyelim ki birlikte egzersiz yapan bir kadın ve bir erkek var. İkisi de formda, ikisi de aynı miktarda efor sarf ediyor, aynı miktarda iş yapıyor ve ikisi de ter döküyor. Sizce kim daha fazla terler?

Gerçekten de erkekler kadınlardan daha fazla terliyor ve bu durum araştırmalarla da destekleniyor. Aslında, erkekler kadınlardan daha erken terlemeye başlar ve toplamda yaklaşık iki kat daha fazla terler. Kadınlar terlemeye başlamak için çok daha fazla çaba sarf etmek zorundadır.

Bir çalışmada, erkekler egzersiz sırasında alın, sırt, kontrol, ön kol ve uyluklarından iki kat daha fazla nem kaybetmiştir. Bu durum kadınlar için bir nimet gibi görünse de, aslında erkeklerin vücutlarının çalışırken serin kalma konusunda daha verimli çalışma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Bunun bir kısmı, ter üretimine yardımcı olduğuna inanılan testosteron seviyeleri sayesindedir.

Erkekler ve Kadınlar Genellikle Farklı Nedenlerle Yalan Söyler

erkekler ve kadinlar arasindaki farklar 2

İşte size zor bir soru. Sizce genel olarak kim daha dürüst ve güvenilir, erkekler mi kadınlar mı? Cevap o kadar da kolay değil. Herkes hilekâr olabilir, ancak erkeklerin ve kadınların hilekâr olmalarının nedenleri şaşırtıcı olabilir.

Araştırmalar, erkeklerin kendi çıkarları için daha sık yalan söyleme eğiliminde olduğunu, kadınların ise başkasının çıkarı için yalan söyleme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bir erkeğin kendisini daha iyi gösterecek bir yalan söyleme olasılığı daha yüksektir. Daha uzun görünmek için boyu, sert görünmek için ne kadar güçlü olduğu, daha zengin görünmek için ne kadar para kazandığı hakkında yalan söyleyebilir.

Buna karşılık, kadınlar aynı tür konularda yalan söylerler ama bunun tam tersi nedenlerle. Daha genç görünmek için yaşları, daha zayıf görünmek için kiloları ve daha az deneyimli görünmek için cinsel partnerleri hakkında yalan söylerler. Yani erkekler güçlendirmek için, kadınlar ise küçültmek için yalan söyler.

Bazı araştırmalar kadınların yalan söyleme olasılığının erkeklerden iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Ancak söyledikleri yalanlar nazik olmak içindir. Bu, birinin duygularını bağışlamak ya da daha iyi hissetmesini sağlamak anlamına gelir. Ayrıca, bir başkasını savunmak zorunda kaldıklarında olduğu gibi, birisini desteklemek için de yalan söylerler; erkekler ise bu şekilde başka bir kişi için riske girmeme eğilimindedir.

Erkeklerin Deri Kanserine Yakalanma Olasılığı Kadınlardan Çok Daha Fazla

erkekler ve kadinlar arasindaki farklar 3

Erkeklerin kendi sağlıkları konusunda kadınlardan biraz daha inatçı olduklarına dair yaygın bir klişe vardır. Kendilerine daha az özen gösterirler ve özellikle cilt kanseri oranları açısından kanıtlar bunu destekliyor gibi görünmektedir. Erkekler 80 yaşına geldiklerinde cilt kanserine yakalanma olasılıkları kadınlara göre üç kat daha fazladır. Amerika‘da 55 yaş üstü beyaz erkeklere melanom teşhisi konma olasılığı diğer gruplara kıyasla daha yüksektir.

Bu farklılığın önemli bir kısmı, kadınların kendi cilt bakımları için erkeklerden çok daha fazlasını yapmalarıdır. Buna makyaj ve SPF içeren nemlendiriciler de dahildir. Erkeklerin sadece %14‘ü dışarı çıktıklarında güneş kremi sürmektedir. Erkeklerin büyük bir kısmı da güneşin tehlikelerinden habersizdir. Ankete katılan erkeklerin sadece %56‘sı sağlıklı bronzluk diye bir şey olmadığını bilirken, bu oran kadınlarda %76‘dır.

Buradaki sorunun bir kısmı güneş kreminin özellikle kadınlara yönelik olarak pazarlanmasıdır. Kullanılan imgeler ve dil çok açık bir şekilde kadınlara yöneliktir ve bu da veganizm hakkında zaten bildiklerimizi hatırlatmaktadır. Erkekler daha az erkeksi olarak algılanmak istemezler ve kadınsı olarak kabul edilen şeylerden kaçınırlar, bu onları kelimenin tam anlamıyla öldürse bile.

Yıldırım Çarpması Olasılığı Kadınlara Oranla Erkeklerde Çok Daha Fazla

erkekler ve kadinlar arasindaki farklar 4

Büyük ihtimalle yıldırım çarpması konusunda hiç endişelenmiyorsunuz, çünkü neden endişelenesiniz ki? Yapılan araştırmalar, herhangi bir yıl içinde yıldırım çarpma olasılığınızın milyonda birden az olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, erkekseniz ihtimaliniz artar. Aslında kadınlara kıyasla çarpılma olasılığınız dört kat daha fazladır.

2006 ile 2016 yılları arasında yıldırım çarpması sonucu 352 kişi hayatını kaybetmiştir. Bu kurbanların %79‘u erkekti. Erkeklerin daha sık kurban olmasının nedeni, kurbanların çoğunun ne yaptığını hesaba kattığınızda açıklanabilir.

Erkek kurbanların yaklaşık %90‘ı balık tutuyor ya da spor yapıyordu, yani dışarıdaydılar ve muhtemelen paratoner görevi gören bir şey tutuyorlardı. Buradan çıkarılacak ders, eğer fırtına çıkarsa, kendi güvenliğiniz için oltayı ya da golf sopalarını bırakın.

Kadınlardan Çok Daha Fazla Erkek Lavaboya Girdikten Sonra Ellerini Yıkamıyor

erkekler ve kadinlar arasindaki farklar 5

Erkekler ve kadınlar arasındaki tüm farklılıklar arasında çok azı sizi bu kadar rahatsız edebilir. Tuvalet alışkanlıklarına bakıyoruz ve gördüğümüz şey hiç de iyi değil. Erkeklerin tam %15‘i tuvalete gittikten sonra ellerini yıkamıyor. Ellerini yıkayan %85‘in ise sadece %50‘si sabun kullanıyor.

Diğer taraftan, kadınların %7‘si tuvaleti kullandıktan sonra temizlik yapmaktan kaçınıyor ve bunu yapanların %78‘i sabun kullanıyor. Daha da rahatsız edici olanı, tüm katılımcıların sadece %5‘inin ellerini sizi hasta edebilecek mikropları öldürecek kadar uzun süre yıkamış olmasıdır. Bu veriler 3,749 katılımcının sonuçlarına dayanmaktadır.

Belki de bu, ilginç sonuçları olan sadece bir çalışmaydı. Araştırmalar ne diyor? Onlara göre, kadınların %35‘ine kıyasla erkeklerin %69‘u umumi tuvaleti kullandıktan sonra ellerini yıkamıyor.

Bu çalışmaların her ikisi de bu noktada oldukça eski, ilki 2013 yılından, ikincisi ise 2009 yılından kalmadır. Belki Covid‘den sonra insanların alışkanlıkları değişmiştir ama şimdilik tokalaştığınız ellerin olabildiğince temiz olmadığını varsaymak isteyebilirsiniz.

Erkekler ve Kadınlar Arasındaki İstatiksel Farklar Nelerdir ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu