Yerli Erkek Ünlüler

Barış Atay Kimdir?

instagram takipçi hilesi

baris atay 12

Tam adı: Barış Atay Mengüllüoğlu
Doğum tarihi: 22 Eylül 1981
Doğum yeri: Wilhelmshaven, Batı Almanya
Boyu: 1.85 m
Ailesi: Nihal Atay Mengüllüoğlu
Eşi: Beste Sultan Kasapoğulları (e. 2013)
Çocuk (ları): 
Mesleği: Oyuncu, siyasetçi
Aktif Yılları: 2011 yılından bu yana

imdb-logo

Sosyal Medyada
instagram-hesabitwitter-hesabi

Hakkında

Barış Atay kimdir? Barış Atay, 22 Eylül 1981 tarihinde Almanya’nın Wilhelmshaven şehrinde dünyaya gelmiş Türk oyuncu ve siyasetçidir. Doğumundan sonra ailesiyle Antakya’ya taşınan Atay, 1999 yılına kadar orada yaşamıştır. Üniversitede eğitimi için Adana‘ya giderek, Çukurova Üniversitesi Biyoloji bölümünde okumaya başlamıştır. Son eğitim yılında fikir değiştirerek okulu bırakan Barış Atay, İstanbul‘a taşınarak Yeditepe Üniversitesi’nde tiyatro bölümüne girmiş ve 2004’te oradan mezun olmuştur.

2011 yılında yeniden Kadir Has Üniversitesi’ne yazılarak Sinema-Tv bölümünde yüksek lisans yapmaya başlamıştır. 2005 yılından beri tiyatrolarda sahne almaya başlayan Atay, televizyonlarda ilk olarak 2020 yılında yayınlanan Aşk ve Gurur isimli diziyle görünmüştür.

İlginizi çekebilir: Erkan Baş

2007 yılında Arka Sıradakiler isimli dizide uzun süre oynamıştır. Bu dizideki Saffet karakteriyle geniş kitleler tarafından tanınmıştır. Arka Sıradakiler dizisi toplamda 6 sezon 194 bölüm sürmüş ve Fox kanalında yayınlanmış uzun soluklu Türk dizilerinden olmuştur. Ardından 2011 yılında yayınlanan Mahsun Kırmızıgül‘ün dizisi olan Hayat Devam Ediyor’da rol almıştır.

2015 yılında Eksik isimli filmin hem yönetmenliğini yapmış hem de oyuncu kadrosunda yer almıştır.

22 Kasım 2013 tarihinde Atay, Redhack soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştır. Barış Atay, 3 gün sonra serbest bırakılmıştır.

2018 Genel seçimlerinde HDP milletvekili adayı olmuş ve seçim sonucunda Hatay milletvekili seçilmiştir. Ardından aynı yıl, Türkiye İşçi Partisi’ne geçmiştir. 

Barış Atay Filmografisi

 1. Damat Koğuşu
 2. Zincirbozan
 3. Kavuk
 4. Güzel Günler Göreceğiz
 5. Eksik
 6. Hayat Devam Ediyor
 7. Arka Sıradakiler
 8. Hacı
 9. Kavuk
 10. Şubat
 11. Şöhret
 12. Aşk ve Gurur

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu