Beslenme ve Diyet

Enerji İçeceğinin 10 Zararı

instagram takipçi hilesi

Enerji içeceği ile ilgili tehlikeler, pazardaki enerji teşvik edici ürünlerin hacminin çok fazla olması ve bunlara küçükler tarafından erişilme kolaylığı nedeniyle çok fazla baskı altında kalmaktadır. Enerji içeceklerinin çoğu, Starbucks’ın kahvesi kadar kafein olmasa da, çokça tatlandırılmış, bir dizi başka malzemeye sahip ve daha genç demografik özelliklere daha çekici gelen içkileri kolaydır.

Bu nedenle, bir kerede çok fazla enerji içeceklerini tüketmekten tehlikeli yan etkileri olan bu 18 yaş ve üstü için artan vakalar görülmektedir. Uzun bir süre boyunca günlük çok fazla enerji içeceği tüketmekten de sağlık sorunları görüyoruz.

Enerji İçeceği Zararları

1- Kardiyak Arrest

Kafein hesaplayıcılar insanlara aynı anda kaç tane enerji içeceğinin ölümcül olacağını gösterse de, bu formül herkes için geçerli değildir. Altta yatan kalp rahatsızlığı olanlar sadece birkaç enerji içecekten sonra kalp krizine geçirebilirler. Enerji içecekleri veya kafein tüketmeden önce, kalbinizin sağlığını bildiğinizden emin olun.

enerji içeceği öne çıkan

2- Baş Ağrıları ve Migren

Çok fazla enerji içeceği, kafein yoksunluk semptomlarından şiddetli baş ağrısına yol açabilir. Günlük aldığınız kafein miktarını değiştirmek daha sık baş ağrısına neden olabilir.

3- Artan Anksiyete

Adenosin reseptörlerinde 2 farklı genetik varyasyonu olanlar, enerji içecekleri gibi kafeinli içecekleri tüketirken artan endişe hissetmeye eğilimlidir. Daha yüksek dozlarda kafein bile tam gelişmiş panik ataklara yol açabilir.

enerji içeceği 4

4- Uykusuzluk

Enerji içecekleri insanları uyanık tutmak için iyi bir iş çıkarsa da kötüye kullanıldığında bazı kişilerin tamamen uykuyu kaçırmasına neden olabilir. Bu uyku eksikliği, işlev bozukluğuna neden olur ve diğer konsantrasyon ağır işlerini yürütmek veya gerçekleştirmek tehlikeli olabilir.

5- Tip 2 Diyabet

Pek çok enerji içecekleri de şeker açısından çok yüksek olduğundan, sonunda pankreasın insülin üreten hücrelerini yıpratır ve bu da tip 2 diyabete yol açar.

6- İlaç Etkileşimi

Enerji içeceklerinde yer alan bazı içerik maddeleri, özellikle depresyon için kullanılan ilaçların reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilir.

7- Bağımlılık

İnsanlar kafein ve enerji içeceklerine bağımlı hale gelebilir. Bu, enerji içeceği alınamadığında işlevsiz kalmaya veya günlük birkaç enerji içeceği satın almaktan kaynaklanan finansal strese neden olabilir.

8- Davranış

Amerikan Koleji Sağlık Dergisi’nde yayınlanan ve gençlerin kafein yüksek olduğunda tehlikeli risk alma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteren bir çalışma vardır. Bu, yaralanmalara veya yasal sorunlara neden olabilir.

enerji icecekleri

9- Sinirlilik

Enerji içeceklerinden çok fazla kafein alınması, bazı insanların titremesine ve endişelenmesine neden olur. Bu, gerekli işleri yapmayı engelleyebilir veya duygusal sorunlara neden olabilir. Bu çalışma, kafeinin nasıl endişe uyandırabileceğini göstermektedir.

enerji icecegi

10- Kusma

Çok fazla enerji içeceği kusmaya neden olabilir. Bu sık sık dişlerin ve yemek borusunun dehidrasyonuna ve asit erozyonuna neden olur.

Enerji İçeceği ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu