PolitikaYerli Erkek Ünlüler

Erkan Baş Kimdir?

instagram takipçi hilesi

erkan bas 4
Tam adı: Erkan Baş
Doğum tarihi: 14 Temmuz 1979
Doğum yeri: Berlin / Almanya
Eşi: 
Çocuk (ları): 
Mesleği: Siyasetçi
Aktif Yılları: 2009 yılından bu yana
Sosyal Medyada
twitter-hesabi

Hakkında

Erkan Baş kimdir? Erkan Baş, 14 Temmuz 1979 yılında Almanya‘nın Berlin şehrinde dünyaya gelmiştir. Ailesi Yugoslavya, Boşnak göçmenidir. Çocukluğunda Türkiye’ye dönen Erkan Baş, İlkokul, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlamıştır. Üniversiteye İstanbul Üniversitesi’ne gitmiştir ve Edebiyat Fakültesi’nden Bilim Tarihi mezunudur. Daha sonra aynı alanda yüksek lisans yapmıştır.

Üniversiteden mezun olduktan sonra “Bilim Tarihi Araştırmaları” isimli derginin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmıştır. Aynı dönem  İstanbul Teknik Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde eğitim vermiştir. Üniversitenin yemekhanesinde işçileri özelleştirmeye karşı örgütleyince uzaklaştırma cezayı almıştır.

İlginizi çekebilir: Barış Atay Kimdir?

Siyasi kariyerine genç yaşlardayken Sosyalist İktidar Partisi’ne üye olarak başlamıştır. Erkan Baş, bu partinin devamında kurulmuş olan Türkiye Komünist Partisi’nde çalışmaya devam etmiştir. 2008 yılında partinin 1 Mayıs tarihinde Taksim Meydanı‘ndaki eylemlerinde basın açıklamaları yapmıştır.

2009’da Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) yapılan 9. Kongresi’nde Genel Başkanlık görevine seçilmiştir. Ardından 6 ay sonra genel başkanlık makamını kaldırmıştır. 2018 Türkiye genel seçimlerinde HDP’den milletvekili adayı olarak seçilmiştir.

HDP partisiyle 2018 yılında TBMM’ye giren Baş ve Barış Atay, aynı yılın sonunda yaptıkları basın toplantısıyla TİP, Türkiye İşçi Partisi‘ne katıldıklarını açıklamıştır.

Erkan Baş  Yer Aldığı Siyasi Partiler

  1. Sosyalist İktidar Partisi
  2. Türkiye Komünist Partisi, Şubat 2009 – Ağustos 2015
  3. Halkların Demokratik Partisi
  4. Türkiye İşçi Partisi, 11 Ekim 2018

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=d1GAnAgBIh4

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu